Informacijos paieška
5 (100%) 1 vote

Informacijos paieška

1121


Mokytoja:

Panevėžys 2005

Turinys

• Įvadas……………………………………………………………………………………………..3

• Interneto paieškų sistemų apžvalga………………………………………………………

• Nacionalinė paieška……………………………………………………………………………

• Lietuviškų paieškos sistemų apžvalga…………………………………………………..

• Tarptautinė paieška…………………………………………………………………………..4

• Tarptautiniu paieškų sistemų apžvalga………………………………………………….

• Speciali paieška…………………………………………………………………………………

• Speciali paieška……………………………………………………………………………….5

• Paprasta paieška…………………………………………………………………………………

• Pagerinta paieška……………………………………………………………………………….

• Paieškos priemonių pasirinkimo pagrindas……………………………………………

• Interneto paieškų detalus nagrinėjimas…………………………………………………

• Nacionalinė paieškos sistema „search“……………………………………………….6

• Search.lt privalumai…………………………………………………………………………..

• Search.lttrūkukai……………………………………………………………………………….

• Paieška teminiame search.lt nuorodų kataloge………………………………………

• Paieška puslapiuose………………………………………………………………………….7

• Išplėsta paieška………………………………………………………………………………….

• Viskas apie google.lt……………………………………………………………………..7-9

• Naudota literatūra…………………………………………………………………………..10

ĮVADAS

Šio darbo teorinėje dalyje trumpai apžvelgiamos tarptautinės ir nacionalinės Internet paieškos sistemos, jų galimybės, privalumai ir trūkumai. Detaliau išnagrinėtos viena tarptautinė (http://msdn.microsoft.com/) ir viena lietuviška (http://www.search.lt/) paieškos sistemos: vykdant paiešką pagal įvairiai suformuotus paieškos raktus atskleidžiamos jų teigiamos, neigiamos pusės, įvertinamas rezultatų tinkamumas.

Interneto paieškų sistemų apžvalga

Daugelis paieškų sistemų šiandien yra tapę elektroninės informacijos vartais: ieško informacijos ne tik pasaulinio voratinklio tekstinės informacijos puslapiuose, bet ir vaizdo bei garso įrašų archyvuose, naujienų grupėse, teikia elektroninio pašto paslaugas, siūlo prekių elektroninėse parduotuvėse, verslo partnerių – geltonuosiuose puslapiuose ir t. t. Reikiamą informaciją Internete norime rasti sugaišdami kaip galima mažiau laiko. Tam reikalingi paieškos pagalbininkai. Paieškų sistemos gali būti tarptautinės ir nacionalinės.

Nacionalinė paieška

Pagrindinis reikalavimas, kurį turi atitikti lietuviškos paieškos sistemos – kad paiešką būtų galima atlikti naudojant specifinius lietuviškus rašmenis (ą, č, ę, ė, į, ž ir t. t.). Paieškos sistemos tinklapyje turi būti vartojama taisyklinga lietuvių kalba. Nemokantiems užsienio kalbų nacionalinės paieškų sistemos yra vienintelė galimybė greitai rasti reikimą informaciją.

Lietuviškų paieškos sistemų apžvalga

Paieškos sistema Galimybės, privalumai, trūkumai

Seklys  paieška galima pagal reikšminį žodį arba pagal temas

 randama daug ir tikslios informacijos ir šiukšlių

 nesupranta loginių operatorių AND, OR ir NOT

Centras  e-paštas

 valiutų kursai, žaidimai

 paieška pagal reikšminį žodį

 nuorodos daugiausia apie politiką

Delfi  paieška pagal reikšminį žodį galima sakyti neveikia, rezultatų nerandama

Omnitel  Iš lietuviškų paieškos sistemų geriausiai veikia. Tiesa, gan daug šiukšlių. Tačiau pirmieji 5 rasti puslapiai tikrai pateisina lūkesčius.

 Omnitel paieškos paslauga dažnai užlūžta ir laikinai neveikia.

 Paieškai naudojant lietuviškas sistemas, patartina naudoti Omnitel.

Tarptautinė paieška

Didžiosios tarptautinės paieškos sistemos dažnai siūlo galimybę pasirinkti kalbą, kuria norime ieškoti. Galima greitai rasti informaciją, saugomą kaimyninėse valstybėse bei kituose žemyno kompiuteriuose.

Tarptautinių paieškų sistemų apžvalga

Paieškos sistema Galimybės, privalumai, trūkumai

Google  paieška pagal įvestą žodį, išplėstinė paieška

 nesupranta loginio operatoriaus NOT

 informacija randama greitai, gana tiksli, dokumentai pateikiami su paryškintais paieškos žodžiais

 praneša apie gramatiškai blogai suformuotą raktą

Yahoo  paieška pagal įvestą žodį, išplėstinė paieška

 darbo paieška

 e-paštas

 tiksli informacija, tačiau randama mažai šaltinių

 nesupranta loginio operatoriaus NOT

Infoseek  Įtraukia į
paiešką mažyčius žodelius (pvz.: į, nes, ne)

 ieško su didžiosiomis raidėmis, kad būtų sukurta tiksli žodžio reikšmė

 nesupranta loginio operatoriaus NOT

Go  Ypač gerai atlieka mišrią paiešką.

 Operatorių AND ir NOT kartais supranta kaip ieškomą žodį.

 Kartais ignoruoja paiešką ir dauguma raidžių paverčiamos į hieroglifus.

Geroje paieškos svetainėje turi būti lengvai ir greitai kuriamos užklausos bei gaunami tokie rezultatai, kuriuose nuoroda į reikiamą puslapį būna tarp pirmųjų paieškos rezultatų. Visos paieškos svetainės svarbą nustato skirtingai. Daugelis pagal tai, kokioje aptikto dokumento vietoje yra užklausoje minimi žodžiai – jei jie yra dokumento pradžioje, puslapis įvertinamas aukštesniu balu. Paieškos svetaines galina vertinti remiantis penkiais pagrindiniais kriterijais: rezultatų tinkamumu, paieškos tikslinimo savybėmis, naudojimo paprastumu, neveikiančių nuorodų procentu, rezultatų operatyvumu. Tačiau rezultatai labai priklauso ir nuo to, kokios informacijos ieškome. Tiksliai įvesta užklausa taip pat dar nereiškia, kad rasime reikiamą informaciją.

Speciali paieška

Daugelį tinkle esančios informacijos galima rasti naudojant bendrosios paskirties paieškos svetaines. Tačiau tokiais atvejais galime nieko nerasti arba rezultatų gali būti per daug. Tuomet galima pasinaudoti teminės paieškos tinklapiais ir įrankiais. Teminės paieškos svetainės atlieka tik tam tikros informacijos paiešką, atmesdamos kriterijų neatitinkančią informaciją. Pavyzdžiui:

 Paieška vaikams – www.yahooligans.com

 Naujausia informacija – www.lycos.com/news

 Paieškos svetainių paieška – www.searchengineguide.com

On – line, off– line paieška

Visos anksčiau minėtos paieškos sistemos yra on-line tipo. Suformavus paieškos užklausą yra iš karto pateikiami paieškos rezultatai, informacijos yra ieškoma tiesiogiai ir reikia pastoviai būti prisijungus prie Interneto.

Off–line paieškos varikliai (pvz: Copernic) yra programos, kurias galima parsisiųsti bei įdiegti į savo kompiuterį ir naudojantis naršyklėmis (Internet Explorer) vykdyti paiešką Internete. Kai į paieškos lauką įrašomas paieškos žodis/frazė ir paleidžiama paieška, off-line paieškos sistemos vykdo paiešką “on-line” ir pateikia paieškos rezultatus, kurių sąrašą galima peržiūrėti atsijungus nuo Interneto. Paieškos rezultatų sąraše dažniausiai yra pateikiamas dokumento pavadinimas, trumpas aprašas, naudingumo įvertinimas, kokiame paieškos variklyje dokumentas surastas. Paspaudus ant dokumento pavadinimo, informacija yra atsiunčiama į kompiuterį. Off-line leidžia išvengti nesklandumų jungiantis ir dirbant Internete, visi paieškos rezultatai pateikiami iš karto, nereikia rinktis “next page” kaip on-line paieškų sistemose.

Paprasta paieška

Naudojant paprastą paiešką galima be didelio vargo rasti reikiamą informaciją jei gerai žinome užklausos formulavimą. Nepatyręs vartotojas dažnai neišnaudojama puikios paieškos sistemų galimybės – pagerintos paieškos.

Pagerinta paieška

Skirtingų paieškos sistemų išplėstinės paieškos funkcijos gali būti labai įvairios, tačiau visų jų tikslas – padėti vartotojui išsamiau apibūdinti tai, ko jis ieško, patikslinti ieškomos informacijos sąlygas, pašalinti tuos duomenis, kuriuose yra nepageidaujamų terminų. Kai kurios paieškos sistemos loginius operatorius taiko automatiškai.

Kai kuriose svetainėse rezultatams pagerinti skirti meniu ar papildomi laukeliai, kurie leidžia pasirinkti, ar ieškoti puslapių, kuriuose aptinkama tiksli įvesta frazė, ar tų, kuriuose aptinkami visi frazės žodžiai, ar tų, kuriuose yra bent vienas frazėje esantis žodis.

Paieškos priemonių pasirinkimo pagrindimas

Šiame darbe naudojau Google ir Omnitel (kadangi jos pateikia tiksliausius rezultatus ir gausiausius) paieškos sistemas. Internete informacijos apie antivirusinę programinę įrangą yra gausu, todėl yra svarbu, kad paieškos sistemos kuo tiksliau atrinktų rastus duomenis ir informaciją. Mano pasirinkta tema yra “antivirusinės programinės įrangos analizė”. Todėl daugiausia naudosiu užklausas: antivirusas +”programinė įranga” –vaistai +prekyba +komentarai +nuomonės. Užklausas atliksiu lietuvių ir anglų kalbomis.

Interneto paiešku detalus nagrinėjimas

Prie mano temos priskirta tarptautinė paieškos sistema http://msdn.microsoft.com/ . Lietuviška (nacionalinė) paieškos sistema nebuvo nurodyta todėl ją pasirinkau savarankiškai. Pasirinkta sistema: http://www.search.lt/ .

Nacionalinė paieškos sistema “search”

Search.lt – tai paieškos sistema ir lietuviškojo interneto išteklių teminis katalogas. Čia galima ieškoti ne tik įmonių, informatyvių, pramoginių, asmeninių ir kitų interneto svetainių, bet ir naujienų, straipsnių, nuotraukų, paveiksliukų, vaizdo bei garso įrašų ir kitų multimedijos produktų, knygų.

Sistemos lankytojai gali matyti užregistruotų Search.lt kataloge bei naudojančių tinklapių statistikos ir reitingų sistemos Top 100 skaitiklius puslapių lankomumą bei procentais išreikštą populiarumą. Apsilankius skyriuje Statistika, galima sužinoti, ko daugiausiai ieško lietuviškojo interneto vartotojai.

Search.lt nuorodų katalogas yra nuolat plečiamas, papildomas bei atnaujinamas.
privalumai

Paieška galima lietuvių, vokiečių, anglų ir rusų kalbomis. Paieškos sistemoje Search.lt informacijos galima ieškoti teminiame nuorodų kataloge, kur vienaip ar kitaip su Lietuva susijusios interneto svetainės sugrupuotos į kategorijas pagal temas, visuose lietuviškojo interneto tinklapiuose, UAB „Penki kontinentai“ interneto svetainėje, naujienų tarnyboje News.lt, elektroniniame žurnale Online.5ci.lt, elektroninėje parduotuvėje. Vartotojas gali pasirinkti paieškos būdą, užduoti papildomus bei keisti pagal nutylėjimą nustatytus paieškos parametrus (kalbą, datą, rezultatų rūšiavimą ir kt.), pasirinkti patogią rezultatų vaizdavimo formą (abėcėlės tvarka, pagal tinkamumą, populiarumą, datą, su komentarais ar be ir kt.). Vartotojų patogumui nuorodų kataloge pateikiamas puslapių aprašymus, pagal kuriuos galima spręsti, ar puslapyje pateikiama informacija atitinka tai, ko ieškoma. Galima grupuoti paieškos rezultatus po 10, 20, 25, 50. Jei nieko nepasirinksite, pagal nutylėjimą paieškos rezultatai bus rodomi po 20 dokumentų. Puslapiai rodomi nuo didžiausią tinkamumą turinčio puslapio iki mažiausią tinkamumą turinčio puslapio mažėjimo tvarka.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 1461 žodžiai iš 2908 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.