Nusikaltimai ir nusizengimai verslo tvarkai ir finansams
5 (100%) 1 vote

Nusikaltimai ir nusizengimai verslo tvarkai ir finansams

Įvadas

Darbo tikslas: išnagrinėti nusikaltimus ir nusižengimus verslo tvarkai ir finansams.

Darbo uždaviniai:

1. Išanalizuoti nusikaltimus ir nusižengimus verslo tvarkai.

2. Išanalizuoti nusikaltimus ir nusižengimus finansams.

Darbo metodas: Mokslinės literatūros analizė.

NUSIKALTIMAI IR BAUDŽIAMIEJI NUSIŽENGIMAI EKONOMIKAI IR VERSLO TVARKAI

BK ypatingojoje dalyje numatytas išsamus nusikaltimų sąrašas, kai kuriais atvejais nurodant konkrečius jų požymius, taip pat išvardijamos kriminalinės bausmės, taikomos asmenims, padariusiems nusikaltimus. Ypatingoji dalis susideda iš 13 skirsnių pagal atskiras nusikaltimo sudėtis.

Vertimasis neteisėta komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla

Vertimasis stambiu mastu komercine, ūkine, finansine ar profesine veikla neįsteigus įmonės ar kitokiu neteisėtu būdu arba neturint licencijos (leidimo) tokiai veiklai, kuriai reikalinga licencija (leidimas), – baudžiamas laisvės atėmimu iki dvejų metų ir bauda arba tik bauda.

Vertimasis uždrausta komercine ar ūkine veikla stambiu mastu – baudžiamas laisvės atėmimu iki ketverių metų ir bauda arba tik bauda.

Baudžiamoji atsakomybė pasireiškia vertimusi nurodyta veikla neįsteigus įmonės ar kitokiu neteisėtu būdu (vertimasis be patento, kai jis yra būtinas) ir kai tokia veikla verčiamasi stambiu mastu.

Stambus mastas – tai vertimasis tokia veikla, dėl kurios gaunamos pajamos (įplaukos) per paskutinius 12 mėnesių viršija 500 MGL dydžio sumą.

Už neteisėtą vertimąsi komercine, ūkine, profesine veikla kaltininką galima traukti baudžiamojon atsakomybėn tik tuo atveju, kai tokia veikla vykdoma sistemingai ir ja siekiama gauti ar gaunama pajamų.

Neteisėta įmonės veikla

Steigimo dokumentuose nenumatytos veiklos vykdymas stambiu mastu- baudžiamas pataisos darbais ir bauda arba tik bauda.

Įmonės, kuri naudojama kaip priedanga kitokiai negu įmonės steigimo dokumentuose numatyta, be to, neteisėtai veiklai, įsteigimas ar veikla – baudžiami laisvės atėmimu iki penkerių metų ir bauda arba tik bauda.

Kiekviena įmonė, prieš pradėdama savo veiklą, turi būti įsteigta įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių atskirų rūšių įmonių steigimą, nustatyta tvarka. Jei neregistruojamos tam tikros įmonės veiklos rūšys, nemokami mokesčiai ir tuo daroma žala valstybei.

Įmonė, kuri naudojama kaip priedanga kitokiai negu steigimo dokumentuose numatytai neteisėtai veiklai vykdyti, faktiškai yra fiktyvi įmonė, kurioje gali būti vykdoma nusikalstama veikla (narkotikų, ginklų, šaudmenų gaminimas, sąvadavimas).

Asmuo yra baudžiamas tuo atveju, kai jis įsteigia įmonę, bet be steigimo dokumentuose numatytos veiklos jis dar vykdo ir kitokią veiklą, kuri paprastai nėra nei uždrausta, nei licencijuojama.

Kontrabanda

Prekių, pinigų, meno vertybių ar kitų privalomų pateikti muitinei daiktų gabenimas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną per muitines, nepateikiant jų muitinei arba kitaip išvengiant muitinės kontrolės, arba naudojant suklastotą muitinės deklaraciją, arba gabenant kitų pavadinimų prekes ar daiktus, nei nurodyta muitinės deklaracijoje ar kituose dokumentuose – baudžiamas laisvės atėmimu iki penkerių metų ir bauda ar be baudos arba bauda.

Prekių, pinigų, meno vertybių ar kitų privalomų pateikti muitinei daiktų gabenimas per Lietuvos Respublikos sieną ne per muitines, taip pat šaunamųjų ginklų, šaudmenų, psichotropinių ar narkotinių medžiagų gabenimas per LR sieną, nepateikiant ar kitaip išvengiant muitinės kontrolės arba neturint leidimo juos pervežti – baudžiamas laisvės atėmimu nuo trejų iki šešerių metų ir bauda arba be baudos.

Pagal šio straipsnio pirmąją ir antrąją dalis asmenys baudžiamojon atsakomybėn traukiami tik tada, kai neteisėtai gabenamų prekių ar kitų daiktų vertė viršija 100 MGL dydžio sumą, kuri nustatoma pagal muitų vertę teisės aktų nustatyta tvarka, o prireikus skiriama prekinė ekspertizė.

Jeigu tokių daiktų vertė neviršija 100 MGL dydžio sumos, tai kaltinamasis traukiamas administracinėn atsakomybėn.

Kontrabanda laikoma padaryta stambiu mastu, kai neteisėtai gabenamų daiktų, prekių, pinigų ar meno vertybių vertė viršija 500 MGL dydžio sumą.

Apgaulingi pareiškimai apie įmonės veiklą

Apgaulingais yra laikomi tokie duomenys, kurie neatitinka realios įmonės komercinės, ūkinės, finansinės veiklos ar jos turto.

Baudžiamoji atsakomybė atsiranda už viešą apgaulingų duomenų pateikimą ataskaitose, viešuose pasisakymuose, publikacijose, visuomenės informavimo priemonėse ir kad toks kreditorių, akcininkų, valstybės ar kitų įmonių, įstaigų ar asmenų suklaidinimas dėl įmonės komercinės, ūkinės, finansinės būklės ar turto sukėlė sunkias materialines pasekmes.

Baudžiamojon atsakomybėn už apgaulingus pareiškimus apie įmonės veiklą gali būti traukiami įmonių, įmonių struktūrinių padalinių vadovai ar kiti asmenys, kurie turėjo įgaliojimus veikti įmonės vardu. Šio nusikaltimo subjektai gali būti ir nepriklausomi asmenys.

Bausmė yra laisvės atėmimas iki trejų metų ir bauda arba tik bauda.

Paskolos panaudojimas ne pagal paskirtį

Paskolos iššvaistymas azartiniams lošimams, savo ar kitų asmenų asmeninėms išlaidoms padengti ar kitoks ne pagal paskirtį
paskolos panaudojimas, padarant kreditoriui ar laiduotojui turtinės žalos – baudžiamas laisvės atėmimu nuo dvejų iki ketverių metų arba tik bauda.

Tie patys veiksmai, padarę kreditoriui ar laiduotojui didelę turtinę žalą – baudžiami laisvės atėmimu nuo dvejų iki šešerių metų ir bauda.

Kad kaltininką už tai būtų galima patraukti baudžiamojon atsakomybėn, reikia nustatyti, kokiam tikslui paskola buvo išduota ir ar ji buvo panaudota paskolos sutartyje nurodytiems tikslams, taip pat kai dėl paskolos panaudojimo ne pagal paskirtį yra padaroma turtinė žala, t. y. kai paskola laiku negrąžinama. Jeigu kreditoriui ar laiduotojui žala neatsiranda, nors paskola buvo panaudota ir ne pagal paskirtį, arba jeigu paskolos sutartyje yra nurodyta, kad paskola išduota asmeninėms išlaidos padengti ir asmuo tam tikslui ją panaudoja, tai jis nebus traukiamas baudžiamojon atsakomybėn.

Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai finansų sistemai

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 941 žodžiai iš 1869 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.