Smulkaus verslo vaidmuo ekonomikoje
5 (100%) 1 vote

Smulkaus verslo vaidmuo ekonomikoje

”SMULKAUS VERSLO VAIDMUO EKONOMIKOJE”

VILNIAUS STATYBOS IR DIZAINO KOLEGIJOS

STATYBOS FAKULTETO

SOCIALINIŲ MOKSLŲ KATEDRA

D15 gr. Marina Basiul

EKONOMIKOS TEORIJOS DARBAS

”SMULKAUS VERSLO VAIDMUO EKONOMIKOJE”

Dėstytoja: A. Limanovskaja

Vilnius, 2005

TIKSLAI

Paskutiniais dešimtmečiais visą pasaulį užvaldė “kas maža-tai puiku” filosofija. Ar tikrai smulkus verslas yra dinamiškesnis, lankstesnis, efektyvesnis ir žmogiškesnis? Ar mes galime sakyti kad smulkus verslas traktuojamas kaip naujų darbo vietų, naujovių diegimo ir ekonomikos augimo šaltinis. Ar tikrai taip? Savo darbe aš panagrinėsiu smulkųjį verslą ir pabandysiu atsakyti į šitą klausimą

ĮVADAS

Smulkieji verslai kiekvieno krašto ekonominei gerovei yra labai svarbūs. Daugelio nuostabai, kapitalistinius kaštus praturtino ne didžiosios įmonės, bet smulkieji verslininkai. Smulkieji verslai yra artimesni žmogiškajai prigimčiai, ir jie išliks ilgiau už daugelį tarptautinių “dinozauru”, kurie neretai atrodo lyg būtų tyčia sukurti tik biurokratų dauginimuisi. Smulkieji verslai yra dažniausiai pelningesni, lengviau valdomi, labiau atitinka vietinius interesus bei rinkos sąlygas. Jau vien dėl to jie turėtų užimti svarbiausią vietą kiekvienos besivystančios šalies gerovės kėlimo programoje.

Besivystančioms šalims, be abejonės, reikia užsienio kapitalo, todėl jos neišvengiamai turės įsileisti (neretai net kviestis) ir svetimas įmones. Tačiau visapusiškai ekonomikos plėtrai labai svarbu turėti ir savo gamybą, vadovaujamą savo piliečių. Smulkieji verslai tam kaip tik ir pasitarnauja, teikdami kraštui finansinių išteklių, gausindami verslą išmanančių žmonių. Todėl pertvarkant ekonomiką didžiausią dėmesį reikėtų skirti smulkiesiems verslams

Smulkaus verslo reikšmė ekonomikos plėtrai

Per paskutiniuosius XX a. dešimtmečius smulkusis verslas tapo tikru ekonominiu fenomenu. Jo mastai, augimo tempai ir vaidmuo visuomenėje tapo labai reikšmingi. Išsivysčiusių Vakarų valstybių ekonomikoje smulkus verslas buvo ta pagrindinė jėga, kuri lėmė sparčią ekonomikos plėtrą. Smulkaus verslo sektoriuje (pvz. Vokietijoje) sukuriama apie 80% BVP ir net 98% įmonių priklauso šiai grupei, o jose dirba per 80% visų dirbančių. Šio laikotarpio svarbiausia ekonomikos plėtros tendencija – smulkus verslas šalyse, pasiekusiose aukštesnį gerovės lygį, turi žymiai didesnę įtaką šalies ekonomikai. Smulkaus verslo gausa – tai augančios ir dinamiškos ekonomikos požymis.

Smulkusis verslas yra vienas iš aštriausių gyvybingos rinkos ekonomikos “kampų“, nes ši veiklos forma sukuria palankesnes sąlygas verslininkystei ir verslo kūrybai. Be smulkiojo verslo įmonių rinkos ekonomika negali nei funkcionuoti, nei tobulėti.

Anksčiau mažos įmonės buvo tik daugelio žmonių noro įkurti savo verslą rezultatas, o pastaruoju metu tokių įmonių kūrimą inicijuoja ir skatina tiek pati valstybė, tiek stambios kompanijos, kurios patiki smilkaus verslo įmonėms įvairių produktų gamybos organizavimą ir užtikrina aktyvų jų dalyvavimą rinkos procesuose. Didelės dalies smulkių įmonių veikla yra susijusi su stambiomis kompanijomis rangos, subrangos sutartimis, franšizės kontraktais. Dažnai stambiosios įmonės tampa smulkiųjų klientėmis, o šios – stambiųjų tiekėjomis. Ekonominiu požiūrių yra naudinga, kai smulkios įmonės ir stambios kompanijos papildo vienos kitas.

Be to, smulkusis verslas padeda augti komercinei kultūrai. Išsivysčiusios rinkos ekonomikos šalyse su vis dažniau verslas suprantamas kaip karjera ir gyvenimo įprasminimas bei galimybė realizuoti savo kūrybinius sumanymus, o mokymas ir švietimas verslo klausimais tampa didele visuomenės veiklos dalimi.

Priežastys, lėmusios sparčią smulkiojo verslo plėtrą:

XX a. 8 – jame dešimtmetyje dėl ekonomikos nuosmukio ir sparčios technikos pažangos daug žmonių Vakaru valstybėse neteko darbo ir tai paskatino juos užsiimti verslu, o vyriausybės ieškoti būdų juos remti, nes smulkaus verslo sektoriuje lengviausiai sukuriamos naujos darbo vietos.

Smulkus verslas šalies ekonomikoje atlieka daug funkcijų, kurias vykdyti stambioms firmoms yra neefektyvu ir netikslinga, nes mažos įmonės yra daug lankstesnės ir greičiau prisitaiko prie technologinių ir ekonominių aplinkos pokyčių.

Smulkus verslas ne tik papildo stambiąją pramonę, bet ir sudaro galimybę jai dirbti lanksčiau, efektyviau ir pigiau. Dideli pramonės mastai sukėlė greitą bendrųjų visuomeninių ir gamybos išlaidų augimą. Smulkiajame versle darbo vieta kainuoja pigiau.

Prielaidas spartesnei smulkaus verslui plėtrai suteikia didėjanti privačios nuosavybės dalis.

Per paskutiniuosius dešimtmečius labai pasikeitė žmogaus vaidmuo ekonomikoje. Ūkyje nuolat mažėja poreikis nekvalifikuoto, šabloninio darbo, daugiau žmonių siekia savarankiškos veiklos.

Vystantis ekonomikai, didėja specifinių prekių, kurios yra pritaikytos prie individualių vartotojų poreikių, paklausa, o didelėse masinės gamybos įmonėse pagamintų standartinių prekių – mažėja.

XX a. septintojo dešimtmečio pabaigoje
Vakarų šalių ekonomika pradėjo nauja raidos etapą, kurio pagrindinis bruožas – kokybinis augimas, besiremiantis glaudžiu stambiojo ir smulkiojo bendradarbiavimo. Jam būdingi tokie požymiai:

 gerinti visuomenės gyvenimo kokybę;

 spartinti mokslinių išradimų ir technologijų diegimą;

 vykdyti naują socialinę ekonominę politiką, kuri susijusi su informacinio sektoriaus bei žmogaus kūrybinių galių naudojimu. Naujos technologijos sudarė sąlygas efektyviai dirbti nedidelėmis įmonėmis.

Smulkiojo verslo įtaka ekonomikai nuolat augo. Informacinių technologijų plėtra ir vykstantys globalizacijos procesai kelia kokybiškai naujus reikalavimus verslui. Konkurencinėje aplinkoje galės išsilaikyti tik tos įmonės bei ekonomikos šakos, kurios bus pasiruošusios nuolat keistis ir tobulėti, sugebės perimti ir išplėtoti tarptautinę verslo ir valdymo patirtį, adaptuoti modernias technologijas ir pritraukti kapitalą. Valstybės užduotis – užtikrinti maksimaliai palankias sąlygas technologijų plėtrai ir tarptautiniam kapitalui pritraukti.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 895 žodžiai iš 1737 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.