Zmoniu tarpusavio santykiai
5 (100%) 1 vote

Zmoniu tarpusavio santykiai

Žmonių tarpusavio santykių šeimoje problemos šiandien kelia didžiulį susidomėjimą. Tačiau jaunimo rengimas šeimai, brandaus požiūrio į santuoką ugdymas dar toli gražu nėra patenkinamas. Šiuo atžvilgiu jaunimui ypač trūksta psichologijos bei socialinės psichologijos žinių. Juk juo daugiau žmogus sužino apie aplinkinį pasaulį, tuo daugiau jis turi įgyti žinių apie žmogų. Jeigu nepaisoma šios labia svarbios taisyklės, pažeidžiama žinių ir dorovės harmonija.

Šeimą tiria daugelis mokslų. Ekonomistai nagrinėja šeimos biudžetą, pajamų ir išlaidų struktūrą, demografai- šeimos įtaką gyventojų sudėties kaitai, pedagogai- auklėjimą šeimoje, jaunimo rengimą šeimyniniam gyvenimai. Galima apie šeimą kalbėti kaip apie kuriai nors visuomenei būdingą socialinį institutą, istoriškai besivystančią žmonių bendrumo formą ir kaip apie konkrečių žmonių sąjungą. Tačiau bet kuriuo požiūriu aptardami šeimos problemas, visada turėsime paliesti šeimos narių bendravimą ir bendradarbiavimą.

Žmogus – būtybė, kurios viena iš pagrindinių ypatybių yra itin ryškus sugebėjimas jausti savo silpnumą ir netobulumą. Ar šis gamtos valdovas iš tikrųjų yra silpnas ar jam tik taip atrodo? Taip, jo silpnumas realus, nes dažnai jo potencialiosios galimybės neatitinka tikrųjų. Paprastai tuo ar kitu akimirksniu junta, jaučia, trokšta,žino daugiau, negu sugeba, negu gali nuveikti savo pojūčiams, troškimams, žinioms realizuoti. Todėl jis neretai patiria nesėkmę.

Netrūksta priežasčių, dėl kurių gali kilti sunkumų šeimyniniame gyvenime. Viena jų- skirtingas vyro ir moters socialinių vaidmenų supratimas ir šių vaidmenų atlikimo konfliktas. Kiekvienas žmogus yra unikalus, tou labiau unikali yra dviejų žmonių sąjunga, todėl tipiškų konfliktų išskyrimas yra gana sąlygiškas. Statistika rodo, kad jaunoje šeimoje konfliktai kyla ypač dažnai ir yra sunkiai sprendžiami. Daug skyrybų įvyksta pirmaisiais šeimyninio gyvenimo metais. Galima sakyti, kad šeima kaip ir bet kuris kitas organizmas yra silpniausia gimimo metu. Pageidautina, kad šeima būtų kuriama, tvirtai pasiryžus ją išlaikyti ir pasirengus rūpintis partnerio materialiniu ir dvasiniu komfortu.Tačiau gana dažnai šeimyninis gyvenimas pradedamas, vadovaujantis kitokio tipo nuostatomis. Daugelis tokių vedybų įvyksta po trumpalaikės pažinties, kaip reikiant nepažinus žmogaus, su kuriuo reikės dalintis šeimyninio gyvenimo vargais ir džiaugsmais. Atsitiktinė pažintis nėra kliūtis sukurti darnią šeimą, tačiau ji turėtų paskatinti būsimus sutuoktinius iki vedybų geriau pažinti vienas kitą, vienas kito šeimas,atsakingiau traktuoti santuoką. Tuo labiau kad gyvenimiška patirtis ir socialiniai tyrimai rodo geresnės ikivedybinės pažinties, labiau motyvuoto sprendimo kurti šeimą ir jos tvirtumo ryšį.

Kartais šeimos sukūrimu siekiama įrodyti savarankiškumą, “gauti leidimą į suaugusiųjų pasaulį“. Gana dažnai merginos nusprendžia ištekėti, norėdamos išvengti per daug didelės tėvų globos. Paprastai tada įsivaizduojama ir priimama tik viena naujo socialinio vaidmens pusė: priimama tik tai, kas leidžiama, o apribojimai ryžtingai atmetami. Tačiau šeimyninis gyvenimas tokioms jaunoms žmonoms greitai įrodo, kad tėvų globa turi ir teigiamybių: nereikia tvarkyti kambarių, gaminti maisto, vaikščioti į parduotuves ir panašiai.

Dalis nutarusių skirtis šeimų buvo sukurtos beveik nesirenkant partnerio, pats vedybų faktas vertintas labiau negu kandidato į sutuoktinius asmeninės savybės.

Nesėkmingų vedybų motyvai būna įvairiausi: tėvų prašymas, materialiniai išskaičiavimai, noras nustebinti pažįstamus, vienišumo baimė, bandymas vieną neišsipildžiusį ketinimą kompensuoti kitu ir t.t.. Nerasime tik tvirto pasiryžimo susieti savo likimą su pasirinktu žmogumi visam gyvenimui, noro įveikti visus šeimyninius sunkumus. Tokios šeimos kuriamos lengvabūdiškai, todėl ir skyrybas galime traktuoti, kaip išsivadavimą nuo blogio, kaip gyvenimo klaidos “ištaisymą”, kuri vis vien palieka pėdsakus žmonių sielose.

Moraliniu ir psichologiniu požiūriu sudėtingesni tie atvejai, kai siekiama sukurti darnią šeimą, tačiau pasirenkamas netinkamas partneris. Nors partnerio netinkamumas santuokai yra labai sąlygiškas, žmogus, laikomas netinkamu partneriu, kitomis aplinkybėmis gali sukurti (ir sukuria) laimingą šeimą. Bet būna ir tokių, kurie ir toliau kartoja senas klaidas.

Dažnai yrančių šeimų sutuoktiniai atrodo tapę nuo jų nepriklausomų aplinkybių ar poelgių “aukomis”. Atsitiktinė pažintis, keli nelabai malonūs pasimatymai, draugystė, intymus suartėjimas ne iš meilės, ne iš aistros, o dėl to, kad “jau metas”, “draugavom metus”, “visi taip daro” ir taip toliau. Bet anksčiau ar vėliau pajuntama, kad tokiems santykiams kažko trūksta. Tada griebiamasi paskutinės priemonės santykiams “pagerinti”- vedybų. Jie labai skaudžiai klysta. Dažniausiai (yra ir išimčių) tokia santuoka greitai ir triukšmingai subyra į šipulius. Abejotina, ar pirmoji draugystė yra pakankamai tvirta, ar keli pasimatymai, kartu praleisti vakarai, tikrai yra abipusių įsiparegojimų priežastis ir turi baigtis vedybomis.

Jei vyro ir moters socialiniai vaidmenys įsisavinti ir suprasti
paviršutiniškai, jei trūksta bendravimo įgūdžių, kontaktai su kita lytimi praranda daugybę niuansų, psichologiškai suprastėja. Tokius kontaktus sunku palaikyti, todėl jie per greit nutrūksta.Šeimos, kurtos vadovaujantis nepakankamai pagrįstais, nerimtais motyvais, nebūna stabilios. Vien pasižiūrėjus į tokias vedybų priežastis galima duoti teisingą atsakymą- SKYRYBOS. Tokios šeimos ir negali išlikti. Todėl, pamąsčius logiškai, skyrybos joms- pats teisingiausias sprendimas. Nors vėl galima teigti, kad išimčių yra ir čia.

Kad šeima būtų stabili, nepakanka, kad vyrą ir moterį sietų tik bendra pavardė.Stabiliai šeimai būtinos šios dvasinės sąjungos rūšys tarp vyro ir žmonos:

1.Buitinė- ekonominė sąjunga, sudaryta patenkinti vartojimo ir buitinio aptarnavimo poreikiams;

2.Seksualinė sąjunga, garantuojanti lytinio poreikio patenkinimą;

3.Šeiminė sąjunga, sudaryta gimdyti, prižiūrėti ir auklėti vaikus;

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 945 žodžiai iš 1888 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.