Elektroninis paštas jo galimybės pliusai ir minusai
5 (100%) 1 vote

Elektroninis paštas jo galimybės pliusai ir minusaiTURINYS:

ELEKTRONINIO PAŠTO SĄVOKA 4

Kas yra elektroninis paštas? 4

Darbas su failais. 5

Elektroninio laiško rašymo etiketas 6

Ko reikia jei norite skaityti ir siųsti laiškus kompiuteriu? 8

Elektroninio pašto darbo principas 9

Elektroninės pašto dėžutės tipai ir rūšys 10

Perkodavimai pašto programose 12

ELEKTRONINIS PAŠTAS MŪSŲ GYVENIME 14

Elektroninio pašto programos 14

Populiariausi Lietuvos elektroninio pašto teikėjai 14

Straipsniai 16

IŠVADOS 21

ŠALTINIAI: 21

ELEKTRONINIO PAŠTO SĄVOKA

Kas yra elektroninis paštas?

Elektroninis paštas – viena plačiausiai naudojamų interneto paslaugų. Pagrindiniai jo privalumai yra operatyvumas ir patogumas. Elektroninis paštas gali būti perskaitytas ir išsiųstas bet kokiu patogiu laiku. Tyrimai parodė, kad respondentai dažniau atsako į elektroninį laišką negu į tradiciniu būdu parašytą laišką.

Tai svarbu, jei jūsų dažnai nėra namuose, esate užsiėmęs žmogus, o pažįstami norėtų su jumis pabendrauti. Elektroniniu paštu jūs galėsite bendrauti su pažįstamais ir palaikyti draugystės ryšius, taip pat galėsite tvarkyti svarbius darbo reikalus. Tai labai patogu, jei norite:

– kad jūsų žinutė greitai pasiektų adresatą;

– taip pat greitai gautumėte atsakymą;

– išsiųsti tą patį laišką keliems asmenims;

– nusiųsti filmuką, elektroninį atviruką ar muzikinį failą – elektroninis paštas leidžia prie tekstinės žinutės prikabinti „dovanėlę“.

Elektroninis paštas sukurtas naudojant tradicinio pašto metaforą – žinutės vadinamos laiškais, laiškai siunčiami į pašto dėžutes, iš kurių juos galima bet kada išsiimti skaitymui. Pašto dėžutes palaiko pašto serveriai, aptarnaujantis tam tikros vardų erdvės pašto adresus. Paprastai priėjimas prie pašto serverio (pašto dėžutės) yra apsaugotas slaptažodžiu.

Laiškai jus pasieks pagal jūsų unikalų elektroninės pašto dėžutės adresą, kuris užrašomas standartine forma: vardas@takas.lt

Informacija gavėjui dažniausiai siunčiama ne tiesiogiai, bet per tarpines grandis – SMTP serverį, kuris laiškus nugabena į serverį, atsakingą už pašto dėžutes (POP3 arba IMAP). Tarp šių serverių gali būti dar keletas kitų (dažniausiai – SMTP) pašto serverių.Darbas su failais.

Dauguma elektroninio pašto sistemų neturi persiunčiamų failų formatų apribojimo, tačiau ribojamas failų dydis. Todėl tenka griebtis duomenų suspaudimo. Interneto elektroninio pašto sistemos naudoja 7 bitų ASCII simbolių kodavimo sistemą. To visai pakanka tekstiniams failams. Dvejetainiams duomenims pervesti į ASCII ir atvirkščiai pasitelkiamos perkodavimo programos UUEncode ir UUDecode. Reikia atsiminti, kad pašto sistemos negali persiųsti neperkoduotų dvejetainių failų. Visa siunčiama informacija automatiškai pervedama į 7 bitų ASCII kodus. Elektroniniu paštu persiųsti galima bet kurio tipo failus – dokumentus, programas, grafikus ir kt. Kadangi elektroninio pašto administratoriai paprastai apriboja laiško dydį (500K, 1M), tai grafinei ar kitai didelės apimties informacijai persiųsti rekomenduojama naudoti tam specialiai skirtą FTP servisą.

Taigi visi prie Interneto prisijungę respondentai gali keistis elektroniniais laiškais. Truputį trukdo skirtingi duomenų formatai. Bet tai išsprendžiama problema. Elektroninio pašto priemonėmis galima perduoti bet kokio tipo duomenis, bet tai nėra elektroninio pašto paskirtis. Jis skirtas persiųsti nedidelius pranešimus.

Elektroninio laiško rašymo etiketas

Visų pirma reikia susipažinti su elektroninio pašto paslaugos teikėjo taisyklėmis ir reikalavimais.Visų pirma informacijos persiuntimas elektroniniu paštu nėra saugus. Geriau nerašyti laiškuose nieko, ko nerašytumėte ant įprastu paštu siunčiamo atviruko. Esant reikalui ir turint galimybę, galima naudotis informacijos kodavimo priemonėmis.Reikia atsižvelgti į kitų asmenų ir firmų autorines teises ir gerbti jas.Jeigu persiunčiate trečiam asmeniui kieno nors parašytą žinutę arba kitaip naudojate ją savo laiške, nekeiskite nieko pradiniame tekste. Jį galima sutrumpinti ar panaudoti tik dalį, bet taip darant privalo išlikti pagrindinė cituojamojo suformuluota mintis. Jei ketinate paskelbti kieno nors laišką ar jo dalį didesniam žmonių skaičiui, iš pradžių atsiklauskite autoriaus.

Nepersiuntinėkite niekam pranešimų apie tariamus elektroninio pašto virusus ar kitokių grandininių laiškų, nes tai gali sutrikdyti normalų tinklo vartotojų darbą. Tokie laiškai internete yra ypač nepageidautini. Jų bei masinės reklamos siuntinėjimas yra vienas iš greičiausių būdų užsitraukti didelę savo interneto paslaugų teikėjo nemalonę.

Nesiųskite be reikalo didelių failų. 3,6 MB užimantis filmukas su kompiuterį daužančiu storuliu gal ir iš tiesų yra įdomus, bet vien tai neturėtų būti priežastimi pasidalinti jo su savo senu pažįstamu, kuris tokį „laiškelį“ siųsis modemu gal visą valandą ir nuo to jam bus visai nejuokinga. Be to, dėl tokių didelių laiškų gali būti viršytas IPT nustatutas elektroninio pašto dėžutės talpos limitas, kiti laiškai į ją nebetilps ir bus grąžinti gavėjui.

Jeigu gaunate elektroniniu paštu daug korespondencijos, iš pradžių peržvelkite ją visą ir tik po to pradėkite atsakinėti. Taip nepavėluosite reaguoti
į ypač skubius laiškus. Be to, kartais žmogus papildo prieš tai siųstą laišką arba net atsiprašo už pasikarščiavimą.Nors kiekviena elektroninio pašto programa su laišku automatiškai siunčia ir Jūsų adresą, tai nepakeičia parašo. Laiško pabaigoje nepamirškite parašyti savo vardo, o jai rašote firmos vardu – tai ir pastarosios pavadinimo bei telefono numerio. Daugelis programų leidžia automatiškai įterpti laiško pabaigoje parašą. Jis neturėtų būti ilgesnis nei 3-4 eilutės po 20-40 ženklų.Neskubėkite kreiptis su klausimais tiesiogiai į programų kūrėjus, interneto sistemų administratorius, firmų vadovus.

Nerašykite ištisų laiškų didžiosiomis raidėmis. Tokius laiškus yra sunku skaityti, be to, rašymas didžiosiomis raidėmis internete reiškia rėkimą. Jei norite akcentuoti žodį ar frazę, galite pasinaudoti pabraukimu arba žvaigždutėmis. Ši taisyklė galioja ne tik elektroniniam paštui, bet ir kitokiam bendravimui – naujienų grupėms, on-line pokalbiams ir pan.

Geriau nevartokite lietuviškų raidžių, jeigu rašote kam nors pirmą kartą ir nesate įsitikinę, jog gavėjas gaus tekstą teisingai. Liūdna, bet faktas: nors jau egzistuoja daugiau ar mažiau nusistovėję lietuviškų rašmenų standartai, teisingai juos išsiunčia ir priima toli gražu ne visos elektroninio pašto programos ir interneto serveriai. „Šveplas“ tekstas yra vis tiek geriau, nei „hieroglifai“ ar klaustukai vietoj lietuviškų raidžių. Jeigu žadate kam nors rašyti ir vėliau, galite pirmojo laiško pabaigoje surašyti lietuviškas raides ir pasiklausti, ar gavėjas jas mato teisingai.

Dėl panašios priežasties nevartokite laiškuose ir HTML formatavimo. Jį yra puikiai įvaldžiusios tokios programos kaip „Netscape Messenger“ ar „Outlook Express“, bet kiti pašto klientai gaus tekstą sudarkytą HTML komandomis arba turės startuoti tinklo naršyklę, norėdami perskaityti laišką. Kai kurios programos HTML formato failą siunčia kartu su paprastu tekstu. Geriau iš viso išjunkite šią funkciją, nes laiškų dydis šiuo atveju išauga daugiau nei dvigubai.

Atsakydami nepamirškite pacituoti klausimą. Daugelis žmonių gauna kasdien po keliolika ar keliasdešimt laiškų ir dėl to jiems yra sunku suprasi, ko nori pilietis, parašęs tik „gerai, tinka, gali atsiųsti“. Kita vertus, nepersistenkite su citatomis. Labai kvailai atrodo trumpas atsakymas keliais žodžiais, o po juo – atgal persiunčiamas visas ilgas laiškas, kurio didžioji dalis yra su ta tema visiškai nebesusijusi. Geras stilius – atsakymus rašyti po kiekvienu klausimu ir ištrinti iš pirminio teksto visą nereikalingą informaciją. Šiuo atveju yra svarbu, kad klausimas vizualiai skirtųsi nuo atsakymo. Daugelis pašto programų tuo tikslu prieš kiekvieną cituojamą eilutė įterpia ženklą „>“.

Nors visos šiuolaikinės pašto programos nesunkiai susitvarko su beveik neriboto ilgio teksto eilutėmis, atminkite, jog ne visi turi modernią techniką ir naujausias programas. Antai didelė dalis „Atviros Lietuvos fondo“ elektroninio pašto klientų vartoja DOS terpės programą „dMail“, kuri eilutėje talpina tik kiek daugiau nei 70 ženklų ir ne visada teisingai suskaldo ilgesnes gaunamų laiškų eilutes. Dėl šios priežasties geriau nerašykite laiškuose ilgesnių nei 72 ženklų eilučių.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1359 žodžiai iš 4419 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.