Mazi vaikai mazi vargai
5 (100%) 1 vote

Mazi vaikai mazi vargai

Maži vaikai maži vargai, dideli

vaikai dideli vargai.

Lietuvių liaudies priežodis.

Noriu priminti vieną tokią įdomią tradiciją, kurią senais laikais puoselėjo jaunimas. Paauglystė-tai amžius, kai žmogus bando pažinti save, nustatyti, kas jis toks, koks jis, kaip jis atrodo kitų akimis žiūrint. Čia gali padėti dienoraštis, nors dabar rašyti dienoraščius nebemadinga, o labai gaila. Tai puikus būdas paaugliui atskleisti, išsakyti savo problemas…

Paauglystė-kas ji, kada ji prasideda? Paauglystės amžiaus ribos yra labai sąlygiškos, dažniausiai tarp 12-18 metų. Paskui prasideda jau suaugusio žmogaus periodas. Paauglystė dar kartais skirstoma į ankstyvąją-tarp 12 ir 14 metų, 15-ieji metai-lyg pereinamasis tarpsnis, o 16-18 metai-vėlyvoji paauglystė. Paauglystės pabaigos tiksliai nurodyti neįmanoma; kai kuriuose šalyse paauglystė baigiasi tada, kai individas visiškai subręsta lytiškai (tai fizinis organizmo subrendimo kriterijus), kitose-kai subręstama psichiškai ir sociališkai, prisiimama atsakomybė. Psichologiniu požiūriu paauglystė baigiasi tada, kai individas suranda savo tapatumą, susikuria savo vertybių sistemą, sugeba užmegzti ir palaikyti tarpusavio draugystės ir meilės santykius, numato ateities perspektyvą.

Sunkus amžius, paauglystė-tokiomis gairėmis apibūdinamas vaikų brendimo laikotarpis. Tėvai su nerimu laukia paauglystės ženklų ir gresiančios namams karo padėties. Ir, žinoma, sulaukia.

Tėvų ir paauglių konfliktas, tarpusavio supratimas ir bendravimo egzistavo jau nuo pat žmonijos kultūros ir civilizacijos pradžios, todėl komplikuodavosi jaunesnės kartos santykiai su vyresniąja. Na viso šito neįžvelgtume, nebent pirmykštėse, laukinį gyvenimą gyvenančiose gentyse ir tautelėse kurių gyvavimą ir atskiro individo elgesį reguliuodavo tikėjimas, tradicijos, papročiai.

Turime pagrindo teigti, kad tėvų ir vaikų konfliktai, abiejų pusių supratimas atsirado ir vystėsi kartu su civilizacija ir tam tikromis besivystančiomis žmogaus pažiūrų ir elgesio laisvėmis. Kuo laisvesnė, demokratiškesnė visuomenė, ir kuo sparčiau vystosi kultūra, tuo tas konfliktas gali būti aštresnis, šviesti ryškesnėmis spalvomis.

Paauglys labai sunkiai perpranta suaugusiojo neigimą, pasipriešinimą, jis bando visą šitą atmesti atstumti, nenori šito suprasti. Viskas keičiasi; požiūris, supratimas, vertybės, įsitikinimai. Jų gimdytojai jų supratimu augo kitomis sąlygomis, negu jie.

Paauglių akimis žvelgiant, juos supantis pasaulis, žmonija juos spaudžia į rėmus, neleidžia išsakyti savo nuomones ir į tą pasaulį įsiskverbti, ypač su savo nuomone visiškai neįmanoma.

Jaunosios kartos akimis žvelgiant, jų dienų pasaulis ne tik ,,priskirtas“ suaugusiems, vyresniesiems, ne tik struktūriškai stabilus, bet ir konservatyvus. O tai labai svarbu, nes konservatyvizmas tolygiai skverbiasi į visas jaunimo visuomenės sąmones ir elgesio sritis.

Paauglio statusas yra ypatingas. Jis nėra mažas suaugusysis, tačiau jau ne vaikas. Vaiko nelygybė bendraujant su suaugusiais žmonėmis pateikta ypatinga ,,paklusnumo moralė“, kurią visuomenė yra sukūrusi specialiai vaikams. Vaikai yra nesavarankiški, pririšti, priklausantys nuo suaugusiųjų. Vaikas nuo mažų dienų mokosi ir įpranta laikytis tėvų reikalavimų, jam nustatytų normų. Peržengiat ribą į suaugusiųjų gyvenimą iš esmės viskas keičiasi: teisės, pareigos, privilegijos, mąstymas. Šitas perėjimas ir yra paauglystės ribos. Apie tai negalvojama iš anksto, tam periodui pradedame ruoštis kaip tik paauglystėje.

Pasijutęs jau suaugęs ir pradėjęs save vertinti kaip suaugusį žmogų perkopusi vaikystės slenkstį, paauglys turi pereiti iš vienų normų ir vertybių į kitas: iš vaikiškųjų-į suaugusiųjų. Paaugliui patinka tai kas liečia suaugusius žmones, jų galimybes, pranašumus. Ir tada paauglys nori naudotis naujomis teisėmis. Tos teisės pirmiausia pasirodo bendraujant su vyresniais žmonėmis.

Suaugęs žmogus, paauglio mąstymu-tai laisvas, nevaržomas, galintis daryti ką nori, turintis visas galimybes žmogus. Kai paauglys pasijaučia jau suaugusiu žmogumi, jis tik ir laukia visų šitų teisių, nori, kad apie jį manytų kaip apie tokį žmogų. Jeigu suaugęs žmogus su juo elgiasi kaip su vaiku, jis jautriai reaguoja, įsižeidžia, pyksta ir ima priešintis.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 660 žodžiai iš 2164 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.