Kalbos kultūros klaidos spaudoje
5 (100%) 1 vote

Kalbos kultūros klaidos spaudoje

ĮVADAS

„Kalba tobulėja kartu su kultūra“

A.Tolstojus

Kalbos kultūra yra pavyzdingas ar bent tinkamas kalbos vartojimas. Tiksliau apibrėžti, kas tai yra sunku, nes kalbos kultūrą galima suprasti siaurąja ir plačiąja prasme.

Kalbos kultūra siaurąja prasme – tai kalbos taisyklingumas. Turime vartoti įteisintus žodžius ir normines jų reikšmes, taisyklingus žodžių junginius bei sakinius. Tai kalbos kultūros pagridų pagrindas. Jokios kalbos grožybės nedaug gelbės,jei kaba bus netaisyklinga. Taisyklingumas būtinas tiek sakytinei , tiek rašytinei kalbai.

Sakytinei kalbai dar svarbi gera tartis ir taiyklingaskirčiavimas, rašytinei – norminė rašyba ir skyryba.

Didesni kalbos kultūros reikalavimai keliami rašytinei kalbai, o sakytinė buitinė kalba griežčiau nereglamentuojama. Vis dėlto, kas netaisyklingai kalba buityje, tam sunkau sekasi taisyklingai rašyti arba be klaidų rašyti viešai. O juk sakytinė viešoji kalba savo ypatybėmis yra tarpinė tarp šnekamosios ir rašomosios kalbos, todėl jei kalbos kultūros reikalavimaim pakankamai griežti.

Taisyklingumas – pagrindinis kalbos kultūros reikalavimas.

Kalbos kultūra plačiąja prasme, apibendrintai kalbant, be kalbos taisyklingumo, dar apima kalbos estetiką ir kalbos etiką. Kalbos estetika reikalauja , kad mūsų kalba būtų ne tik taisyklinga, bet i gaži: vaizdinga, žodinga, įtaigi.

Kalbos kultūros klaidų ieškojau šiuose leidiniuose : žurnaluose „MOTERIS“; „ EDITA“; „LAIMA“; „COSMOPOLITAN“;laikraštyje „AKISTATA“.

KALBOS KULTŪROS KLAIDŲ ANALIZĖ

Neseniai teko girdėti šnekant vieną ryškią ( = įžymią, populiarią) rusų roko žvaigždę, žmogų , kuris visuomet dainavo apie laisvę, žmogų – antitolitarinio mąstymo simbolį. ( „ LAIMA“)

Jis tik atrodo ramus , bet vidus jo gilus. ( = jis piktas;irzlus;) ; ( „ LAIMA“)

Tu turi dukrą ir sūnų iš pirmosios santuokos , du anūkus. (= vaikaičius) („ LAIMA“)

Tuo metu širdis taip streikavo, kad viduryje gatvės tekdavo sėstis ant suolelio. (= taip skaudėjo širdį).; ( „ AKISTATA“)

Būtent tada jaučiausi ant beprotybės ribos ( = beišprotėsianti) ; ( „AKISTATA“)

Juk yra visai blogų žmonių, bet jiems viskas gerai klojasi ,o čia gerai ,dorai moteriai tokia nelaimė . ( =sekasi) ( „LAIMA“)

Bet , jei reikėtų įvardyti žmogų , kuris buvo pati didžiausia atrama ir kuris labiausiai palaikė palaikė , tai tokio vienintelio nebuvo. (= labiausiai mane suprato; užjautė) ( „LAIMA“)

Ir kiekvienąkart prieinu išvados – jeigu žmonės , kuriuos mylėjome, mus mato iš anapus, jie džiaugiasi, kad esame laimingi. ( = prie išvados; išvadą) ( „ LAIMA“)

Deja, dabar idealas, aišku, – kieti vyrukai. ( = šaunūs; puikūs) ( „ AKISTATA“)

Esu beprotiškai prisirišęs prie senų daiktų. (= nepaprastai ) ; ( „ LAIMA“)

Atrodydavo, bus geriau, jei vietoj pyragaičio ar saldainių maišelio pinigai atguls į kojinę ir po poros mėnesių pavirs reikiamu geros kokybės daiktu. (= bus sutaupomi;)

Kažkada publikos dėmesį buvo prikausčiusios jūsų ,Žaneta, ir Virgilijaus Noreikos skyrybos, jo vestuvės su Loreta Bartusevičiūte. ( = patraukusios; sukėlę susidomėjimą) ; ( „LAIMA“)

Kitame mūsų žurnalo numeryje išsispausdins straipsnis apie Virgilijaus Noreikos ir Loretos

Naujasis grožio salonas , pavadinimu, „ Eglės kirpykla“ atsidarys š. m. sausio 3 d. Kauno senamiestyje, Mapų gatvėje. (= bus atidaryta) ; ( „ EDITA“)

Į puotą garsiojo režisieriaus žmona, filmų įgarsintoja , buvusi laidos „Adomo obuolio“ vedėja Inga Valinskienė atėjo pasipuošusi prabangia , ružava, parduotuvės „ Mango“ palaidine. (= rausva; rožine) ; ( „ LAIMA“)

Ir pabaigai norėčiau priminti mūsų gerbiamiems skaitytojams, jog svarbiausia gyvenime – pasitikėjimas savimi ir savo jėgomis. ( = pabaigoje) ( „ LAIMA“)

Sidabrinė gintaru puošta „Mis Lietuva“ karūna nuo šiol priklauso palangiškei Martynai Bimbaitei, o lapkritį jai dar teks atstovauti Lietuvą konkurse „ Mis Pasaulis“. (= Lietuvai ); ( „ LAIMA“)

Į kavinę „ Senamiesčio kampelis“ mielai ateina advokatai , režisieriai, chirurgai ir pats mikrochirurgas profesorius Kęstutis Vitkus. (= advokatų, režisierių, chirurgų) ; ( „ LAIMA“)

Vaikystę pagrinde praleidau internate.(= daugiausia); („LAIMA“)

Mano Lietuva bus tada, kai man mokės du tūkstančius dolerių į mėnesį. ( = per mėnesį) ; ( „AKISTATA“)

Įvairių metodų pagalba visuomet galima pajauninti veidą, kaklą , panaikinti pagurklį, bt nepakeisi senstančių rankų ( nors šiais laikais tampa imanoma ir tai). (= įvairiais metodais) ; („LAIMA“)

Manekenės įvaizdis praėjo evoliuciją nuo kuklių Vorto merginų iki ypatingų moterų, kurias galima pažinti net po šimto metų taip pat merginos gavo įvairius pasiūlymus dalyvauti tarptautiniuose konkursuose.(= įvairių pasiūlymų); („ LAIMA“)

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 694 žodžiai iš 2294 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.