Konceptas vejas lietuviu frazeologijoje
5 (100%) 1 vote

Konceptas vejas lietuviu frazeologijoje

Įvadas

Pasaulis be galo didelis ir įvairus. Pojūčiais ir protu suvokiame begalę daiktų ir reiškinių, matome gausybę formų ir spalvų, girdime tūkstančius įvairiausių garsų. Pasaulis sudėtas iš gausybės elementų, kuriais laisvai operuojame sąmonėje ir praktinėje veikloje. Daiktus ir reiškinius jungiame į grupes, nustatome tarp jų tam tikrus ryšius. Šį procesą galime vadinti kategorizacija. Kategorizacija – natūralus daiktų rūšių ar patyrimo atpažinimo būdas iškeliant vienas ir sumenkinant ar paliekant nuošaly kitas. Šiame darbe bandoma įvaizdį „vėjas“ taip pat jungti į grupes, t.y. klasifikuoti pagal tam tikrus bruožus.

Kiekvienoje kalboje yra daugybė žodžių, ir suskaičiuoti juos visus praktiškai neįmanoma, nes kartu su nepaliaujamu visuomenės gyvenimo plėtojimusi jų atsiranda vis naujų ir naujų. Didieji atskirų dabartinių kalbų žodynai fiksuoja dešimtis ir šimtus tūkstančių žodžių, tačiau į juos patenka taip pat toli gražu ne visi kurios nors tautos atstovų vartojami žodžiai (nepatenka dažniausiai tie, kurie yra naujai atsiradę ar būdingi tiktai kokiai nedidelei teritorinei ar socialinei žmonių grupei).

Kurios nors kalbos žodžių visuma lingvistinėje literatūroje dažniausiai vadinama leksika. Ją tyrinėja kalbotyros šaka – leksikologija, arba žodžių mokslas.

Leksikologija, kaip kalbos mokslo šaka, tyrinėja žodžius reikšmės, kilmės, vartojimo sferų, raidos ir stilistiniu požiūriu.

Prie leksikologijos šliejasi frazeologija, tirianti pastovius, sustabarėjusius žodžių junginius, vadinamuosius frazeologizmus, kurių reikšmė nutolusi nuo juos sudarančių žodžių reikšmės, pvz.: dėti į akį „miegoti“, išlindo yla iš maišo „paaiškėjo apgaulė, blogas darbas“. Frazeologizmas (gr. „posakis“) – tai pastovus ir ekspresyvus žodžių junginys, turintis savarankišką reikšmę ir atkuriamas šnekos procese kaip gatavas vienetas.

Tyrimo objektas – konceptas vėjas lietuvių frazeologijoje ir leksikoje.

Tyrimo tikslas – atskleisti įvaizdžio vėjas frazeologizmų vartojimą lietuvių kalboje, jų raišką. Atskleisti konceptą vėjas lietuvių leksikoje.

Tyrimo uždaviniai:

1. Apžvelgti literatūrą, skirtą analizuoti koncepto vėjas leksiką ir frazeologiją.

2. Suklasifikuoti frazeologizmus pagal tam tikus kriterijus.

3. Išnagrinėti įvaizdžio „vėjas“ vartoseną lietuvių kalbos leksikoje.

Konceptas vėjas lie. frazeologijoje

1. Konceptas vėjas lie. frazeologijoje, reiškiantis žmogaus charakterio savybes:

• „vėpla“ (pateiktas 1 frazeologizmas); Vėjo aušelis; pvz.: Jaunas, ir toks vėjo aušelis.

• „plevėsa, vėjavaikis, -ė“ (pateikti 27 frazeologizmai); Vėjo bizūnas, vėjo botagas, vėjų duktė, vėjo leketas, vėjo mergiotė, vėjo padauža, vėjo padraika, vėjo pagalys, vėjo pamušalas, vėjų papauška, vėjų papliauška, vėjo papūta, vėjo pasakas, vėjo patarška ir kt.; pvz.: Čia reikia žmogaus, o ne tokio vėjo papliauškos. Jie yra nerūpestingi, gal ir tuščiagalviai, arba vėjo leketai.

• „lengvabūdiškas“ (pateikta 16 frazeologizmų); Tušti vėjai pusto galvoje, palaidas vėjas, vėjas staugia galvoje, vėjo nešiojama plunksna, vėjas švilpauja paausiais, vėjas ūžia galvoje, vėjo lakūnas ir kt.; pvz.: Dar tau, vaike, vėjas paausiais švilpauja. Mergužėlė gali būti tokia vėjo nešiojama plunksna.

• „nerimtas, kvailiojantis, niekais užsiimantis“ (pateikta 13 frazeologizmų); vėjus šukuoti, vėjus gainioti, vėją gaudyti su kiauru maišu, vėją gaudyti su rėčiu, vėjus gaudyti plaštakomis, vėjus gaudyti laukuos, vėju kvepėti (apie kalbą),vėjus nešti rezginėmis ir kt.; pvz.: Negainiok vėjų – nesugausi. Išėjo su kiauru maišu vėjų gaudyti.

• „netvarkingai gyvenantis“ (pateikti 4 frazeologizmai); Vėjų keliais eiti, vėjų keliais išeiti, vėjo keliais vaikščioti, vėjų laukais eiti; pvz.: Daug jaunų vyrų vėjų keliais išeina. Jos žmogus jau seniai vėjų laukais eina, nebus gero.

• „pagyrūnas“ (pateiktas 1 frazeologizmas); Vėjo vamzdelis;

• „bevalis“ (pateiktas 1 frazeologizmas); Vėjų pučiamas; pvz.: Jis vėjų pučiamas, visų klauso, reik ar nereik.

• „plepys“ (pateiktas 1 frazeologizmas); Vėjo malūnėlis; pvz.: Aš esu kaip vėjo malūnėlis: aš pikliavoju pikliavoju.

2. Konceptas vėjas lie. frazeologijoje, nusakantis žmogaus būseną:

• „silpnas, besveikatis“ ( pateikti 8 frazeologizmai); Vėjo panešamas, vėjo papučiamas, vėjo perpučiamas, vėjo pučiamas, vėjo stumdomas, nuo vėjo virsta, kaip vėjo pučiamas, vėjas neša; pvz.: Kad tu tokia lengvutė, liesutė, menkutė – vėjo panešama. Motociklą pirk, ale marčios vėjo perpučiamos man ant jo neatvežk.

• „išsiblaškęs“ (pateiktas 1 frazeologizmas); Devyni vėjai pučia galvoje; pvz.: Jam šiandien devyni vėjai galvoje pučia.

• „alkanas, badaujantis“ (pateikti 5 frazeologizmai); Vėju gyventi, vėju misti, vėju šeriamas, vėju gyvas, vėju sotus; pvz.: Kaip aš sėdėsiu be nieko, vėju gi negyvensiu, reikia karvelė pirkt. Vėju nebus gyvulys gyvas.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 807 žodžiai iš 2625 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.