Studijų vizito airijos parlamente pamokos
5 (100%) 1 vote

Studijų vizito airijos parlamente pamokos

Studijų vizito Airijos parlamente pamokosSeimo kanceliarijos darbuotojų grupė rugsėjo 18-19 dienomis stažavosi Airijos parlamento (Oireachtas) žemuosiuose rūmuose, kurie angliškai vadinami Dol, airiškai rašoma Dáil. Pagrindiniai studijų programos akcentai buvo tokie: parlamentiniai klausimai ir teisėkūros darbas, patirtis dirbant su paklausimais Airijos parlamente, komitetų veikla, Europos reikalų komiteto darbas, organizacinė kanceliarijos struktūra ir kanceliarijos reforma. Derinantis prie programos, buvo parinkta atitinkama Lietuvos delegacijos sudėtis – jos pagrindą sudarė komitetų patarėjai. Seimo darbuotojų išvyką rėmė „Valstybės tarnautojų mokymo ir institucijų – dvynių“ projektas. To projekto koordinatoriai jau gana išsamiai yra supažindinę Seimo darbuotojus su Danijos ir Suomijos parlamentų veikla, todėl buvo įdomu susipažinti su kiek kitokią parlamento struktūrą turinčia Airija – šalimi, padariusią didžiulę ekonominę pažangą nuo jos įstojimo į Europos Sąjungą pradžios. Airija daugeliu aspektų artima Lietuvai: panašus gyventojų skaičius, panašus valstybės plotas, pagaliau, labai panaši ir Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Aktui artima 1919 m. Airijos parlamento patvirtinta 1916-ųjų metų Airijos Respublikos Nepriklausomybės Deklaracija.

Lietuvos delegacija pirmiausia buvo supažindinta su Oireachto veikla ir struktūra. Žemuosiuose rūmuose yra 166 nariai, kurie renkami visuotiniuose rinkimuose. Skirtingai nuo Lietuvos Seimo, Dаil dirba 90-100 dienų per metus. Rudenį sesija prasideda tik spalio mėnesį. Komitetai dirba daugiau, jie kartais susirenka net vasarą. Aukštieji Airijos parlamento rūmai – Senatas (tariama Šenat, airiškai rašoma Seanad) dirba apie 60-70 dienų per metus. Senatorių yra 60. Iš jų 43 renkami atskiruose Airijos regionuose, 11 senatorių skiria Ministras Pirmininkas, o 6 yra išrenkami iš dviejų Airijos universitetų absolventų. Abeji rūmai turi galimybę kurti komitetus. Airijos parlamente yra ir atskirų rūmų komitetai, ir bendrieji abiejų rūmų komitetai. Nuolatinių komitetų praėjusios kadencijos Airijos parlamente buvo 14. Šiemet naujai išrinkto Parlamento komitetai mums stažuojantis dar nebuvo suformuoti, tačiau svarbiausi komitetai, pvz., Finansų komitetas, veikia nuolat, per visą rinkimų laikotarpį.

Vienas iš svarbiausių Airijos parlamente nuolat veikiančių komitetų yra abiejų rūmų jungtinis Europos reikalų komitetas. Jis po rinkimų suformuojamas pirmiausia. Komiteto tarnautojas Džimas Malkerinsas (Jim Mulkerrins) informavo, kad Komiteto sekretoriate be jo dar dirba vyresnieji politikos patarėjai, 2 universiteto mokslininkai, taip pat Premjero siųsti patarėjai – iš viso 9 žmonės. Pats Komitetas nusprendžia, kiek jam reikia pasitelkti konsultantų papildomai. Komiteto tarnautojas taip pat yra Airijos palamento atstovas Europos Parlamente. Komitete yra 11 parlamentarų. Pirmininkas ir dar 4 nariai yra iš opozicijos, o kiti 6 nariai – iš valdančiosios frakcijos. Komitete yra 2 „derintojai“ (vienas iš pozicijos, kitas iš opozicijos), kurių pareiga – užtikrinti, kad viskas būtų svarstoma dalyvaujant abiem pusėms. Europos reikalų komitetas organizuoja viešuosius debatus, susijusius su ES dokumentais. Į Komiteto posėdžius kviečiamas Ministras Pirmininkas, kiti Vyriausybės nariai, visi suinteresuoti asmenys. Komitetas taip pat organizuoja viešąsias sesijas, rengia ataskaitas, kurios perduodamos Oireachtui.

Europos Sąjungos dokumentams nagrinėti yra įsteigtas Europos teisės aktų nagrinėjimo pakomitetis (5 nariai), kurio pirmininkas yra tas pats Europos reikalų komiteto pirmininkas. Pakomitetis nagrinėja visus ES dokumentus ir nusprendžia, kuriuos iš jų perduoti kitiems komitetams. Pakomitečio darbo krūvis yra labai didelis – per metus tenka peržiūrėti apie 10 tūkst. dokumentų. Iš jų tik apie 600 yra verti Airijos parlamento nagrinėjimo. Airijos parlamente mums buvo pateikta gana sudėtinga Europos Sąjungos dokumentų nagrinėjimo procedūra (žr. schemą 1 ). Iš schemos matyti, kad visi ES dokumentai pirmiausia nagrinėjami Ministrų Taryboje. Airijai atstovaujantis ministras turi laukti, kol dokumentas bus išnagrinėtas šalyje. Europos reikalų komitetas gali iš ES sekretoriato gautą dokumentą arba perduoti Atrankos komitetui išsamiai svarstyti, arba Komitetas nesiūlo diskutuoti, tada dokumentas perduodamas Vyriausybei tvirtinti ir nagrinėjimo procesas baigtas. Jei Komitetas sprendimo nepriima dėl to, kad nepakanka informacijos arba laukiama pasikeitimų, Komitetas stengiasi gauti papildomos informacijos ir nagrinėja dokumentą dar kartą. Atrankos komitetas taip pat gali priimti nutarimą perduoti arba neperduoti dokumentą diskusijoms atstovų rūmuose.

Parlamento kanceliarijos pagrindinis uždavinys – padėti abiem rūmams priimti įstatymus. Kanceliarijoje dirba apie 320 žmonių. Šiuo metu Airijos parlamento kanceliarijai vadovauja Generalinis sekretorius arba Dáil tarnautojas. Kanceliarijos direktoratą sudaro 4 pagrindinių departamentų direktoriai: A – Bendrųjų paslaugų (Corporate services), B – Rūmų paslaugų (Houses services), Klientų paslaugų (Customer services) ir D – Komitetų (Committees).

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 708 žodžiai iš 2195 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.