Darbo paieška
5 (100%) 1 vote

Darbo paieška

TURINYS

Įvadas 2

1. Apgalvokite situaciją 3

2. Informacijos kaupimas 3

3. Darbo paieškos būdai 4

3.1. Darbo paieškos puslapiai internete 4

3.2. Darbo skelbimas spaudoje 4

3.3. Įdarbinimo agentūros 5

3.4.Valstybinė darbo birža 5

3.5. Socialiniai ryšiai/pažįstami 5

3.6. Tiesioginis kontaktas su pageidaujamais darbdaviais 5

4. Dokumentų paruošimas 6

4.1. CV 6

4.2. Motyvacinis laiškas 8

4.3. Prašymo forma 9

4.4. Rekomenduojantys asmenys 9

4.5. Profesinis kalendorius 10

5.Atrankos metodai 10

5.1. Pirminis pokalbis telefonu 11

5.2. Asmeninis susitikimas. 11

5.3. Pokalbis su būsimu darbdaviu. 11

5.3.1. Klausimai 13

5.3.2. Kandidato klausimai 14

5.3.3. Spąstai 15

6. Karjeros siekimas 15

7. Mokykimės iš nesėkmių 17

8. Praktinė dalis 19

Išvados 22

Literatūra 23

Įvadas

Tarp daugelio ekonominių procesų reikšmingą vietą užima darbas, nes jis – ne tik žmogaus pajamų, bet ir socialinio statuso, pilnavertiškumo šaltinis. Tiek asmuo, tiek visuomenė apskritai laimi, kai visi, kurie gali, dirba.

Šiuo metu Lietuvoje susiklosčius grėsmingai ekonominei situacijai, mūsų valstybė susiduria su viena aktualiausių problemų pasaulyje – nedarbu. Pasiekęs tam tikrą lygį, šis reiškinys neigiamai veikia pačius bedarbius, visuomenę bei valstybę. Nėra tikslių ekonominių ar sociologinių apskaičiavimų, tačiau manytina, kad 10 proc. nedarbas – grėsminga riba. Šiuo metu Lietuvoje nedarbas siekia būtent tokį lygį, todėl valstybė turėtų imtis priemonių gyventojų užimtumui skatinti.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 48 str. įtvirtina kiekvieno žmogaus teisę laisvai pasirinkti darbą, teisę į tinkamas darbo sąlygas bei socialinę apsaugą nedarbo atveju.

Nedarbas – sudėtinga ekonominė ir socialinė problema, tiesiogiai ir stipriai veikianti tiek atskirus asmenis, tiek ir visą šalį. Nedarbas turi tam tikrą poveikį šalies ekonominiam gyvenimui, keičiasi demografiniai procesai, atsiranda problema profesinio mokymo sistemoje, problematiškas darosi gyventojų socialinės apsaugos užtikrinimas. Nedarbo socialinės ir ekonominės pasekmės pasireiškia visose visuomenės gyvenimo srityse. Tai ir gyventojų reprodukcijos procesai, ir gamybos pasikeitimas, ir visuomeninio vartojimo transformacija, ir darbo apmokėjimo, darbo sąlygų bei kitų darbo santykių pasikeitimas, tai yra šeimos ir atskiro individo lygiu.

Esamomis sąlygomis darbo paieška tampa sudėtinga problema.

Šiame darbe aptarsiu darbo paiešką. Šis procesas pradedamas savianalize, toliau pasirenkama priimtina veiklos sritis, ir atlikus tyrimus, konkretus darbas. Aptarsiu reziumė, patirties bei išsilavinimo aprašymą bei lydintįjį laišką, turintį sukelti susidomėjimą, taip pat – į kokius pagrindinius momentus reikia atkreipti dėmesį, ruošiantis įdarbinimo pokalbiui, kokie yra atrankos būdai, kokius klausimus dažniausiai užduoda darbdaviai, ką svarbu žinoti apie naują darbą ir t.t. Taip pat aptarsiu karjeros galimybes ir kaip išvengti nesėkmių. Bei pateiksiu apklausos “Darbas Jūsų gyvenime “ išvadas.

1. Apgalvokite situaciją

Nepriklausomai nuo to, ar esate tik baigęs studijas ir ieškote pirmojo darbo, ar nesate patenkintas dabartiniu ir norite jį pakeisti, pabandykite iš pradžių išanalizuoti savo žinias, įgūdžius, pomėgius ir tikslus Tik pažindamas save ir savo poreikius galėsite surasti tinkamą darbą ar karjeros kryptį. Stenkitės nepasiduoti trumpalaikei madai. Ar būtina gauti paaukštinimą kiekvienais metais? Ar kiekvienas turi būti vadovu? Galbūt Jūs norite įdomaus ir atsakingo darbo nepriklausomose pareigose?

Tiems, kurie ieško darbo dėl to, kad nėra patenkinti dabartiniu, rekomenduojame išanalizuoti situaciją atidžiau. Pagalvokite, ar tikrai esate nepatenkintas dabartiniu darbu, jo pobūdžiu ir aplinka. Ar tikrai nieko negalima patobulinti ir ar tikrai nėra galimybių profesiniam tobulėjimui, o galbūt Jūs esate pagautas monentinio impulso? Nepamirškite, kad darbo rinka tampa vis labiau stabili ir greitos karjeros laikas jau praėjo, todėl karjeros galimybių trūkumas tampa norma.

Paimkite popeiriaus lapą ir padalinkite į tris stulpelius: pirmajame surašykite augimo galimybes savo dabartiniame darbe, antrajame – savo priežastis, dėl kurių norite keisti darbą, trečiajame – ką Jūs galite prarasti palikdamas darbą. Tai abia vertinga medžiaga apmąstymams. Tačiau, jeigu tvirtai nusprendėte pakeisti darbą ir tai tik laiko klausimas, pasistenkite palikdamas savo darbdavį laikytis galiojančių įstatymų.

Pagalvokite, kas perims Jūsų darbą. Jeigu tai tik Jūsų viršininko problema, galbūt jam svarbu išgirsti Jūsų nuomonę bei gauti pagalbą supažindinant naują darbuotoją su Jūsų pareigomis. Toks požiūris sušvelnins Jūsų išėjimą iš kompanijos.

2. Informacijos kaupimas

Kaupkite informaciją apie skirtingas karjeros galimybes ir darbo vietas. Pradžioje susižymėkite visas galimas alternatyvas, po to apsistokite prie Jums labiausiai tinkančių pasiūlymų.

Rinkite informaciją apie tai, kokios žinios ir kokie sugebėjimai yra reikalingi siekiant sėkmės naujoje darbo vietoje. Išsiaiškinkite, kokios yra svarbiausios darbo užduotys, darbo sąlygos (darbo laikas, darbo aplinka, streso lygis), atlyginimas, galimybės
tobulėti bei firmos ateities perspektyvos.

Informaciją galite rinkti iš spaudos, interneto, personalo paieškos firmų interneto puslapių, darbą siūlančių firmų metinių ataskaitų knygų, kolegų, bendramokslių ir t.t.

Atėję į pokalbį dėl darbo, kruopščiai išsiaiškinkite visas su darbu susijusias smulkmenas. Kartais prieš darant sprendimus, galima siūlomą darbą išbandyti. Gera darbo užduočių išbandymo galimybė – praktika, internatūra, nemokamai atliekamas savanoriškas darbas, terminuota darbo sutartis, sudaroma tam tikram darbui atlikti.

Įvertinkite konkrečiame ūkio sektoriuje paskutiniu metu vykusį ir ateityje vyksiantį progresą. Pagalvokite ir apie tai, kiek šiuo metu Lietuvoje šioje srityje yra darbo ir jį atliekančių specialistų (kaip lengva ar sunku yra rasti šiame sektoriuje veikiančiose firmose tinkamą darbą) ir kokie yra atlyginimai.

3. Darbo paieškos būdai

Ieškoti darbo galite keliais būdais. Nei vienas iš jų nėra geriausias visoms darbo rūšims. Svarbu, kad Jūs nepamirštumėte nei vieno naudingo Jums būdo.

Pagrindiniai paieškos būdai:

1. Darbo paieškos puslapiai internete.

2. Darbo skelbimas spaudoje.

3. Įdarbinimo agentūros.

4. Valstybinė darbo birža.

5. Socialiniai ryšiai/pažįstami.

6. Tiesioginis kreipimasis į pageidaujamus darbdavius.

Šiandien dauguma darbdavių darbuotojų paieškai naudojasi internetu dėl pagrindinių jo savybių – greičio ir efektyvumo.

Rekomenduotina pasinaudoti interneto galimybėmis arba tradiciniais būdais suderintais su internetinėmis galimybėmis tiek norint pasiekti potencialius darbdavius, tiek ir pateikiant informaciją apie save.

3.1. Darbo paieškos puslapiai internete

Šiandien vis daugiau žmonių įdarbinama naudojantis specializuotais interneto puslapiais. Iš vienos pusės, tai paprastas ir greitas būdas surasti tinkamą darbuotoją, iš kitos pusės – darbuotojas gali pasyviai laukti auksinio pasiūlymo iš svajonių darbdavio arba aktyviai siųsti savo prašymus dideliam darbdavių skaičiui.

Jeigu norite, kad šis būdas būtų efektyvus, pasinaudokite visomis interneto siūlomomis galimybėmis paskelbti apie save bei paruoškite daug medžiagos, kuri išskirtų Jus iš kitų darbo ieškančiųjų. Naudokitės galimybėmis patikrinti savo profesinius ir techninius įgūdžius interneto testų pagalba. Ten taip pat rasite ir kalbos žinių patikrinimo testus. Pateikite juos darbdaviui. Galite paruošti individualų interneto puslapį, kuriame būtų daug asmeninės informacijos – tai padarys įspūdį darbdaviams, kurie domisi ne tik profesiniais įgūdžiais, bet ir asmenybėmis.

Čia pateikiu keleta internetinių įdarbinimo agentūrų adresų:

http://www.novalux.lt/

http://www.vipconsultants.lt/lt/

http://www.cvonline.lt

http://www.langas.net/darbobirza.htm

http://www.lietuvauzsienyje.com/Anglija/Darbas/

http://www.sabelija.lt/main/lt/birza/index.shtml

http://www.ldb.lt/

http://www.5ci.lt/jobforum/lit/Default.htm

http://l89.p2p.aiva.lt/php/birza.php

3.2. Darbo skelbimas spaudoje

Galima pačiam seklbtis skyreliuose “Ieško darbo” arba rinktis iš siūlomų darbų. Darbo skelbimas spaudoje – tai dažnai naudojamas tradicinis darbuotojų paieškos būdas. Kiekvienam skelbimui turite rašyti naują motyvacinį laišką, tačiau kai kurie darbdaviai vis dar nori gauti spausdintus dokumentus paštu.

3.3. Įdarbinimo agentūros

Augant darbo paieškos galimybėms internete, tradicinių įdarbinimo agentūrų reikšmė mažėja. Šių agentūrų paslaugomis dažniausiai naudojamasi, kai ieškoma vadovaujančio darbuotojo. Jeigu manote, kad Jūsų kvalifikacija atitinka reikalavimus, keliamus vadovaujančiai pozicijai, būtinai užpildykite dokumentus įdarbinimo agentūrose. Patogiausias būdas tai atlikti – internetas, nes geriausios agentūros turi savo puslapius, kuriuose kandidatas gali įrašyti informaciją apie save.

3.4.Valstybinė darbo birža

Pagrindinis darbo biržos vaidmuo – padėti neįgaliems asmenims surasti darbą bei padėti spręsti socialines darbo rinkos problemas. Tai parodo ir jų siūlomos darbo rūšys. Tačiau, jeigu desperatiškai ieškote darbo, galite kreiptis į darbo biržą. Paprastai šios biržos turi valstybinius fondus, skirtus darbdaviams, įdarbinantiems per darbo biržą, todėl Jums gali pasisekti patekti pas gerą darbdavį, kuris buvo pakankamai sumanus pasinaudoti šiais fondais.

Dar vienas svarbus veiksnys kreiptis į vastybinę darbo biržą –tai, kad darbo biržos paslaugos yra nemokamos.

3.5. Socialiniai ryšiai/pažįstami

Jeigu ieškote darbo, užsiminkite draugams ir giminėms. Daug mažų kompanijų įdarbina tik pažįstamus žmones. Galbūt Jums pasiseks.

3.6. Tiesioginis kontaktas su pageidaujamais darbdaviais

Tai reiškia – imti telefono ragelį ir skambinti kompanijoms, kuriose norėtumėte dirbti – galbūt Jus pakvies į pokalbį. Tačiau tai gali būti interpretuojama ir kaip per daug įžūlus žingsnis. Efektyvesnis būdas – paruošti savo CV ir pasiųsti elektroniniu paštu visiems pageidaujamiems darbdaviams – kompanijos paprastai saugo šiuos CV. Jūsų iniciatyva gali būti laikoma privalumu ir galbūt Jūs būsite pakviestas į pokalbį.

4. Dokumentų paruošimas

Jūs perskaitėte įdomų darbo skelbimą ir norite dalyvauti konkurse. Dažniausiai skelbimuose minimi reikalingi dokumentai yra CV ir
motyvacinis laiškas. Kai kurios kompanijos naudoja savo prašymo formas, kurios leidžia metodiškai surinkti duomenis ir juos išanalizuoti. Pokalbių metu Jūsų gali paprašyti nurodyti rekomenduojančius asmenis iš ankstesniųjų darboviečių.

Jeigu dalyvaujate konkurse, kuris buvo skelbtas interneto puslapyje, naudokitės elektroninėmis priemonėmis – siųskite dokumentus elektroniniu paštu arba sistemos pagalba. Jeigu darbdavys pasiruošęs dirbti su elektroniniais dokumentais, visi popieriniai dokumentai jam tik trukdys.

Dokumentai, kuriuos reikia kruopščiai parengti:

1. CV

2. Motyvacinis laiškas

3. Prašymo forma

4. Rekomenduojantys asmenys

5. Profesinis kalendorius

4.1. CV

CV (curriculum vitae, lot. “gyvenimo istorija”) – tai būdas “pasiūlyti” save darbdaviui. Radę Jus sudominusį skelbimą laikraštyje arba tiesiog teiraudamiesi firmoje, ar nėra laisvų darbo vietų, siunčiate savo gyvenimo aprašymą. Jūsų CV tikslas – pateikti save kaip įdomų, patrauklų ir kompanijai reikalingą žmogų, ir sulaukti pakvietimo į pokalbį su darbdaviu. Todėl Jūsų CV turi būti pats geriausias, koks tik įmanoma.

Geriausia parašyti CV pačiam. Jeigu tai atliks „CV rašymo specialistas“, Jūsų CV bus teisingos formos, tačiau trūks „dvasios“, be to CV bus nevisiškai pritaikytas darbui, į kurį pretenduojate. Patyrę žmonės gali patarti, bet galutinis sprendimas, kaip turi atrodyti CV, turi priklausyti Jums.

Į darbuotojų atrankos specialistus ir potecialius darbdavius kasdien kreipiasi dešimtys norinčių įsidarbinti, o laisvų darbo vietų yra tik keletas. Todėl motyvacijos laiškas ir CV yra labai svarbi pradžia, nuo kurios priklauso, ar gausite interviu.

Labai svarbu pirmas įspūdis. Įvertinimas, ar CV tinka siūlomam darbui, vidutiniškai trunka kelias minutes, ir per šį laiką turi būti randama informacija, kad jūs turite potencialias galimybes dirbti konkretų darbą. Todėl turite iš karto išsiskirti iš kitų. Darbdavys įdėmiai perskaitys jūsų laišką ir CV tik tada, jei jo dėmesį patrauks detalės, isskiriančios jus iš kitų pretendentų.

Užuot stengęsi paminėti kiekvieną faktą apie save, akcentuokite tik tai, kas konkrečiam darbdaviui aktualu. Jeigu tvirtai nesate apsisprendę, kurioje srityje norėtumėte gauti darbą, turėkite keletą CV variantų, kurie pabrėžtų skirtingus aspektus. Motyvacijos laiškas turi būti atskiras kiekvienam atvejui. Keletas CV variantų – ne apgaulė.

Jūsų CV ir laiškas turi atrodyti tvarkingai, būti be klaidų, o informacija turi būti lengvai ir greitai perskaitoma. Nepersistenkite su dizainu Naudokite įmantresnį dizainą tik tada, jei ieškote darbo kaip menininkas, dizaineris, aktorius ir pan. Kitais atvejais dizaino įmantrybių venkite.

Rašykite motyvacijos laišką ir CV ta kalba, kuria darbdavys pateikia skelbimą.

Darbdaviui potencialių darbuotojų CV yra geras būdas atskirti pelus nuo grūdų. Darbdaviai gauna šimtus CV, ir pirmiausia yra atmetami tie atsiuntusieji, kurių netinkamos tam tikros ypatybės (pvz. amžius, darbo patirtis arba kvalifikacija) bei netvarkingi arba netinkamai surašyti gyvenimo aprašymai. Taigi blogi, neturintys reikalingos informacijos, neatitinkantys konkretaus darbo reikalavimų, prastai paruošti CV keliauja į šiukšlių dėžę. Sekantis etapas – kas nors iš aukštesnio rango darbuotojų peržiūri (o gal net perskaito) likusius CV ir nusprendžia, ką verta kviesti į pokalbį su darbdaviu.

Toliau – keletas patarimų, į ką turėtumėte atsižvelgti rašant CV:

· Pagalvokite, kaip jūsų įgūdžiai, išsilavinimas bei patirtis atitinka norimo darbo specifiką. Jeigu darbo pasiūlyme nėra pakankamai informacijos, pasistenkite daugiau sužinoti apie šio darbo ypatumus.

· Siekite padaryti įspūdį, tačiau nesuteikite neribotos laisvės savo vaizduotei.

· CV rašykite pirmu asmeniu.

· Nepamirškite, kad darbdaviai ne itin mėgsta skaityti daugybę vienodai parašytų gyvenimo aprašymų. Todėl pasistenkite ne nukopijuoti standartinę formą, o parašyti savo “asmeninį” ir kiek besiskiriantį nuo įprasto CV.

· CV turi būti atspausdintas, tekstas turi būti tvarkingai ir aiškiai išdėstytas. Nenaudokite daug skirtingų šriftų tipų bei dydžių.

· Būtinai gerai patikrinkite, ar nėra rašybos ir gramatinių klaidų.

· Būkite dėmesingi smulkmenose! Venkite žargono bei gražbyliavimo.

· Parašę pirmą CV variantą, duokite jį perskaityti kam nors kitam ir paprašykite patarimo, kaip jį patobulinti. Tai, ką parašėte, gali atrodyti paprasta ir akivaizdu jums, tačiau ne darbdaviui. Taigi skaitykite savo CV vėl ir vėl, trumpinkite ir tobulinkite.

· Savo CV galite pradėti tam tikru “asmeniniu pareiškimu”, t.y. dviem-trim sakiniais, kuriuose paminėtumėte savo įgūdžius, savybes, viltis bei planus. Tai turėtų paskatinti darbdavį perskaityti likusią CV dalį.

· Prie CV galite pridėti ir savo nuotrauką (nuskenuotą arba priklijuotą), tačiau ji turi būti kokybiška ir pavykusi.

· Jūsų CV stilius gali skirtis priklausomai nuo darbo tipo bei jūsų šalyje ir kultūroje priimtų normų. Paprastai kompanija tikisi formalaus, balto popieriaus lape atspausdinto CV. Tačiau jei ieškote televizijos prodiuserio, dizainerio ar panašaus pobūdžio darbo – jūsų CV gali būti ne tokia formali, galite panaudoti spalvotą popierių, neįprastą
ir pan.

· Pernelyg neišsiplėskite – jūsų CV daugiausiai gali užimti 2 A4 formato lapo pusės. Puslapių apačioje nurodykite numerius – ši smulkmena daro gerą įspūdį.

· Venkite nepaaiškintų „laiko spragų“ darbo ar lavinimosi istorijos chronologinėje versijoje – jeigu dėl kelionių ar kitų priežasčių buvote ilgalaikėse atostogose, paminėkite tai.

Kokius duomenis įrašyti CV:

Asmeniniai duomenys

Vardas, namų adresas (jei mokotės – ir mokymosi įstaigos adresas), telefono numeris, elektroninio pašto adresas, gimimo data. Jei turite neblogą asmeninį tinklalapį – nurodykite ir jo adresą.

Išsilavinimas

Išvardinkite mokymosi įstaigas, kuriose studijavote, pradedant nuo pirmųjų studijų. Galite net nurodyti, kokius dalykus studijavote, taip pat paminėti savo projektus, tezes bei mokslinius darbus.

Darbo patirtis

Pradėkite nuo pačios ankstyviausios patirties. Nurodykite savo darbo vietą, pareigas, tai, ką jūs iš tiesų darėte tame darbe, bei ko pasiekėte.

Interesai

Darbdavį labiausiai domins jūsų pomėgiai, kurie susiję su vadovavimu, atsakomybe arba komandine veikla.

Įgūdžiai

Čia reikėtų paminėti tokius sugebėjimus, kaip užsienio kalbų mokėjimas, darbo kompiuteriu patirtis, vairavimo teisių turėjimas ir pan.

Rekomendacijos

Paprastai reikia dviejų žmonių rekomendacijų – pvz. jei esate studentas, viena rekomendacija turėtų būti iš mokymosi įstaigos, kita – iš vienos buvusių darboviečių. Jei įmanoma, nurodykite tų žmonių telefono numerius.

CV galima rašyti keliais būdais. Paminėsime tris dažniausiai naudojamus rašymo stilius:

· Chronologinis (Chronological) CV

Tokio tipo CV paremtas laiko principu: pradedate nuo praeities ir keliaujate link dabarties per mokymosi, lavinimosi ir darbo istoriją. Šio tipo CV turėtų atskleisti jūsų motyvacijas ir siekius. Informacija pateikiama pagal pagrindines antraštes: išsilavinimas, darbo patirtis ir pan.

· Fokusuotas į įgūdžius (“skill focused”) CV

Jis akcentuoja su norimu darbo susijusius asmens įgūdžius. Informacija turi būti sugrupuota pagal sritis ir įgūdžius, susijusius su atskirais darbo periodais ir atitinkančiais norimo darbo specifiką.

· Nutaikytas (“targeted”) CV

Šis CV orientuotas į konkrečią darbo vietą. Jo tikslas – įtikinti skaitytoją, kad besikreipiantis dėl darbo asmuo GALI jį gerai atlikti. Jis rašomas tuomet, kai žmogus labai gerai numano, kokie šio darbo reikalavimai. Tuomet jis išvardina atitinkamus savo pasiekimus, pateikia realius įrodymus, surašo darbo ir mokymosi istoriją. Rašydami tokį CV, Jūs parodote, kad gerai žinote norimo darbo specifiką – tačiau, deja, jis taip pat gali parodyti, kad jūs šiam darbui visiškai netinkate.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 2738 žodžiai iš 8951 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.