Spalvų galia
5 (100%) 1 vote

Spalvų galia

Įvadas

Kiekvieną iš mūsų vilioja ir žavi paslapčių pasaulis, domina jo poveikis realiajam pasauliui, žmogaus pasamonei. šiame referate pabandysiu atskleisti spalvų pasaulio paslaptis: jų simboliką, įtaką tautų kultūroms bei paročiams, žmogaus spalvos suvokimo psihologiją.

Spalvinis matymas

Didelę informacijos apie išorinį pasaulį dalį žmogus gauna jutimų pagalba, 90% žinių- matymo pagalba. Supančius daiktus, žmones, peizažą, galima identifikuoti ir nenaudojant spalvų- į pagalbą pasitelkiant formą, judesį, tekstūrą, “šviesaus- tamsaus” sąvoką. Vienok spalva gerokai praplečia daiktų apibūdinimo spektrą. Kultūros antropologų tyrimai parodė, kad maždaug 8% vyrų bei 0,5% moterų neskiria spalvų, fino- ugrų tautos spalvų neskiria dar rečiau. daltonizmas

Spalvos pojūtis

Šviesą bei jos spalvines charakteristikas fiksuojanti regos organų sistema pas visus mus vienoda. Ji veikia tiesiog nuostabiai – žmogaus akis skiria apie 10 milijonų atspalvių. Akies obuolyje esančių fotoreceptorių dėka mes matome atspalvius.

Spalvos suvokimas

Nors matymo pagalba gauname didžiausią informacijos kiekį bei pas visus mus regos organų sistema viekia taip pat, mūsų pojūčių ir jausmų pasauliai yra skirtingi. Tai sąlygoja mažiausiai trys faktoriai: skirtingas akies jautrumas, sinestezija bei spalvinių pojūčių vertinimas per suvokimo filtrus. Tik suvokimo proceso eigoje patirti įspūdžiai susilieja į vieningą visumą.

Akies jautrumas vystosi ir, priklausomai nuo amžiaus, gali kisti. Senstant akies jautrumas trumpabangėms spalvoms mažėja, vaikams gi violetinės ir mėlynos spalvos atrodo ryškesnės nei pagyvenusiems žmonėms.

Yra žmonių, kurie ir garsus, raides bei datas mato spalvotai. Kvapas, skonis ir skausmas taip pat gali sukelti spalvos pojūtį. Tokia pojūčių asimiliacija vadinama sinestezija. Sineztezijos priežastys kolkas nėra išaiškintos, bet nustatyta, kad šis reiškinys iš tikrųjų egzistuoja, nėra viso labo vaizduotės vaisiuis. Surinkta daug įrodymų, patvirtinančių jog visi vaikai iki metų amžiaus yra sinestikai. Tyrinėtojų manymu, pojūčių asimiliacija pasitaiko vienam iš 2000 žmonių.

SPALVŲ SIMBOLIKA. JŲ REIKŠMĖS TAUTŲ KULTŪROSE, POVEIKIS MŪSŲ SAVIJAUTAI

Spalvinį suvokimą įtakojančios savybės- gyvenimo patirtis, pozicija, vertinimų skalė, yra neapibrėžtos, t.y., jų negalima išmatuoti. Būtent šis neapibrėžtumas leidžia žodžiais nusakyti spalvos poveikį mūsų savijautai, tai išreikšti eilėmis. Ne tik psichologiniai faktoriai, bet ir simboliai įtakoja tai, kaip mes suvokiame spalvą. Taigi, mūsų spalvos vertinimas priklauso nuo to, kas mes esame šiame pasaulyje, kokią reikšmę mūsų kultūra suteikia spalvai.

Spalvos poveikis nustatomas remiantis aprašomų įspūdžių analize. Matuojamas kokybiškai skirtingų spinduliavimų poveikis mūsų fiziologinei būklei- kraujo spaudimui, pulso dažniui, hormonų kiekiui ir judesių greičiui.

Vienas iš eksperimentais nustatytų faktų yra tai, kad temperatūros pojūtis priklauso nuo aplink esančių spalvinių tonų. Temperatūra šaltų tonų patalpoje (mėlynai žalioje) atrodo 3-4 laipsniais žemesnė nei šiltų tonų patalpoje (raudonai oranžinėje).

Pagrindinės spalvos

Žmonės mato šešias grynas spalvas. Tai pagrindiniai spalviniai tonai: balta, juoda, geltona, raudona, mėlyna ir žalia.

Raudona

Raudona nuo seno traukė žmogaus akį. Yra kalbų, tarkim, rusų, kuriose vienu ir tuo pačiu žodžiu įvardijama ir ši spalva, ir grožis. O Polinezijos gyvntojams vienodai skamba „raudona“ ir „mylimasis“. Kinai „raudona širdimi“ vadina nuoširdų žmogų, o „juodaširdžiu“ – klastingą pikčiurną.

Raudona – pagrindinė heraldikos spalva. Vėliavų raudonis šaukia į kovą už laisvę. Įdomi detalė: daugelio Afrikos, Amerikos ir Australijos genčių kariai, ruošdamiesi kautynėms, raudonai išsipašydavo kūnus ir veidus; raudonus drabužius vilkėjo ir antikos kariūnai. Senovės Kinijos sukilėliai mėgo vadintis tai ruadonaisiais kariais, tai „raudonosiomis ietimis“ ar „raudonaisiais antakiais“.

Be kita ko, raudona spalva reiškia valdžią ir didybę. Tarkime, Bizantijoje tik imperatorienė turėjo laisvę avėti raudonas kurpaites, o imperatorius sėdėjo purpuru išklotame soste ir pasirašinėjo tik purpuriniu rašalu. Raudoni drabužiai ir Romos imperijoje buvo iskirtinė valdovų privilegija.

Šiuolaikinė spalvų terapija taip pat pripažįsta raudonos spalvos galias. Pasitelkus raudoną – tarkim, vilkint raudonus drabužius, valgant raudonas braškes ir pomidorus, kanbarius puošiant purpuriniais gėlių žiedais, esant raudonam monochromatiniam apšvietimui kyla kraujospūdis, padažnėja pulsas, kvėpavimas, mirksnių skaičius per minutę. Hemoglobinui įsisavinant raudoną bei infraraudoną spalvas kyla kūno temperatūra ir atsiranda šilumos pojūtis. Padidėja cukraus kiekis kraujyje, aktyvizuojasi hormonaliniai procesai. Raumenų reakcijos greitis padidėja vidutiniškai 12%, taip pat kyla rankų raumenų tonusas. Antinksčiai pradeda gaminti daugiau adrenalino, kraujo indai susiaurėja, pagyvėja kraujotaka. Suaktyvėja galvos smegenų žievės regos centras ir padidėja akispūdis. Kartais tai gali sukelti galvos skausmą. Dažnai silpnėja skausmo pojūtis. Po kurio laiko tai sukelia organizmo atsakomąją
reakciją…. Tačiau žmonėms turintiems negaluojančią širdį bei padidėjusį karujospūdį, raudonos spalvos verčiau vengti.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 803 žodžiai iš 2445 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.