Darbo paieška
5 (100%) 1 vote

Darbo paieška

1121314151617181

TURINYS

Įvadas 2

1. Apgalvokite situaciją 3

2. Informacijos kaupimas 3

3. Darbo paieškos būdai 4

3.1. Darbo paieškos puslapiai internete 4

3.2. Darbo skelbimas spaudoje 4

3.3. Įdarbinimo agentūros 5

3.4.Valstybinė darbo birža 5

3.5. Socialiniai ryšiai/pažįstami 5

3.6. Tiesioginis kontaktas su pageidaujamais darbdaviais 5

4. Dokumentų paruošimas 6

4.1. CV 6

4.2. Motyvacinis laiškas 8

4.3. Prašymo forma 9

4.4. Rekomenduojantys asmenys 9

4.5. Profesinis kalendorius 10

5.Atrankos metodai 10

5.1. Pirminis pokalbis telefonu 11

5.2. Asmeninis susitikimas. 11

5.3. Pokalbis su būsimu darbdaviu. 11

5.3.1. Klausimai 13

5.3.2. Kandidato klausimai 14

5.3.3. Spąstai 15

6. Karjeros siekimas 15

7. Mokykimės iš nesėkmių 17

8. Praktinė dalis 19

Išvados 22

Literatūra 23

Įvadas

Tarp daugelio ekonominių procesų reikšmingą vietą užima darbas, nes jis – ne tik žmogaus pajamų, bet ir socialinio statuso, pilnavertiškumo šaltinis. Tiek asmuo, tiek visuomenė apskritai laimi, kai visi, kurie gali, dirba.

Šiuo metu Lietuvoje susiklosčius grėsmingai ekonominei situacijai, mūsų valstybė susiduria su viena aktualiausių problemų pasaulyje – nedarbu. Pasiekęs tam tikrą lygį, šis reiškinys neigiamai veikia pačius bedarbius, visuomenę bei valstybę. Nėra tikslių ekonominių ar sociologinių apskaičiavimų, tačiau manytina, kad 10 proc. nedarbas – grėsminga riba. Šiuo metu Lietuvoje nedarbas siekia būtent tokį lygį, todėl valstybė turėtų imtis priemonių gyventojų užimtumui skatinti.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 48 str. įtvirtina kiekvieno žmogaus teisę laisvai pasirinkti darbą, teisę į tinkamas darbo sąlygas bei socialinę apsaugą nedarbo atveju.

Nedarbas – sudėtinga ekonominė ir socialinė problema, tiesiogiai ir stipriai veikianti tiek atskirus asmenis, tiek ir visą šalį. Nedarbas turi tam tikrą poveikį šalies ekonominiam gyvenimui, keičiasi demografiniai procesai, atsiranda problema profesinio mokymo sistemoje, problematiškas darosi gyventojų socialinės apsaugos užtikrinimas. Nedarbo socialinės ir ekonominės pasekmės pasireiškia visose visuomenės gyvenimo srityse. Tai ir gyventojų reprodukcijos procesai, ir gamybos pasikeitimas, ir visuomeninio vartojimo transformacija, ir darbo apmokėjimo, darbo sąlygų bei kitų darbo santykių pasikeitimas, tai yra šeimos ir atskiro individo lygiu.

Esamomis sąlygomis darbo paieška tampa sudėtinga problema.

Šiame darbe aptarsiu darbo paiešką. Šis procesas pradedamas savianalize, toliau pasirenkama priimtina veiklos sritis, ir atlikus tyrimus, konkretus darbas. Aptarsiu reziumė, patirties bei išsilavinimo aprašymą bei lydintįjį laišką, turintį sukelti susidomėjimą, taip pat – į kokius pagrindinius momentus reikia atkreipti dėmesį, ruošiantis įdarbinimo pokalbiui, kokie yra atrankos būdai, kokius klausimus dažniausiai užduoda darbdaviai, ką svarbu žinoti apie naują darbą ir t.t. Taip pat aptarsiu karjeros galimybes ir kaip išvengti nesėkmių. Bei pateiksiu apklausos “Darbas Jūsų gyvenime “ išvadas.

1. Apgalvokite situaciją

Nepriklausomai nuo to, ar esate tik baigęs studijas ir ieškote pirmojo darbo, ar nesate patenkintas dabartiniu ir norite jį pakeisti, pabandykite iš pradžių išanalizuoti savo žinias, įgūdžius, pomėgius ir tikslus Tik pažindamas save ir savo poreikius galėsite surasti tinkamą darbą ar karjeros kryptį. Stenkitės nepasiduoti trumpalaikei madai. Ar būtina gauti paaukštinimą kiekvienais metais? Ar kiekvienas turi būti vadovu? Galbūt Jūs norite įdomaus ir atsakingo darbo nepriklausomose pareigose?

Tiems, kurie ieško darbo dėl to, kad nėra patenkinti dabartiniu, rekomenduojame išanalizuoti situaciją atidžiau. Pagalvokite, ar tikrai esate nepatenkintas dabartiniu darbu, jo pobūdžiu ir aplinka. Ar tikrai nieko negalima patobulinti ir ar tikrai nėra galimybių profesiniam tobulėjimui, o galbūt Jūs esate pagautas monentinio impulso? Nepamirškite, kad darbo rinka tampa vis labiau stabili ir greitos karjeros laikas jau praėjo, todėl karjeros galimybių trūkumas tampa norma.

Paimkite popeiriaus lapą ir padalinkite į tris stulpelius: pirmajame surašykite augimo galimybes savo dabartiniame darbe, antrajame – savo priežastis, dėl kurių norite keisti darbą, trečiajame – ką Jūs galite prarasti palikdamas darbą. Tai abia vertinga medžiaga apmąstymams. Tačiau, jeigu tvirtai nusprendėte pakeisti darbą ir tai tik laiko klausimas, pasistenkite palikdamas savo darbdavį laikytis galiojančių įstatymų.

Pagalvokite, kas perims Jūsų darbą. Jeigu tai tik Jūsų viršininko problema, galbūt jam svarbu išgirsti Jūsų nuomonę bei gauti pagalbą supažindinant naują darbuotoją su Jūsų pareigomis. Toks požiūris sušvelnins Jūsų išėjimą iš kompanijos.

2. Informacijos kaupimas

Kaupkite informaciją apie skirtingas karjeros galimybes ir darbo vietas. Pradžioje susižymėkite visas galimas alternatyvas, po to apsistokite prie Jums labiausiai tinkančių pasiūlymų.

Rinkite informaciją apie tai, kokios žinios ir kokie sugebėjimai yra reikalingi siekiant sėkmės naujoje darbo vietoje. Išsiaiškinkite, kokios yra svarbiausios darbo užduotys, darbo sąlygos (darbo laikas, darbo aplinka, streso lygis), atlyginimas, galimybės
tobulėti bei firmos ateities perspektyvos.

Informaciją galite rinkti iš spaudos, interneto, personalo paieškos firmų interneto puslapių, darbą siūlančių firmų metinių ataskaitų knygų, kolegų, bendramokslių ir t.t.

Atėję į pokalbį dėl darbo, kruopščiai išsiaiškinkite visas su darbu susijusias smulkmenas. Kartais prieš darant sprendimus, galima siūlomą darbą išbandyti. Gera darbo užduočių išbandymo galimybė – praktika, internatūra, nemokamai atliekamas savanoriškas darbas, terminuota darbo sutartis, sudaroma tam tikram darbui atlikti.

Įvertinkite konkrečiame ūkio sektoriuje paskutiniu metu vykusį ir ateityje vyksiantį progresą. Pagalvokite ir apie tai, kiek šiuo metu Lietuvoje šioje srityje yra darbo ir jį atliekančių specialistų (kaip lengva ar sunku yra rasti šiame sektoriuje veikiančiose firmose tinkamą darbą) ir kokie yra atlyginimai.

3. Darbo paieškos būdai

Ieškoti darbo galite keliais būdais. Nei vienas iš jų nėra geriausias visoms darbo rūšims. Svarbu, kad Jūs nepamirštumėte nei vieno naudingo Jums būdo.

Pagrindiniai paieškos būdai:

1. Darbo paieškos puslapiai internete.

2. Darbo skelbimas spaudoje.

3. Įdarbinimo agentūros.

4. Valstybinė darbo birža.

5. Socialiniai ryšiai/pažįstami.

6. Tiesioginis kreipimasis į pageidaujamus darbdavius.

Šiandien dauguma darbdavių darbuotojų paieškai naudojasi internetu dėl pagrindinių jo savybių – greičio ir efektyvumo.

Rekomenduotina pasinaudoti interneto galimybėmis arba tradiciniais būdais suderintais su internetinėmis galimybėmis tiek norint pasiekti potencialius darbdavius, tiek ir pateikiant informaciją apie save.

3.1. Darbo paieškos puslapiai internete

Šiandien vis daugiau žmonių įdarbinama naudojantis specializuotais interneto puslapiais. Iš vienos pusės, tai paprastas ir greitas būdas surasti tinkamą darbuotoją, iš kitos pusės – darbuotojas gali pasyviai laukti auksinio pasiūlymo iš svajonių darbdavio arba aktyviai siųsti savo prašymus dideliam darbdavių skaičiui.

Jeigu norite, kad šis būdas būtų efektyvus, pasinaudokite visomis interneto siūlomomis galimybėmis paskelbti apie save bei paruoškite daug medžiagos, kuri išskirtų Jus iš kitų darbo ieškančiųjų. Naudokitės galimybėmis patikrinti savo profesinius ir techninius įgūdžius interneto testų pagalba. Ten taip pat rasite ir kalbos žinių patikrinimo testus. Pateikite juos darbdaviui. Galite paruošti individualų interneto puslapį, kuriame būtų daug asmeninės informacijos – tai padarys įspūdį darbdaviams, kurie domisi ne tik profesiniais įgūdžiais, bet ir asmenybėmis.

Čia pateikiu keleta internetinių įdarbinimo agentūrų adresų:

http://www.novalux.lt/

http://www.vipconsultants.lt/lt/

http://www.cvonline.lt

http://www.langas.net/darbobirza.htm

http://www.lietuvauzsienyje.com/Anglija/Darbas/

http://www.sabelija.lt/main/lt/birza/index.shtml

http://www.ldb.lt/

http://www.5ci.lt/jobforum/lit/Default.htm

http://l89.p2p.aiva.lt/php/birza.php

3.2. Darbo skelbimas spaudoje

Galima pačiam seklbtis skyreliuose “Ieško darbo” arba rinktis iš siūlomų darbų. Darbo skelbimas spaudoje – tai dažnai naudojamas tradicinis darbuotojų paieškos būdas. Kiekvienam skelbimui turite rašyti naują motyvacinį laišką, tačiau kai kurie darbdaviai vis dar nori gauti spausdintus dokumentus paštu.

3.3. Įdarbinimo agentūros

Augant darbo paieškos galimybėms internete, tradicinių įdarbinimo agentūrų reikšmė mažėja. Šių agentūrų paslaugomis dažniausiai naudojamasi, kai ieškoma vadovaujančio darbuotojo. Jeigu manote, kad Jūsų kvalifikacija atitinka reikalavimus, keliamus vadovaujančiai pozicijai, būtinai užpildykite dokumentus įdarbinimo agentūrose. Patogiausias būdas tai atlikti – internetas, nes geriausios agentūros turi savo puslapius, kuriuose kandidatas gali įrašyti informaciją apie save.

3.4.Valstybinė darbo birža

Pagrindinis darbo biržos vaidmuo – padėti neįgaliems asmenims surasti darbą bei padėti spręsti socialines darbo rinkos problemas. Tai parodo ir jų siūlomos darbo rūšys. Tačiau, jeigu desperatiškai ieškote darbo, galite kreiptis į darbo biržą. Paprastai šios biržos turi valstybinius fondus, skirtus darbdaviams, įdarbinantiems per darbo biržą, todėl Jums gali pasisekti patekti pas gerą darbdavį, kuris buvo pakankamai sumanus pasinaudoti šiais fondais.

Dar vienas svarbus veiksnys kreiptis į vastybinę darbo biržą –tai, kad darbo biržos paslaugos yra nemokamos.

3.5. Socialiniai ryšiai/pažįstami

Jeigu ieškote darbo, užsiminkite draugams ir giminėms. Daug mažų kompanijų įdarbina tik pažįstamus žmones. Galbūt Jums pasiseks.

3.6. Tiesioginis kontaktas su pageidaujamais darbdaviais

Tai reiškia – imti telefono ragelį ir skambinti kompanijoms, kuriose norėtumėte dirbti – galbūt Jus pakvies į pokalbį. Tačiau tai gali būti interpretuojama ir kaip per daug įžūlus žingsnis. Efektyvesnis būdas – paruošti savo CV ir pasiųsti elektroniniu paštu visiems pageidaujamiems darbdaviams – kompanijos paprastai saugo šiuos CV. Jūsų iniciatyva gali būti laikoma privalumu ir galbūt Jūs būsite pakviestas į pokalbį.

4. Dokumentų paruošimas

Jūs perskaitėte įdomų darbo skelbimą ir norite dalyvauti konkurse. Dažniausiai skelbimuose minimi reikalingi dokumentai yra CV ir
motyvacinis laiškas. Kai kurios kompanijos naudoja savo prašymo formas, kurios leidžia metodiškai surinkti duomenis ir juos išanalizuoti. Pokalbių metu Jūsų gali paprašyti nurodyti rekomenduojančius asmenis iš ankstesniųjų darboviečių.

Jeigu dalyvaujate konkurse, kuris buvo skelbtas interneto puslapyje, naudokitės elektroninėmis priemonėmis – siųskite dokumentus elektroniniu paštu arba sistemos pagalba. Jeigu darbdavys pasiruošęs dirbti su elektroniniais dokumentais, visi popieriniai dokumentai jam tik trukdys.

Dokumentai, kuriuos reikia kruopščiai parengti:

1. CV

2. Motyvacinis laiškas

3. Prašymo forma

4. Rekomenduojantys asmenys

5. Profesinis kalendorius

4.1. CV

CV (curriculum vitae, lot. “gyvenimo istorija”) – tai būdas “pasiūlyti” save darbdaviui. Radę Jus sudominusį skelbimą laikraštyje arba tiesiog teiraudamiesi firmoje, ar nėra laisvų darbo vietų, siunčiate savo gyvenimo aprašymą. Jūsų CV tikslas – pateikti save kaip įdomų, patrauklų ir kompanijai reikalingą žmogų, ir sulaukti pakvietimo į pokalbį su darbdaviu. Todėl Jūsų CV turi būti pats geriausias, koks tik įmanoma.

Geriausia parašyti CV pačiam. Jeigu tai atliks „CV rašymo specialistas“, Jūsų CV bus teisingos formos, tačiau trūks „dvasios“, be to CV bus nevisiškai pritaikytas darbui, į kurį pretenduojate. Patyrę žmonės gali patarti, bet galutinis sprendimas, kaip turi atrodyti CV, turi priklausyti Jums.

Į darbuotojų atrankos specialistus ir potecialius darbdavius kasdien kreipiasi dešimtys norinčių įsidarbinti, o laisvų darbo vietų yra tik keletas. Todėl motyvacijos laiškas ir CV yra labai svarbi pradžia, nuo kurios priklauso, ar gausite interviu.

Labai svarbu pirmas įspūdis. Įvertinimas, ar CV tinka siūlomam darbui, vidutiniškai trunka kelias minutes, ir per šį laiką turi būti randama informacija, kad jūs turite potencialias galimybes dirbti konkretų darbą. Todėl turite iš karto išsiskirti iš kitų. Darbdavys įdėmiai perskaitys jūsų laišką ir CV tik tada, jei jo dėmesį patrauks detalės, isskiriančios jus iš kitų pretendentų.

Užuot stengęsi paminėti kiekvieną faktą apie save, akcentuokite tik tai, kas konkrečiam darbdaviui aktualu. Jeigu tvirtai nesate apsisprendę, kurioje srityje norėtumėte gauti darbą, turėkite keletą CV variantų, kurie pabrėžtų skirtingus aspektus. Motyvacijos laiškas turi būti atskiras kiekvienam atvejui. Keletas CV variantų – ne apgaulė.

Jūsų CV ir laiškas turi atrodyti tvarkingai, būti be klaidų, o informacija turi būti lengvai ir greitai perskaitoma. Nepersistenkite su dizainu Naudokite įmantresnį dizainą tik tada, jei ieškote darbo kaip menininkas, dizaineris, aktorius ir pan. Kitais atvejais dizaino įmantrybių venkite.

Rašykite motyvacijos laišką ir CV ta kalba, kuria darbdavys pateikia skelbimą.

Darbdaviui potencialių darbuotojų CV yra geras būdas atskirti pelus nuo grūdų. Darbdaviai gauna šimtus CV, ir pirmiausia yra atmetami tie atsiuntusieji, kurių netinkamos tam tikros ypatybės (pvz. amžius, darbo patirtis arba kvalifikacija) bei netvarkingi arba netinkamai surašyti gyvenimo aprašymai. Taigi blogi, neturintys reikalingos informacijos, neatitinkantys konkretaus darbo reikalavimų, prastai paruošti CV keliauja į šiukšlių dėžę. Sekantis etapas – kas nors iš aukštesnio rango darbuotojų peržiūri (o gal net perskaito) likusius CV ir nusprendžia, ką verta kviesti į pokalbį su darbdaviu.

Toliau – keletas patarimų, į ką turėtumėte atsižvelgti rašant CV:

· Pagalvokite, kaip jūsų įgūdžiai, išsilavinimas bei patirtis atitinka norimo darbo specifiką. Jeigu darbo pasiūlyme nėra pakankamai informacijos, pasistenkite daugiau sužinoti apie šio darbo ypatumus.

· Siekite padaryti įspūdį, tačiau nesuteikite neribotos laisvės savo vaizduotei.

· CV rašykite pirmu asmeniu.

· Nepamirškite, kad darbdaviai ne itin mėgsta skaityti daugybę vienodai parašytų gyvenimo aprašymų. Todėl pasistenkite ne nukopijuoti standartinę formą, o parašyti savo “asmeninį” ir kiek besiskiriantį nuo įprasto CV.

· CV turi būti atspausdintas, tekstas turi būti tvarkingai ir aiškiai išdėstytas. Nenaudokite daug skirtingų šriftų tipų bei dydžių.

· Būtinai gerai patikrinkite, ar nėra rašybos ir gramatinių klaidų.

· Būkite dėmesingi smulkmenose! Venkite žargono bei gražbyliavimo.

· Parašę pirmą CV variantą, duokite jį perskaityti kam nors kitam ir paprašykite patarimo, kaip jį patobulinti. Tai, ką parašėte, gali atrodyti paprasta ir akivaizdu jums, tačiau ne darbdaviui. Taigi skaitykite savo CV vėl ir vėl, trumpinkite ir tobulinkite.

· Savo CV galite pradėti tam tikru “asmeniniu pareiškimu”, t.y. dviem-trim sakiniais, kuriuose paminėtumėte savo įgūdžius, savybes, viltis bei planus. Tai turėtų paskatinti darbdavį perskaityti likusią CV dalį.

· Prie CV galite pridėti ir savo nuotrauką (nuskenuotą arba priklijuotą), tačiau ji turi būti kokybiška ir pavykusi.

· Jūsų CV stilius gali skirtis priklausomai nuo darbo tipo bei jūsų šalyje ir kultūroje priimtų normų. Paprastai kompanija tikisi formalaus, balto popieriaus lape atspausdinto CV. Tačiau jei ieškote televizijos prodiuserio, dizainerio ar panašaus pobūdžio darbo – jūsų CV gali būti ne tokia formali, galite panaudoti spalvotą popierių, neįprastą
ir pan.

· Pernelyg neišsiplėskite – jūsų CV daugiausiai gali užimti 2 A4 formato lapo pusės. Puslapių apačioje nurodykite numerius – ši smulkmena daro gerą įspūdį.

· Venkite nepaaiškintų „laiko spragų“ darbo ar lavinimosi istorijos chronologinėje versijoje – jeigu dėl kelionių ar kitų priežasčių buvote ilgalaikėse atostogose, paminėkite tai.

Kokius duomenis įrašyti CV:

Asmeniniai duomenys

Vardas, namų adresas (jei mokotės – ir mokymosi įstaigos adresas), telefono numeris, elektroninio pašto adresas, gimimo data. Jei turite neblogą asmeninį tinklalapį – nurodykite ir jo adresą.

Išsilavinimas

Išvardinkite mokymosi įstaigas, kuriose studijavote, pradedant nuo pirmųjų studijų. Galite net nurodyti, kokius dalykus studijavote, taip pat paminėti savo projektus, tezes bei mokslinius darbus.

Darbo patirtis

Pradėkite nuo pačios ankstyviausios patirties. Nurodykite savo darbo vietą, pareigas, tai, ką jūs iš tiesų darėte tame darbe, bei ko pasiekėte.

Interesai

Darbdavį labiausiai domins jūsų pomėgiai, kurie susiję su vadovavimu, atsakomybe arba komandine veikla.

Įgūdžiai

Čia reikėtų paminėti tokius sugebėjimus, kaip užsienio kalbų mokėjimas, darbo kompiuteriu patirtis, vairavimo teisių turėjimas ir pan.

Rekomendacijos

Paprastai reikia dviejų žmonių rekomendacijų – pvz. jei esate studentas, viena rekomendacija turėtų būti iš mokymosi įstaigos, kita – iš vienos buvusių darboviečių. Jei įmanoma, nurodykite tų žmonių telefono numerius.

CV galima rašyti keliais būdais. Paminėsime tris dažniausiai naudojamus rašymo stilius:

· Chronologinis (Chronological) CV

Tokio tipo CV paremtas laiko principu: pradedate nuo praeities ir keliaujate link dabarties per mokymosi, lavinimosi ir darbo istoriją. Šio tipo CV turėtų atskleisti jūsų motyvacijas ir siekius. Informacija pateikiama pagal pagrindines antraštes: išsilavinimas, darbo patirtis ir pan.

· Fokusuotas į įgūdžius (“skill focused”) CV

Jis akcentuoja su norimu darbo susijusius asmens įgūdžius. Informacija turi būti sugrupuota pagal sritis ir įgūdžius, susijusius su atskirais darbo periodais ir atitinkančiais norimo darbo specifiką.

· Nutaikytas (“targeted”) CV

Šis CV orientuotas į konkrečią darbo vietą. Jo tikslas – įtikinti skaitytoją, kad besikreipiantis dėl darbo asmuo GALI jį gerai atlikti. Jis rašomas tuomet, kai žmogus labai gerai numano, kokie šio darbo reikalavimai. Tuomet jis išvardina atitinkamus savo pasiekimus, pateikia realius įrodymus, surašo darbo ir mokymosi istoriją. Rašydami tokį CV, Jūs parodote, kad gerai žinote norimo darbo specifiką – tačiau, deja, jis taip pat gali parodyti, kad jūs šiam darbui visiškai netinkate.

4.2. Motyvacinis laiškas

Siųsdami CV arba darbo paraišką, būtinai pridėkite laišką. Jis Jums padės:

· Užtikrinti, kad jūsų CV pateks ant reikiamo asmens stalo. Išsiaiškinkite, kas būtent tvarkys CV reikalus, ir adresuokite laišką būtent tam asmeniui.

· Įtikinti žmogų perskaityti jūsų CV. Todėl šis laiškas turi sudominti, pristatyti Jus kaip tinkamą ir reikalingą kompanijai žmogų.

· Aiškiai pasakyti, koks darbas jus domina.

Šį laišką sukurti sunkiausia, nes kandidatas nežino, ką rašyti ir nėra palengvinančių šablonų. Nors nėra griežtų taisyklių, reiktų remtis šiais principais:

· kaip ir paprastas laiškas jis turi būti skirtas konkrečiam asmeniui arba kompanijai,

· jeigu laiškas parašytas atsiliepiant į darbo siūlymą, reikia nurodyti darbą ir pasiūlymo šaltinį (pvz. Lietuvos ryto skelbimas…data),

· jis neturi būti ilgas – nuo pusės iki vieno puslapio,

· jame turi būti pagrindinė informacija apie Jus (detalės turi būti CV) bei priežastys, kodėl šis darbas Jus domina,

· turite nurodyti asmeninius bei kontakto duomenis (nors tai ir nurodyta CV),

· laiškas turi būti pasirašytas.

Jeigu siunčiate “bendrą” CV, tikėdamiesi, kad atsiras koks nors darbelis Jums, paaiškinkite, kokio pobūdžio darbas jus domina. Nerašykite: “Norėčiau dirbti šioje kompanijoje”, geriau rašykite: “Manau, kad mano įgūdžiai įgalina mane dirbti X srityje”.

Pasakyti, kad jūs norite būtent to darbo būtent toje kompanijoje.

Atkreipti dėmesį į vieną-du svarbiausius Jūsų CV punktus, kurie parodo Jūsų tinkamumą šiam darbui.

Keli patarimai, kaip rašyti tokio pobūdžio laišką:

· Pradėkite savo laišką antrašte, nurodančia, koks būtent darbas jus domina (jei kreipiatės pagal skelbimą, nurodykite, kur jį radote).

· Šį laišką rašykite verslo laiško stiliumi, prisilaikydami jūsų šalyje ir kultūroje priimtų tradicijų. Laiškas turi tilpti ant vienio puslapio, būti mandagus bei lengvai skaitomas.

· Gera įspūdį gali padaryti tai, jei laišką užbaigsite prašymu dėl papildomos informacijos.

Laiško dalys:

· Įvadas: pradėkite nuo to, kas esate ir dėl ko rašote.

· Darbas: paaiškinkite, kodėl jus domina šis darbas ir kompanija, ir kokias savo įgūdžius, sugebėjimus bei patirtį galite pasiūlyti.

· Ateitis: kaip Jūs įsivaizduotumėte savo karjerą šiame darbe.

· Pabaiga: kada Jūs galėtumėte atvykti į interviu.

4.3. Prašymo forma

Šis dokumentas būna dviejų formų:

a) popierinė forma. Po to, kai siuntėte savo dokumentus į personalo konsultacinę firmą,
galite gauti prašymo formą. Taip pat tam tikrose kompanijose gali prireikti užpildyti šią formą prieš pokalbį.

b) elektroninė forma. Paprastai naudojama kompanijos interneto svetainėje arba interneto atrankos kompanijų duomenų bazėse.

Siūlantis į tam tikrus darbus, darbdaviai atsiunčia pareiškimo anketą. Tačiau ir šiuo atveju turėtumėte pridėti laišką bei CV (nebent prašoma to nedaryti). Štai keletas patarimų, kaip pildyti paraiškos anketą:

· Suplanuokite viską, ką įrašysite kiekvienoje lapo atkarpoje.

· Pildykite originalą tik tada, kai esate visiškai tikras, kaip ir ką rašysite.

· Ji turi būti tvarkinga ir švari, užpildyta juoda rašymo priemone.

· Turite “derinti” savo atsakymus prie kompanijos specifikos.

· Neatsakinėkite į kiekvieną klausimą: “pasiskaitykite mano CV”.

Pasilikite užpildytos anketos fotokopiją, kad tiksliai žinotumėte, ką esate parašęs. Jei jus pakvietė į interviu, šią fotokopiją pasiimkite su savimi. Be to, pasilikite visų siųstų laiškų, pareiškimo formų bei CV kopijas, taip pat pasižymėkite telefono skambučius bei vardus žmonių, su kuriais kalbėjotės.

4.4. Rekomenduojantys asmenys

Jeigu esate tik pradedantis darbuotojas (pvz.: ką tik bagėte studijas), nepamirškite paprašyti savo studijų vadovo parašyti rekomendaciją. Joje turi būti nurodytos Jūsų užduotys ir funkcijos bei pasiekimai – nuogais faktais visada labiau tikima, negu bendrais pareiškimais. Šis patarimas svarbus ir darbuotojams, kurie turi ilgą darbo patirtį, nes geros rekomendacijos tampa vis svarbesnės.

Potencialius darbdavius domina ne tik rašytinės rekomendacijos . Jie dažnai nori tiesiogiai susisiekti su rekomenduojančiais asmenimis. Tuo atveju turite įspėti Jus rekomenduojančius asmenis.

4.5. Profesinis kalendorius

Kaip Jums sekėsi ruošti dokumentus? Ar paprasta buvo surinkti visą informaciją? Ar prisiminėte, kiek laiko dirbote įvairiose įmonėse? Jeigu visa tai kėlė problemų, laikas pradėti pildyti asmeninį kalendorių.

Tai tam tikras dienoraštis, kuriame galite pasižymėti savo profesinius pasiekimus – datas, projektus, publikacijas, konferencijas ir seminarus ir kitą informaciją, kuri galėtų būti gero CV ir motyvacinio laiško pagrindu.

Profesinis kalendorius yra ne tas pats kaip CV. Jis išsamesnis ir skirtas asmeniniam vartojimui. Dirbdami vienoje kompanijoje galite dalyvauti daugelyje projektų, kuriems reikalingi įvairūs sugebėjimai. Profesinis kalendorius padės rinkti faktus, kuriuos panaudosite rašydamas savo CV ir ruošdamasis interviu

5.Atrankos metodai

Darbuotojų atranka labai priklauso nuo darbo vietos. Jeigu dalyvaujate konkurse, kuris buvo skelbtas internete, pasiruoškite gauti elektronines žinutes, kuriose bus papildomi klausimai apie Jūsų asmeninius duomenis, kvietimas dalyvauti Įvertinimo centre, atlikti testą arba atvykti į pokalbį. Vis daugiau kompanijų praktikuoja pirminę atrankos pakopą internete. Nepamirškite to, dažnai tikrinkite savo pašto dėžutę ir būkite pasiruošę atsakyti elektroniniu būdu.

Jeigu kompanija ieško darbuotojų mažai kvalifikuotam darbui, skelbime gali būti nurodymas kontaktuoti telefonu su atsakingu asmeniu, ir tik po pokalbio telefonu Jūsų paprašys atsiųsti dokumentus. Šis metodas vadinamas pirmine apklausa telefonu.

Jeigu praėjote pirminę pakopą, arba jeigu pasiuntėte savo dokumentus ir jie sudominos darbdavius, galite būti pakviesti į pokalbį. Šio pokalbio tikslas yra sužinoti, ar Jūsų žinios, įgūdžiai ir asmenybė geriausiai tinka siūlomoms pareigoms. Kita pokalbio funkcija yra pristatyti Jums kompaniją ir darbo pasiūlymą. Kartais pirmasis pokalbis būna su personalo skyriaus darbuotojų ir yra pirmoji pakopa kitiems galimiems pokalbiams.

Jeigu praeinate pirmąjį interviu, galite būti pakviesti į kitą, kurio metu dėmesys bus skiriamas Jūsų žinioms, įgūdžiams ir galimoms pareigoms. Žmonės, kurie dalyvauja antrajame pokalbyje, paprastai būna būsimi viršininkai ir personalo skyriaus atstovas. Pokalbio metu labai svarbu sukurti gerą tarpusavio ryšį.

Antrojo pokalbio metu paprastai aptariamos darbo sąlygos, todėl pasiruoškite kalbėti apie atlyginimą ir kitus panašius dalykus. Kartais šis pokalbi žymi atrankos pabaigą, todėl galite tikėtis arba darbo pasiūlymo, arba negiamo atsakymo. Kartais kompanija delsia pranešti savo sprendimą. Deja, dauguma atvejų tai reiškia negiamą atsakymą.

Kartais atranka vyksta toliau. Kandidatai pakviečiami dalyvauti Įvertinimo centre. Po šios procedūros, kurios sudėtingumas priklauso nuo darbo ir kompanijos, Jūs arba gausite neigiamą atsakymą, arba darbo pasiūlymą.

5.1. Pirminis pokalbis telefonu

Pirminio pokalbio telefonu metu personalo skyriaus darbuotojas paprašys atsakyti į keletą klausimų. Paprastai tai klausimai, liečiantys pagindinius reikalavimus darbui (pvz.: vairuotojo pažymėjimas, kompiuterio įgūdžiai, užsienio kalbos ir pan.), tačiau būkite pasiruošęs atsakyti į papildomus klausimus:

· Ar turite darbo komandoje patirties?

· Ar galite pateikti pavyzdžių is savo klientų aptarnavimo praktikos?

· Kaip laiko trūkumas veikia Jūsų darbo efektyvumą ir tikslumą?

· Ar sutiktumėte dirbti pamaininį darbą?

Toliau pokalbių metu Jūs turėsite pateikti detalesnę informaciją. Tai aptariama skyriuje
„Klausimai“.

5.2. Asmeninis susitikimas.

Pirmasis susitikimas paprastai trunka 30-45 minučių ir, kaip taisyklė, jame dalyvauja personalo skyriaus atstovas arba konsultantas iš personalo konsultavimo kompanijos. Pokalbio eiga skiriasi priklausomai nuo darbo ir kompanijos. Tačiau visi pokalbiui turi keletą bendrų elementų:

· Darbdavio atstovas arba darbdavys prisistato, trumpai pristato kompaniją ir pokalbio tikslus. Vyksta pokalbis (kartais išsamus) apie Jūsų išsilavinimą ir karjerą,

· Pokalbis apie Jūsų profesinius tikslus ir lūkesčius,

· Pokalbis įvariomis temomis, priklausomai nuo klausimų, kurio tikslas sužinoti apie Jūsų būdą, požiūrį į žmones ir į gyvenimą,

· Įvadinė diskusija apie pareigas,

· Kiti klausimai, taip pat iš kandidato pusės.

Nepamirškite, kad kiekvienoje pakopoje bus spąstai! Labai svarbu yra jiems pasiruošti.

5.3. Pokalbis su būsimu darbdaviu.

Tai, ką jūs sakote, yra svarbu, bet tai, kaip jūs sakote – lemiama Pokalbį su būsimuoju darbdaviu galima būtų palyginti su minų lauku. Įsivaizduokite krūvą talentingų kandidatų gyvenimo aprašymų ant potencialaus jūsų darbdavio stalo. Jis nori sužinoti, kuo jūs išsiskiriate iš kitų kandidatų: ar jūs lengvai sutariate su kitais žmonėmis, sugebate laikytis terminų ir pagaliau ar labai jūs siekiate šitos darbo vietos.

Daug nuostabių žmonių buvo atmesta dėl tokių elementarių dalykų kaip smunkančios puskojinės arba blogas kūno kvapas, arba tiesiog todėl, kad pokalbio metu per daug laisvai jautėsi: persūdė savo kalbą familiarumais ir nešvankiais juokeliais, prisistūmė kėdę per daug arti pokalbio vedėjo stalo, pradėjo raustis svetimuose popieriuose ir apžiūrinėti ant stalo buvusius niekučius.

Nėra kokios nors vienos garantuotos gudrybės, kaip elgtis pokalbio su darbdaviu metu, bet jūs galite žymiai padidinti savo galimybes, žinodami, kaip nereikia elgtis arba ko nereikėtų daryti. Šiame skyriuje pateikti tokio pokalbio metu dažniausiai užduodami klausimai ir pasiūlyti galimi atsakymai.

1. Ko jūs iš mūsų tikitės? Apibūdinkite savo įsivaizduojamą darbą.

Dauguma žmonių vengia tokio tipo klausimų ir stengiasi nuo jų išsisukti bendrais gynybiškais atsakymais. Kad padarytumėte geresnį įspūdį, personalo konsultantai pataria pasiruošti tokio tipo klausimui iš anksto raštu. Pasirinkite kokią nors antraštę ir keletą būdvardžių, apibūdinančių firmą, darbą ir save. Tai privers jus susikoncentruoti į tai, ko jūs norite ir ką galite pasiūlyti, net jeigu pokalbio vedėjas jūsų to nepaklaus.

2. Kodėl jūs išėjote iš savo paskutinės darbovietės?

Nors giliai širdyje pokalbio vedėjai žino, kad dažnai žmonės palieka savo darbą, nes nekenčia buvusių viršininkų, bet tik nedaugelis darbdavių nori tai išgirsti. Dauguma konsultantų pataria geriau aiškintis darbo priežastimis ir noru įsilieti į naują kompaniją. Pavyzdžiui, „dvejus metus dirbdamas vadybos skyriuje, aš nemažai išmokau ir sužinojau apie X, dabar norėčiau pagilinti savo žinias ir išbandyti save Y srityje, o jūsų kompanija šioje srityje yra pirmaujanti..

Jeigu jūs buvote atleistas iš buvusio darbo dėl konfliktų ir nesutarimų su savo viršininku, vis dėlto geriau būtų prisipažinti pačiam, o ne laukti, kol pokalbio organizatoriai sužinos apie tai iš nuogirdų ir paskalų. Būkite diplomatiški ir pozityvūs. Pavyzdžiui, galite pateikti tokį atsakymą: Mano ir naujojo finansų skyriaus vadovo darbo stiliai buvo labai skirtingi, todėl mes nusprendėme išsiskirti.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 4507 žodžiai iš 8959 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.