Saulių sąjunga
5 (100%) 1 vote

Saulių sąjunga

Dabar veikianti Šaulių sąjunga tęsia tarpukario Lietuvoje veikusios organizacijos veiklą.

Šaulių sąjungos įkūrimo data laikoma 1919 m. birželio 27 d.

Be karinio mokymo tarpukaryje šauliai plačiai vykdė tautos kultūrinimo darbą, taip pat aktyviai sportavo.

Pasitraukę šauliai bei patriotiškai nusiteikę Amerikos lietuviai apie Lietuvos šaulių sąjungos atkūrimą paskelbė Čikagoje.

Prasidėjus Lietuvos atgimimui, Kaune vykusiame mitinge buvo oficialiai paskelbtas Šaulių sąjungos atkūrimas.

Kultūra ir sportas

Drauge su kariniu mokymu šauliai plačiai vykdė tautos kultūrinimo darbą. Gausu buvo įvairių kursų: sanitarijos, ugniagesybos, Lietuvos istorijos, lietuvių kalbos. Šauliai nuo pat susikūrimo populiarino dainą, muziką, sportą, lietuvišką žodį, steigė bibliotekas.

Praėjus dvidešimčiai metų nuo organizacijos įkūrimo, 1939 m. Šaulių sąjunga turėjo 125 chorus, 400 vaidybos mėgėjų kuopelių, 115 sporto klubų, 4 teatrus, 105 orkestrus, 350 bibliotekų, 72 šaulių namus, leido savo laikraštį „Trimitas“. Kasmet būdavo leidžiamos karinio, patriotinio turinio ir grožinės literatūros knygos. Kultivuotos sporto šakos: lengvoji atletika, vandens, žiemos bei jojimo ir šaudymo sportas.

Už žygdarbius, susijusius su pavojumi gyvybei, o išimtiniais atvejais ir už kitus ypatingus pasižymėjimus Sąjungos nariai gali būti apdovanojami pasižymėjimo ženklu nepaisant narystės Sąjungoje laiko. Sąjungos pasižymėjimo ženklu apdovanojami šauliai ir šaulių sąjungos pareigūnai, Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių piliečiai bei krašto apsaugos pareigūnai už reikšmingą metodinę, materialinę ar kitokią paramą Sąjungai.

Sąjungos pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus Šaulių sąjungai“ apdovanoja savo įsakymu Sąjungos vadas, pritarus Sąjungos Apdovanojimų komisijai. Kartu su Lietuvos šaulių sąjungos pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus Šaulių sąjungai“ išduodamas ir ženklo liudijimas. Sąjungos pasižymėjimo ženklas segamas prie uniformos kairėje krūtinės pusėje.

Lietuvos šaulių sąjungos pasižymėjimo ženklas “Už nuopelnus šaulių sąjungai”

1.Lietuvos šaulių sąjungos pasižymėjimo ženklas “Už nuopelnus šaulių sąjungai” skiriamas Lietuvos ir užsienio valstybių piliečiams pagerbti už ypatingus nuopelnus Lietuvos šaulių sąjungai.

2.LŠS pasižymėjimo ženklas “Už nuopelnus šaulių sąjungai” yra aukščiausias sąjungos apdovanojimas. Pasižymėjimo ženklas yra trijų laipsnių. Aukščiausias I laipsnis.

3.Apdovanotieji gauna Lietuvos šaulių sąjungos vado pasirašytą apdovanojimo liudijimą ir pasižymėjimo ženklą.

1) kryžius – auksuotas, 38 mm aukščio ir pločio, į išorę platėjančiais kraštais. Priekinė kryžiaus pusė padengta baltos spalvos emale. Po kryžiumi – ažūrinis, auksuotas stilizuotų ąžuolo lapų vainikas. Kryžiaus centre – rankenomis apačioje sukryžiuoti sidabro kalavijai, o virš jų, nikeliuotame skyde padengtame raudonos spalvos emale – reljefiškas, auksuotas dvigubas kryžius. Kita kryžiaus pusė auksuota, lygi. Jos centre trim aukštais įkomponuotas reljefiškas įrašas didžiosiomis raidėmis UŽ NUOPELNUS ŠAULIŲ SĄJUNGAI. Kryžiaus apačioje išgraviruotas ženklo numeris. Šis kryžius tvirtinamas prie auksuotos strėlės antgalio formos laikiklio, kuris kabinamas ant pasižymėjimo ženklo kaspino.

2) kaspinas – žalios spalvos muaro, 32 mm pločio, su dviem plačiomis raudonos spalvos juostelėmis, kurioms iš kraštų yra juodos spalvos juostelės, bei dviem siauromis geltonos spalvos juostelėmis iš kraštų.

I laipsnio:

II laipsnio:

III laipsnio:

3. Pasižymėjimo ženklai nešiojami taip:

I laipsnio – kryžius tvirtinamas prie kaspino ir nešiojamas po kaklu;

II laipsnio – kryžius kabinamas prie kaspino su aukso ąžuolo lapu ir nešiojamas kairėje krūtinės pusėje;

III laipsnio – kryžius kabinamas prie kaspino ir nešiojamas kairėje krūtinės pusėje.

Šaulių žvaigždė

Šaulių žvaigždė yra garbės ženklas pagerbti šauliams ar šiaip asmenims, padariusiems Šaulių sąjungai arba Lietuvai naudingų darbų.

Steigti šį apdovanojimą sumanyta 1927 metais. Projektą sukūrė dailininkas Petras Rimša ir 1930 metais jis buvo patvirtintas.

Šaulių žvaigžde apdovanojami:

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 640 žodžiai iš 2132 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.