Tarptautiniai kreditiniai santykiai
5 (100%) 1 vote

Tarptautiniai kreditiniai santykiai

Tarptautinis kreditas – priskiriamas prie sudėtingų tarptautinių santykių formų. Jis tarpininkauja užsienio ekonominėje apyvartoje. Tarptautinio kredito pagalba yra sprendžiamos ekonominės, socialinės ir politinės problemos. Tarptautinį kreditą kitoms šalims teikia valstybės bankai, firmos, bendrovės. Tarptautinio kredito šaltiniai – laikinai laisvos įmonės piniginės lėšos, valstybės ir privataus sektoriaus sukauptos lėšos, esančios bankuose.

Yra trys tarptautinio kredito funkcijos :

1. Perskirsto skolinamąjį kapitalą tarp šalių, skolinamasis kapitalas patenka į tas sferas, kur garantuojamas pelnas.

2. Tikrieji pinigai (auksas, sidabras) keičiami kreditiniais, plečiamos tarptautinės kreditinės operacijos, panaudojant čekius, vekselius, bankų pervedimus.

3. Greitina kapitalo koncentraciją ir centralizaciją. Panaudojant kitų šalių kapitalą plečiasi individualaus kaupimo ribos, kuriasi naujos firmos, monopolijos.

Tarptautinio kredito vaidmuo gamybos vystymui turi teigiamos įtakos. Jo teigiamą pusę atspindi spartesnis gamybinių jėgų vystymasis. Kreditas stimuliuoja tarptautinę ekonominę šalies veiklą, sukuria papildomą paklausą rinkoje. Vyksta tarptautinė prekyba kreditų pagrindu, ypač toms prekėms, kurių ilgas gamybos ciklas, vartojimas ir aukšta kaina.

Tarptautinis kreditas sudaro palankias sąlygas užsienio privatiems investitoriams, nes jiems dažnai suteikiamos tam tikros lengvatos, taip pat padeda kurti infrastruktūrą, stiprina nacionalinių įmonių, bankų, susijusių su tarptautiniu kreditu, pozicijas.

Kreditas užtikrina tarptautinių atsiskaitymo ir valiutinių operacijų, kurios sąlygoja tarptautinius šalies ryšius, tolydumą. Tarptautinis kreditas didina tarptautinės prekybos ir kitos tarptautinės ekonominės šalies veiklos efektyvumą.

Tarptautinis kreditas turi ir neigiamą pusę, kuri pasireiškia tuo, kad didėja disproporcijos ekonomikoje. Tai atsispindi prekių per reprodukcija, skolinamojo kapitalo perskirstymas tarp šalių, staigus prekių kiekio padidėjimas pakilimo laikotarpiu ir sumažėjimas ekonomikos nuosmukio metu.

Kreditinė politika stiprina šalių kreditorių pozicijas pasaulinėje rinkoje. Pirmiausia, pelnas iš šalių skolininkių atitenka šalims skolintojoms. Taip pat šalys kreditorės kuria sau palankias politines ir ekonomines sąlygas besiskolinančiose šalyse.

Tarptautinis kreditas yra vienas iš karų finansavimo šaltinių.

Dar vienas neigiamas tarptautinio kredito aspektas – kreditinė diskriminacija. Ji pasireiškia tuo, kad bankai, valstybės, tarptautinės ir regioninės valiutinės-kreditinės ir finansinės organizacijos, siekdamos sustiprinti savo pozicijas, taiko šalims ekonominį ir politinį spaudimą, sudarydamos nevienodas kreditų gavimo, panaudojimo ir padengimo sąlygas (tai – palūkanų procento padidinimas, laiko sutrumpinimas, kredito dydžio sumažinimas). Griežčiausia ekonominė sankcija- kreditinė blokada, kai atsisakoma suteikti kreditą vienai ar kitai šaliai. Tai dažniausiai susiję su ekonomine blokada. Tai daroma oficialiai, o dažnai ir neoficialiai, atsisakant suteikti kreditą dėl įvairių motyvų.

Tarptautinis kreditas gali būti naudojamas kaip bendradarbiavimo tarp šalių priemonė ir kaip priemonė konkurencinėje kovoje.

Tarptautinis kreditavimas-skiriamas į vidinį, užsienio ir mišrų bei užsienio prekybos finansavimą. Jie yra tarpusavyje susiję ir apima visas prekių judėjimo nuo eksportuotojo importuotojui stadijas (paruošas, gamybą, buvimą kelyje, …).

Tarptautiniai kreditai pagal paskirtį yra skirstomi :

a) komerciniai kreditai, tiesiogiai susiję su užsienio prekyba ir paslaugomis ;

b) finansiniai kreditai, panaudojami kitais tikslais (tiesioginiams kapitaliniams judėjimams, investicinių objektų statybai, vertybinių popierių įsigijimui, užsienio įsiskolinimo dengimui, valiutinei intervencijai);

c) tarpiniai kreditai, skirti aptarnauti mišrias kapitalo, prekių ir paslaugų

išvežimo formas.

Kreditai pagal rūšį gali būti:

a) prekėms, kuriuos teikia eksportuojanti šalis savo pirkėjams ;

b) valiutiniai, teikiami bankų pinigine forma. Pagal paskolas valiuta tarptautiniai kreditai skiriami :

– šalies skolininko arba šalies kreditoriaus valiuta;

– trečios šalies valiuta arba tarptautinio piniginio vieneto apskaitos valiuta. Pagal terminus tarptautiniai kreditai skirstomi į :

a) trumpalaikius (iki 1 metų);

b) vidutinės trukmės (nuo 1 iki 5 metų);

c) ilgalaikius (daugiau kaip 5 metai).

Trumpalaikiai kreditai – naudojami užsienio prekyboje ir tarptautinėje mokėjimo apyvartoje, aptarnaujant neprekybinius, draudimo ir spekuliacinius sandėrius. Jeigu trumpalaikis kreditas pratęsiamas, jis tampa vidutinės trukmės arba ilgalaikiu. Ilgalaikis tarptautinis kreditas skiriamas investicijoms ir iki 80 % aptarnauja mašinų ir komplektuojamų įrengimų eksportą, stambius projektus, mokslinio tyrimo darbus ir naujos technikos įdiegimą.

Užtikrinimo prasme tarptautinis kreditas skirstomas į garantuotą ir blankų kreditą. Kreditą paprastai garantuoja prekės, komerciniai dokumentai, vertybiniai popieriai, vekseliai, nekilnojamasis turtas ir kitos vertybės.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 656 žodžiai iš 1265 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.