Feodalizmas valdžia ir valstybė viduramžiais
5 (100%) 1 vote

Feodalizmas valdžia ir valstybė viduramžiais

Viduramžių pradžia Europos istorijoje siejama su Vakarų Romos imperijos žlugimu 476 m. Ši epocha truko ištisą tūkstantmetį – nuo V ir Va. sandūros iki XVI a. suklestėjusio renesanso ir prasidėjusios reformacijos. Viduriniuosius amžius priimta skirstyti į ankstyvuosius viduramžius (500-100), brandžiuosius viduramžius (1000-1300) ir vėlyvuosiu viduramžius (1300-1500).

Ankstyviesiems viduramžiams būdingas ekonominis nuosmukis. Tautų kraustymasis ir karai suardė bet kokią tvarką, sumažėjo gyventojų skaičius. Tačiau, praėjus porai šimtmečių po Vakarų Romos imperijos žlugimo, ant senosio imperijos griuvesiu išaugo nauja didelė valstybė – Frankų imperija. 800 m. Romos popiežius frankų karaliui Karoliui Didžiajam įteikė imperatoriaus karūną. Frankų karaliaus tikslas buvo atversti germanų tautas į krikščionių tikėjimą.

Brandžiaisiais viduramžiais išaugo gyventojų skaičius. Išaugo žemės ūkio produktų gamyba. Plėtėsi seni miestai ir išaugo tūkstančiai naujų. Brandžiaisiais viduramžiais katalikų bažnyčia pasiekė didžiausią galią. Tuo pasinaudodama, ji rengė kryžiaus žygius, kurių tikslas buvo išlaisvinti Palestiną iš musulmonų viešpatavimo.

Vėlyvaisias viduramžiais daugelyje šalių siautėjo maro epidemijos, smarkiai sumažėjo gyventojų skaičius, prekybą ir žemės ūkį apėmė sąstingis. Tuomet ekonominiu Europos centru tapo Italijos miestai valstybės. Ten suklestėjo dailė, literatūra, architektūra – prasidėjo Renesanso epocha.

Feodalizmas. Viduramžių Europos visuomenė – feodalinė visuomenė. Pamažu vergovinis ūkis, klestėjęs Romos imperijos pakilimo laikais, virto visai naujo tipo ūkiu. Iki šiol ginčijamasi dėl feodalizmo pradžios. Vieni užuomazgas mato Romos imperijoje klestėjimo laikais tuometinėse barbarų žemėse. Kiti tai sieja su didžiuoju tautų kraustymusi. Diduma istorikų feodalizmo pradžią datuoja VIII amžiumi. Galutinis feodalizmo įsigalėjimas Vakarų Europos siejamas su IX-XI amžiumi.

Su feodalinių santykių raida iškilo Vakarų Europos visuomenėje iškilo trys skirtingos gyventojų grupės: dvasininkija, bajorija, valstietija. Pirmosios dvi grupės buvo aukštesnieji, priveligijuotieji luomai, o trečioji – žemesnė, be privilegijų.

Feodalizmo esmė – silpnesniojo pasidavimas stipresniojo globai. Kito globai pasidavęs asmuo nuo VIII a. imtas vadinti vasalu. Globėjas tapdavo senjoru. Priimdamas senjoro globą, vasalas duodavo jam ištikimybė priesaiką, pasižadėdamas visur jam padėti, ginti jį nuo priešų, vykdyti nurodymus ir atlikti jam patikėtą tarnybą. Senjoras savo ruožtu įsipareigodavo saugoti vasalą, rūpintis juo ir niekam neleisti jo skriausti. Pasidavęs senjoro globai, vasalas gaudavo iš jo kokią nors nuosavybę, dažniausiai žemės. Ši vadinta beneficija ir buvo skiriama už karinę tarnybą iki gyvos galvos be teisės ją perduoti paveldėtojams. Ilgainiui senjoro vasalui perleista žemė imta vadinti feodu. Vėliau vasalai galėdavo savo valdas perleisti kitiems, savo vasalams. Didieji žemvaldžiai, sustiprinę savo ekonominę ir karinę galią, galęjo tapti nepriklausomi nuo karaliaus – vyriausiojo senjoro. Į šią sistemą įsijungė ir bažnyčia. Ji iš didikų bei valstiečių irgi gaudavo žemių už įvairias paslaugas ir galėdavo jas perleisti kitiems.

Atsirado prekariumai – privačių žemės valdų (alodų) savininkų raštai, kuriais prašyta galingesnių kaimynų pagalbos. Už suteikiamą pagalbą ankstesnis savininkas netekdavo nuosavybės teisės į žemę ir už naudojimąsi ja turėdavo atlikti prievoles, eiti lažą, mokėti duoklę. Valdovai turėjo pasirūpinti savo kariaunos parama. Už tai jai buvo dalijamos žemės su joje gyvenančiais valstiečiais. Šie dažniausiai patys pasiduodavo su savo žemėmis didikams, kurie įsipareigodavo juos ginti nuo svetimųjų. Tokie priklausomi valstiečiai buvo vadinami servais.

Viduramžių žmogaus statusas buvo paveldimas. Tačiau jis galėjo būti ir pakeistas. Valdovas vienam ar kitam asmeniui galėjo suteikti naujų teisių ir privilegijų. Palikęs senjorą ir apsigyvenęs mieste, valstietis įgydavo asmeninę laisvę. Tapęs biurgeriu, miesto bendruomenės, cecho nariu, jis pakeisdavo savo statusą. Eilinis laisvas ir net priklausomas žmogus, davęs omažą – ištikimybės priesaiką senjorui, galėjo tapti riteriu, įgydavo riteriui priklausančias juridines teises. Priėmęs šventinimus pasaulietis įstodavo į dvasininkiją – ypatingą teisinę grupę, turinčią specialių privilegijų.

Viduramžių visuomenė – korporacinė nuo viršaus iki apačios. Bendruomenės (grupės, korporacijos) buvo įvairios: vasalų sąjungos, riterių ordinai, vienuolynų brolijos, miesto komunos, pirklių gildijos, amatininkų cechai, kaimo bendruomenės, kraujo giminystės sąjungos. Šios bendrovės teikdavo individams apsaugą ir pagalbą. Žmones į grupes jungę ryšiai buvo kur kas stiprsni už ryšius tarp grupių ar individų, priklausiusių įvairioms grupėms. Kiekviena grupė turėjo savo reglamentą, griežtai privalomą visiems bendruomenės nariams.

Viduramžių Europos politinės raidos bruožai. Viduramžių Europos politinis pagrindas formavosi laikotarpyje nuo Didžiojo tautų kraustymosi iki Karolio Didžiojo imperijos susidarymo. Viena germanų gentis, frankai, vadovaujami Merovingų dinastijos pradininko Chlodvigo,
įkūrė savo valstybę Galijoje. Ši valstybė išsilaikė daugiau kaip 400 metų. Tiesa, Merovingus soste VIII a. viduryje pakeitė nauja Karolingų dinastija. Didžiausią galybę Frankų valstybė pasiekė Karolio Didžiojo (768-814) laikais. Karolis įkūrė didžiausią Europoje imperiją tarp antikinė Romos ir Napoleono laikų. Tarp trijų Karolio anūkų padalinta imperija (jos pagrindu ėmė kurtis trys šiuolaikinės valstybės: Italija, Prancūzija, Vokietija) vėliau tapo arabų, vengrų, normanų ekspansijos objektu.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 861 žodžiai iš 1691 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.