Spalvų galia
5 (100%) 1 vote

Spalvų galia

1121

Įvadas

Kiekvieną iš mūsų vilioja ir žavi paslapčių pasaulis, domina jo poveikis realiajam pasauliui, žmogaus pasamonei. šiame referate pabandysiu atskleisti spalvų pasaulio paslaptis: jų simboliką, įtaką tautų kultūroms bei paročiams, žmogaus spalvos suvokimo psihologiją.

Spalvinis matymas

Didelę informacijos apie išorinį pasaulį dalį žmogus gauna jutimų pagalba, 90% žinių- matymo pagalba. Supančius daiktus, žmones, peizažą, galima identifikuoti ir nenaudojant spalvų- į pagalbą pasitelkiant formą, judesį, tekstūrą, “šviesaus- tamsaus” sąvoką. Vienok spalva gerokai praplečia daiktų apibūdinimo spektrą. Kultūros antropologų tyrimai parodė, kad maždaug 8% vyrų bei 0,5% moterų neskiria spalvų, fino- ugrų tautos spalvų neskiria dar rečiau. daltonizmas

Spalvos pojūtis

Šviesą bei jos spalvines charakteristikas fiksuojanti regos organų sistema pas visus mus vienoda. Ji veikia tiesiog nuostabiai – žmogaus akis skiria apie 10 milijonų atspalvių. Akies obuolyje esančių fotoreceptorių dėka mes matome atspalvius.

Spalvos suvokimas

Nors matymo pagalba gauname didžiausią informacijos kiekį bei pas visus mus regos organų sistema viekia taip pat, mūsų pojūčių ir jausmų pasauliai yra skirtingi. Tai sąlygoja mažiausiai trys faktoriai: skirtingas akies jautrumas, sinestezija bei spalvinių pojūčių vertinimas per suvokimo filtrus. Tik suvokimo proceso eigoje patirti įspūdžiai susilieja į vieningą visumą.

Akies jautrumas vystosi ir, priklausomai nuo amžiaus, gali kisti. Senstant akies jautrumas trumpabangėms spalvoms mažėja, vaikams gi violetinės ir mėlynos spalvos atrodo ryškesnės nei pagyvenusiems žmonėms.

Yra žmonių, kurie ir garsus, raides bei datas mato spalvotai. Kvapas, skonis ir skausmas taip pat gali sukelti spalvos pojūtį. Tokia pojūčių asimiliacija vadinama sinestezija. Sineztezijos priežastys kolkas nėra išaiškintos, bet nustatyta, kad šis reiškinys iš tikrųjų egzistuoja, nėra viso labo vaizduotės vaisiuis. Surinkta daug įrodymų, patvirtinančių jog visi vaikai iki metų amžiaus yra sinestikai. Tyrinėtojų manymu, pojūčių asimiliacija pasitaiko vienam iš 2000 žmonių.

SPALVŲ SIMBOLIKA. JŲ REIKŠMĖS TAUTŲ KULTŪROSE, POVEIKIS MŪSŲ SAVIJAUTAI

Spalvinį suvokimą įtakojančios savybės- gyvenimo patirtis, pozicija, vertinimų skalė, yra neapibrėžtos, t.y., jų negalima išmatuoti. Būtent šis neapibrėžtumas leidžia žodžiais nusakyti spalvos poveikį mūsų savijautai, tai išreikšti eilėmis. Ne tik psichologiniai faktoriai, bet ir simboliai įtakoja tai, kaip mes suvokiame spalvą. Taigi, mūsų spalvos vertinimas priklauso nuo to, kas mes esame šiame pasaulyje, kokią reikšmę mūsų kultūra suteikia spalvai.

Spalvos poveikis nustatomas remiantis aprašomų įspūdžių analize. Matuojamas kokybiškai skirtingų spinduliavimų poveikis mūsų fiziologinei būklei- kraujo spaudimui, pulso dažniui, hormonų kiekiui ir judesių greičiui.

Vienas iš eksperimentais nustatytų faktų yra tai, kad temperatūros pojūtis priklauso nuo aplink esančių spalvinių tonų. Temperatūra šaltų tonų patalpoje (mėlynai žalioje) atrodo 3-4 laipsniais žemesnė nei šiltų tonų patalpoje (raudonai oranžinėje).

Pagrindinės spalvos

Žmonės mato šešias grynas spalvas. Tai pagrindiniai spalviniai tonai: balta, juoda, geltona, raudona, mėlyna ir žalia.

Raudona

Raudona nuo seno traukė žmogaus akį. Yra kalbų, tarkim, rusų, kuriose vienu ir tuo pačiu žodžiu įvardijama ir ši spalva, ir grožis. O Polinezijos gyvntojams vienodai skamba „raudona“ ir „mylimasis“. Kinai „raudona širdimi“ vadina nuoširdų žmogų, o „juodaširdžiu“ – klastingą pikčiurną.

Raudona – pagrindinė heraldikos spalva. Vėliavų raudonis šaukia į kovą už laisvę. Įdomi detalė: daugelio Afrikos, Amerikos ir Australijos genčių kariai, ruošdamiesi kautynėms, raudonai išsipašydavo kūnus ir veidus; raudonus drabužius vilkėjo ir antikos kariūnai. Senovės Kinijos sukilėliai mėgo vadintis tai ruadonaisiais kariais, tai „raudonosiomis ietimis“ ar „raudonaisiais antakiais“.

Be kita ko, raudona spalva reiškia valdžią ir didybę. Tarkime, Bizantijoje tik imperatorienė turėjo laisvę avėti raudonas kurpaites, o imperatorius sėdėjo purpuru išklotame soste ir pasirašinėjo tik purpuriniu rašalu. Raudoni drabužiai ir Romos imperijoje buvo iskirtinė valdovų privilegija.

Šiuolaikinė spalvų terapija taip pat pripažįsta raudonos spalvos galias. Pasitelkus raudoną – tarkim, vilkint raudonus drabužius, valgant raudonas braškes ir pomidorus, kanbarius puošiant purpuriniais gėlių žiedais, esant raudonam monochromatiniam apšvietimui kyla kraujospūdis, padažnėja pulsas, kvėpavimas, mirksnių skaičius per minutę. Hemoglobinui įsisavinant raudoną bei infraraudoną spalvas kyla kūno temperatūra ir atsiranda šilumos pojūtis. Padidėja cukraus kiekis kraujyje, aktyvizuojasi hormonaliniai procesai. Raumenų reakcijos greitis padidėja vidutiniškai 12%, taip pat kyla rankų raumenų tonusas. Antinksčiai pradeda gaminti daugiau adrenalino, kraujo indai susiaurėja, pagyvėja kraujotaka. Suaktyvėja galvos smegenų žievės regos centras ir padidėja akispūdis. Kartais tai gali sukelti galvos skausmą. Dažnai silpnėja skausmo pojūtis. Po kurio laiko tai sukelia organizmo atsakomąją
reakciją…. Tačiau žmonėms turintiems negaluojančią širdį bei padidėjusį karujospūdį, raudonos spalvos verčiau vengti.

Raudona yra pati ryškiausias ir labiausiai dėmesį patraukianti spalva. Eksperimentais įrodyta, jog net užsimerkus raudoni paviršiai veikia kaip dirgiklis. Vaikai, būdami egocentriški, mėsta ryškiai raudoną spalvą. Suaugusiuosius ji taip pat tarsi pripildo žadinančia energija. Psichologiškai raudona- dirginanti bei gyvinanti spalva, priklausomai nuo žmogaus ir aplinkybių raudona gali suaktyvinti bei suteikti jėgų, optimizmo bei skatinti bendravimą arba sukelti nervingumą ir nerimą. Kadangi raudona spalva veikia kaip stimuliuojantis dirgiklis, ji skatina kūrybingumą, bet visai nepadeda idėjų įgyvendinimui. Raudona spalva vengtina nervingais bei agresyviais gyvenimo periodais. Veikiant raudonai spalvai pakinta laiko pojūtis bei atsiranda sunkumo pojūtis..

Geltona

Būtent geltona nuo amžių laikta aukso bei sustingusios saulės šviesos spalva. bet ji – ir liga, mirtis, prakeiksmas bei pavydas. Kai kuriuose Azijos kraštuose geltonos spalvos drabužiai aiškai nurodo juos dėvinčio žmogaus padėtį visuomenėje. Pavyzdžiui, šimtai tūkstančių būdistų vienuolių (vadinamieji „geltonkepuriai“) nuolat vilki geltonai. Ši ryški spalva rodo žmogaus pasiryžimą įveikti kliūtis, priimti gyvenimo pamokas ir judėti pirmyn.

Istorijos kronikos primena, kad Europoje geltonai juodos vėliavos įspėdavo apie paylinkėse siautėjančias grėsmingų ligų epidemijas. Šimtus metų visiems suprantamas ženklas buvo geltona kryžius juodame fone – maro emblema.

Geltona yra pati šviesiausia, labiausiai spinduliuojanti bei švytinti iš visų spalvų. Tik labai nedaug žmonių gali pasakyti, kad geltona yra jų mėgiamiausia spalva. Pastebėta, kad jis labiausiai patinka 17-19 metų jauniems vyrams. Intensyvi geltona spalva daugeliui yra per ryški ir įkyri, vargina bei stiprina nuovargį nuo miesto triukšmo. Švelni geltona spalva veikia visai priešingai- šildo, džiugina, sukelia saulėtumo iliuziją.

Eksperimentais nustatyta jog geltoni šviesos spinduliai, nors ir neveikia kraujospūdžio, pagyvina judesius. Emociškai geltona spalva skatina viltis ir optimizmą, taigi labai tinka pataisyti nuotaikai bei depresijai nugalėti. Geltona aktyvina smegenų veiklą ir skatina naujos informacijos įsisavinimą. Ji patraukia dėmesį, didina žmogaus komunikabilumą, teigiamai veikia naujos informacijos įsisavinimą. Tačiau geltona spalva vargina akis, ilgalaikis jos poveikis- sumažėjęs gebėjimas susikaupti. Geltona spalva vengtina stipriai susijaudinus, padažnėjus širdies ritmui. Ji taip pat negerai veikia esant karščiui ar uždegimams.

Mėlyna

Mėlyna – tai dangaus ir jūros platybių spalva. Mėlyna įstabiai sujungia ir suderina priešybes – nerimq ir ramybę, stingdantį šaltį ir pavėsio palaimą.

Mėlyna – taip pat viena iš mėgstamiausių heraldikos spalvų: mėlynos detalės heraldiniuose atributuose šlovina šeimininko kilniausias savybes – garbingą kilmę, išmintį bei gerą vardą. Kadaise kilnūs poelgiai ir mintys galėjo tapti savotišku įrodymu, kad asmuo priklauso išskirtiniam visuomenės sluoksniui.t.y., kad jo gyslomis teka „žydrasis kraujas“.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 1262 žodžiai iš 2453 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.