Zemes drebejimai
5 (100%) 1 vote

Zemes drebejimai

Įvadas

Žemės drebėjimas – tai staigus žemės paviršiaus judėjimas. Žemės drebėjimas yra staigaus energijos išsilaisvinimo, kurį spinduliuoja seisminės bangos, pasekmė.Visi reiškiniai, kurie vyksta žemei drebant yra – seisminiai. Mokslas tiriantis žemės drebėjimus vadinasi seismologija. Dažniausiai seismines bangas sukelia litosferos plokščių judėjimas. Litosferos plokštės juda viena kitos atžvilgiu. Šis judėjimas yra ne vienodo greičio. Dėl trinties plokštės sustoja ir kaupia energija tol, kol yra nugalima trinties jėga. Energija kaupiama iš lėto, o atsipalaiduoja staiga – tuo sukeldama seismines bangas, kurios plačiai paplinta. Kasdien įvyksta šimtai tokių žemės drebėjimų, tačiau jų žmonės net nejaučia. Žemės drebėjimai gali kilti dėl ugnikalnių išsiveržimų ar žmogaus veiklos.

Žemės drebėjimų matavimai

Dažniausia nustatyti žemės drebėjimų stiprius naudojama Richterio skalė. Didesnės kaip 4,5 magnitudės žemės drebėjimai yra pakankamai stiprūs, kad juos užfiksuotų seismografai visame pasaulyje.Tipinė žemės drebėjimų sukeltos pasekmės. Lentelę reikėtų vertinti labai atsargiai, nes pasekmės priklauso ne tik nuo žemės drebėjimo magnitudės, bet ir nuo atstumo iki epicentro, o taip pat nuo geologinių sąlygų (kai kuriose vietos gali padidinti sugriovimus). 2.1 pav

Nustatyti žemės drebėjimų stiprumą galima su Seismografu (2.1 pav.). Jis yra švytuoklinis prietaisas, kurio veikimo principas yra, kai žemė dreba, prietaiso pagrindas ir rėmas juda kartu su ja, bet vidiniai įrenginiai laiko švytuoklę 2.2 pav. su rutuliu vienoje vietoje. Vėliau ji pradeda svyruoti silpniau ar stipriau atitinkamai nuo žemės drebėjimo sukeliamų virpesių stiprumo. Švytuoklės judesiai yra užfiksuojami įrašuose, vadinamuose seismogramomis (2.2 pav.)

Žemės drebėjimai

Žemė dreba jūrų ir vandenynų dugnuose,jie vadinami juros dugno drebėjimai ir jie sudaro apie 40% visu žemės drebėjimų. Jūros dugno drebėjimai sukelia dideles bangas „cunami“ Jos siekia iki 30 m aukščio ir sklinda 20-30 m/s greičiu. Per vieną didžiausių pasaulio istorijoje cunamių 2004 metų gruodžio 26 dieną, po 9 balų pagal Richterio skalę sukelto žemės drebėjimo, Indijos vandenyne, netoli Indonezijos, Tailando, Malaizijos krantų, užliejus apie 10 metrų aukščio bangai, žuvo daugiau kaip 150 000 žmonių

Giluminis žemės drebėjimo centras yra – hipocentras. Jis būna apvalus arba elipsinės formos. Sritis esanti žemės paviršiuje virš hipocentro, vadinama epicentru. Hipocentras, epicentras ir žemės centras yra vienoje ašyje.

Žemės drebėjimo jėga labai nevienoda. Ji proporcinga pirmojo smūgio stiprumui ir atvirkščiai proporcinga atstumo nuo drebėjimo centro kvadratui. Drebėjimo jėga tai pat priklauso nuo uolienų, pro kurias eina seisminės bangos,savybių. Eidama pro birias ir skirtingo tamprumo uolienas, seismine banga greičiau silpnėja, negu vienodo tamprumo uolienose sklidimo greitis pateiktas 3.2 lentelėje.Iš hipocentro į visas puses sklindančios seisminės bandos skirstomos į dvi grupes: išilgines ir skersines.Išilginės bangos sklidimo kryptimi suspaudžia ir išplečia uolienas. Jos sklinda kietuose,skystuose ir dujiniuose kūnuose. Skersinės bangos sklinda tik kietoje medžiagoje. Jos sukelia gruntų šlyties deformacija. Skersinių bangų greitis 1,7 karto mažesnis už išilginių. Žemės paviršiuje nuo epicentro į visas puses sklinda paviršinės bangos. Jos susidaro, interferuojantis išilginėmis ir skersinėmis seisminėmis bangoms.Jos panašios į vandens bangas. Paviršinės bangos sklinda dar lėčiau už skersines, bet jų griaunamoji jėga didelė. Kadangi artimiausias kelias nuo hipocentro yra iki epicentro, tai didžiausias žemės drebėjimo jėga yra epicentro rajone, o tolstant nuo epicentro, ji mažėja.

3.1 lentelė

Gruntai Išilginių bangu sklidimo greitis km/s Skersinių bangu sklidimo greitis km/s

Uoliniai 1,5-5,6 0,9-3,6

Pusiau uoliniai 1,4-3,0 0,9-1,8

Stambianuolaužiniai 1,1-2,1 0,5-1,1

Smėliniai 0,7-1,6 0,35-0,85

Moliniai 0,5-1,5 0,35-0,8

Supiltas druntas, dirvožemis 0,2-0,5 0,1-0,27

Sušalę gruntai 1,0-2,5 0,5-1,25

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 648 žodžiai iš 2144 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.