Paskutinio šanso vaikai
5 (100%) 1 vote

Paskutinio šanso vaikai

Mūsų planingais laikais pirmasis gimdymas po 35-erių nieko nebestebina. Tačiau ar nerizikuojame pavėluoti į traukinį?

Prieš dvejus metus gimdymo namuose aplankiau ką tik mama tapusią poetę Silviją Laurenčikaitę. Ji mielai “Ievai” papasakojo savo vėlyvos motinystės istoriją. 41-erių mokslininkė literatūrologė su 64 metų draugu švedu susilaukė pirmagimio sūnaus po 11 drauge praleistų metų. Nors gydytojai įspėjo apie gresiantį priešlaikinį gimdymą ar persileidimą, moteris ryžosi išsaugoti mažylį. Jis iš tiesų gimė mėnesiu anksčiau, tačiau šiandien Silvija — laiminga sveikutėlio berniuko mama. “Draugės aikčiojo išvydusios, kaip mano metukų ir trijų mėnesių sūnelis Jarlas baksėdamas pirštu į žaislinius kubelius taria raides. Jo gydytoja irgi apstulbo. Jarlu net susidomėjo žurnalistai. Viena bičiulė kadaise atidavė nebereikalingus kubelius, mano mažylis juos retsykiais ištraukdavo iš krepšio. Pasakydavau, kaip vadinasi viena ar kita raidelė. Nesureikšminau, kad jis greitai ėmė pats jas pažinti, — maniau, visi vaikai būna tokie gudručiai. Dabar jis jau moka sudėti skiemenį “ma”. Senų knygų šūsnyje radęs Broniaus Railos veikalą duria pirštu: “Br”, — juokiasi Silvija.

Pirmiausia karjera

Kadaise vėlyvi kūdikiai laikyti išrinktaisiais, kuriems skirtas ypatingas likimas. Tikėta, kad jei toks vaikutis ir nebus genijus, vis tiek už kitus bus sumanesnis, talentingesnis. Iš tiesų mitas apie ypatingas brandžių tėvų atžalas — tik mokslo nepatvirtintas folk-loras. Jis atsirado tais laikais, kai vyresnio amžiaus gimdyvės buvo greičiau išimtis nei taisyklė. Dabar tai sparčiai keičiasi. “Moteris turi teisę turėti tiek vaikų, kiek ji nori, o svarbiausia — kada nori”, — ši amerikiečių aktyvistės Margaret Salinger frazė apvertė aukštyn kojomis milijonų moterų gyvenimą. Ne veltui žurnalas “Time” ją įtraukė į žymiausių XX amžiaus žmonių dešimtuką. Augdama airių darbininkų šeimoje Margaret matė, kaip iškankinta 18 nėštumų ir augindama 11 išgyvenusių atžalų tyliai geso jos motina. Vėliau Margaret, mirtinai susipykusi su bažnyčia, griebėsi vadovauti judėjimui dėl teisės planuoti motinystę, mokė užguitas moteris saugotis nepageidaujamo nėštumo. Praėjus pusei amžiaus nuo misionieriško Margaret Salinger žygio šiuolaikinė moteris apskritai gali neturėti vaikų, jei taip nusprendžia.

Vis dėlto daugelis iš mūsų nelinkusios paminti svarbiausio moteriško instinkto. Tik realybė tokia, kad iš pradžių siekiame įsitvirtinti gyvenime, palypėti karjeros laiptais, užsitikrinti sąskaitą banke. Pirmagimiui dažna ryžtasi tokio amžiaus, kurio sulaukusios mūsų prosenelės čiūčiavo jau kelias atžalas. Per pastaruosius du dešimtmečius net 80 proc. padaugėjo moterų, kurios pirmąkart gimdo 35—39 metų. Popkaralienė Madonna užkariavo pasaulį, susikrovė milijonus ir tik po 38-ojo gimtadienio pasinėrė į motinystės džiaugsmus. Kino žvaigždė Kim Basinger tai padarė dar vėliau — 41-erių.

Mamos planeta

“Pagimdžiau 35-erių. Manau, protingai pasielgiau, nes ilgiau galėjau būti laisva. Dabar esu 52-ejų — labai laiminga ir vėl laisva, nes dukrai jau 17 metų. Dėl jos neturėjau rimtų problemų. Abejoju, ar jos susilaukusi jaunesnė sugebėčiau taip išauklėti, ar užtektų kantrybės”, — rašo “Ievos” diskusijos internete dalyvė Anna. “Dviejų sūnų susilaukiau būdama jauna — 22 ir 25 metų. Dabar man — 41-eri. Niekada nesigailėjau anksti gimdžiusi — tarsi kartu augau su savo vaikais. Netingėjau su jais mažais žaisti, o su paaugusiais visada turėjau apie ką pasikalbėti. Vaikams liūdna augti su vyresniais tėvais — jie jaučiasi lyg su seneliais”, — mano internautė Roma.

Nė vienas specialistas nepaneigs, kad abi yra savaip teisios. Anna užsimena apie kantrybę, kurios brandesnės mamos iš tiesų turi daugiau. Jų motinystė labiau motyvuota nei jaunų merginų, net karščiausiai įsimylėjusių. Vyresnei moteriai nėštumas paprastai netrenkia it perkūnas iš giedro dangaus — jis būna išsvajotas ir išlauktas. Sėkmingai karjeros moteriai kūdikis suteikia progą stabtelėti ir pailsėti nuo vyriško pasaulio žaidimų. “Net perkopusi 30-metį nealpėjau prie vaikiškų vitrinų. O dabar gyvenu tarsi kitoje planetoje. Esu tik mama, kurios didžiausias rūpestis, kad sūnus augtų sveikas. Kasdien po kelis kartus einame į lauką — nesvarbu, sninga ar lyja. Ketinu su mažuoju likti namie iki mokyklos. Apie karjerą negalvoju, nes nemoku vienu metu dirbti kelių darbų. Augindama sūnų apskritai nebemąstau apie rytdieną, gyvenu šios dienos rūpesčiais”, — pasakoja Silvija.

Net aktyviausios veikėjos, kurioms nėštumas buvo netikėtas, apie gimusį vaikelį kalba kaip apie stebuklą, pakeitusį jų vertybių sistemą. Šis stebuklas išgelbėja ir nuo vienatvės, kuri skaudžiausiai užgriūva būtent savarankiškas veiklias moteris.

Kita vertus, sulaukus vyresnio amžiaus, pasiekus karjeros viršūnę, įpratus prie laisvės, nepriklausomybės, gero uždarbio motinystė gali virsti rimtu stresu — juk negrįžtamai griūva įprasta tvarka. Su amžiumi vis sunkiau keisti įpročius ir gyvenimo ritmą. Kūdikis kartais į pasaulį paleidžiamas kaip įrodymas iš šeimos sprūstančiam vyrui — kad dar esi šio to
verta, aplinkiniams — kad tavo šeima ne prastesnė už kitas. Gimus kūdikiui tikimasi atsikratyti metams bėgant prisikaupusių psichologinių problemų. Net viliamasi atjaunėti. Tačiau tai, kad motinystė tarsi numeta 10 metų, — vienas iš keisčiausių mitų. Iš tiesų nėštumas — stresas organizmui, didelės hormonų permainos. Jaunas organizmas lengviau susidoroja su šia hormonų audra.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 885 žodžiai iš 1704 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.