Vaiko teises programa
5 (100%) 1 vote

Vaiko teises programa

Supažindinimas su vaiko teisėmis ir jų įgyvendinimas – svarbi demokratinės valstybės piliečio ugdymo mokykloje dalis. Kurti ir išlaikyti demokratinę valstybę gali tik piliečiai savo gyvenimo veiklą grindžiantys pagarba žmogaus teisėms, pareiga bei atsakomybe. Vaiko teisės yra paprasčiausios žmogaus teisės, tai ir vaiko kaip individo apsauga, ir aplinkos, kurioje visiems vaikams užtikrinamas pilnavertis vystymasis. Vaiko teisės rodo universalų bei ypatingą vaikystės statusą.

Vaikystė – laikotarpis per kurį vaikai greitai keičiasi ir vystosi, taip pat patiria įvairių nuoskaudų bei neigiamą suaugusių poveikį. Būdami fiziškai silpni, nesubrendę bei nepatyrę, šiuo laikotarpiu vaikai yra visiškai arba dalinai priklausomi nuo aplinkinių suaugusių. Jų gyvenimas ir augimas priklauso nuo atsakingų už juos suaugusiųjų rūpesčių ir pastangų.

Vaikams būtina pastogė, maistas, mokslas, gydymas, meilė bei apsauga nuo prievartos ir aplaidumo. Jiems taip pat turi būti suteikta galimybė, atsižvelgiant į amžių ir brandumą, naudotis savo civilinėmis ir politinėmis teisėmis šeimoje, bendruomenėje bei valstybėje.

PAMOKOS TIKSLAI:

Po pamokos mokiniai turėtų:

• Žinoti pagrindines vaiko teises, kuo skiriasi konvencija nuo deklaracijos, dokumentus apibrėžiančius vaiko teises.

• Gebėti pasinaudoti vaiko teisėmis kasdieniniame gyvenime, nagrinėti vaiko teises apibrėžiančius dokumentus.

• Pastebėti problemas ir aktyviai jas spręsti.

• Mokintis išklausyti kitų nuomonę, gerbti kitų teises.

PAGRINDINĖS SĄVOKOS IR TERMINAI:

Vaikas, teisė, konvencija, deklaracija, įstatymas, pareiga, atsakomybė.

DALINAMOJI MEDŽIAGA:

1. Dėl ko reikia vaiko teisių?

2. Vaiko teisių dokumentų istorijos dosjė.

3. Sąvokos: konvencija ir deklaracija.

4. Vaiko teisių deklaracija.

5. Užduotis susijusi su vaiko teisių deklaracijos principais.

6. Situacijos (3).

7. Vertinimas.

PAMOKOS MATMENYS:

• Pamokos pradžioje prašoma moksleivio apibrėžti kas yra vaiko teisės ir dėl ko jos reikalingos.

• Mokinių mintys užrašomos lentoje (jei moksleiviams nesiseka, pirmąją mintį apie vaikų teisių atsiradimo priežastį užrašo mokytojas). (Dalinamoji medžiaga Nr.1)

• Kartu su mokytoju išsakoma moksleivių nuomonė, prieinama bendra išvada kodėl reikia išskirtinio dėmesio vaiko teisėms.

• Mokytojas trumpai supažindina moksleivius su vaiko teisių istorija ir tuo pačiu pristato vaikams pagrindinius dokumentus, kuriuose yra ratifikuotos vaiko teisės. (Dalinamoji medžiaga Nr.2)

• Kartu su moksleiviais aiškinamasi sąvokos: konvencija, deklaracija ir ratifikuotas. Palyginama kuo skiriasi konvencija nuo deklaracijos. (Dalinamoji medžiaga Nr.3)

• Mokiniai suskirstomi i grupeles, kuriose patys savarankiškai išsirenka grupės lyderį.

• Mokytojas pasikviečia kiekvienos grupės išrinktą lyderį ir jam pateikiama užduotis, kurios metu jis stebės ir vertins (Dalinamoji medžiaga Nr.7) savo grupės mokinius sprendžiant diskusijų metu situacijose pateiktas problemas.

• Pateikiama vaiko teisių deklaracija (Dalinamoji medžiaga Nr.4), pagal kurią mokiniai atlikdami suteiktą užduotį (Dalinamoji medžiaga Nr.5) įtvirtins vaiko teisių deklaracijos principus.

• Susipažinus su vaiko teisių deklaracijos principais mokiniams pateikiamos situacijos susijusios su pažeistomis vaiko teisėmis (Dalinamoji medžiaga Nr.6).

• Mokiniai vaidindami pateiktą situaciją turi kuo aiškiau atskleisti situacijos problemą.

• Suvaidinę situaciją mokiniai turės: pasakyti koks vaiko teisių deklaracijos principas buvo pažeistas, pateikti pasiūlymus kaip ginti vaiko teises.

• Situacijos analizuojamos diskusijos forma, kurios metu mokomasi išklausyti kito išsakomos nuomonės.

DALINAMOJI MEDŽIAGA NR.1

Vaiko teisėms reikia išskirtinio dėmesio, norint pabrėžti, kad vaikai yra atskira žmonių grupė, turinti savo teises. Vaikų teisės skiriasi nuo suaugusiųjų teisių. Vaikai taip pat turi turėti dokumentą, kuris užtikrintų tinkamą ir visišką vaikų apsaugą ir globą.

DALINAMOJI MEDŽIAGA NR. 2

Vaiko teisių dokumentų istorijos dosjė.

Vaiko teisių deklaracijos principai radosi ilgai ir sunkiai. Pirmosios apie vaikų teises prabilo moterys. 1923 m. D. Britanijoje E. Džeb įkūrė organizaciją „Gelbėkit vaikus“. Ši organizacija tapo tarptautine sąjunga. E. Džeb manė, jog moterys turi kovoti už vaikų teises, kad jos būtų pripažintos visame pasaulyje, ir suformulavo 5 teisių teiginius. 1924 m. E. Džeb pasiūlyti teiginiai buvo priimti Tautų lygoje. Taip pirmą kartą vaikų teisės buvo paskelbtos pasauliui.

1959 m. lapkričio mėn. Generalinė Asamblėja paskelbė vaiko teisių deklaraciją. Šis dokumentas kvietė visus vyrus ir moteris, valdžios atstovus ir visuomenės organizacijos ginti vaikų teises.

1979 m. buvo paskelbti Vaikų metais visame pasaulyje. Visame pasaulyje žmonės svarstė aktualias vaikų problemas. 30 pasaulio valstybių įsitraukė į diskusijas, ieškojo būdų kaip padėti vaikams. Artėjant tarptautinių vaikų metų metinėms, 1989 m. lapkričio 20 d. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja paskelbė vaiko teisių konvenciją. Vaikų teisių konvencija įsigaliojo 1990 m., o iki 1995 m. ją ratifikavo daugiau nei 180 šalių. 1992 m. sausio
8 d. prie šios konvencijos prisijungė ir Lietuva. 1995 m. liepos 8 d. LR Seimas ją ratifikavo. Valstybės prisijungusios prie šios konvencijos įsipareigojo saugoti vaikus nuo bet kokios diskriminacijos, žiaurumo, narkotikų, išnaudojimo.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 784 žodžiai iš 1419 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.