Nepilnamecio teises pazeidejo tipologija
5 (100%) 1 vote

Nepilnamecio teises pazeidejo tipologijaNepilnamečių nusikalstamumą sąlygoja begalės veiksnių ir jų derinių, vienas iš jų – nepilnamečių charakterio nukrypimas.

Individui, turinčiam charakterio nukrypimą, sunkiau negu kitiems žmonėms prisitaikyti prie aplinkos ir kitų žmonių. Charakterio nukrypimas pirmiausia sukelia konfliktą su teisiškai paklusnia aplinka. Paauglys pasitraukia į antivisuomenišką grupę, nes ten jis gali patenkinti savo poreikius, kurių negalėjo patenkinti teisiškai paklusnioje aplinkoje.

Pavyzdžiui, paauglys labai agresyvus, šis jo agresyvumas nedera teisiškai paklusnioje aplinkoje, o antivisuomeninė grupė tą jo agresyvumą palaiko ir skatina – jis jaučiasi įvertintas.

Kaip žinia, charakterio nukrypimas gali pabloginti nepilnamečio santykius su aplinkiniais, sąlygoti jo antivisuomenišką veiklą.

Taigi, reikia aptarti, kokie charakterio nukrypimai ir kaip „skatina“ nepilnametį nusikalsti. Dar prieš pradėdama apibūdinti kiekvieną nukrypimo tipą atskirai, noriu aptarti akcentuoto charakterio struktūrą. Charakterio bruožai yra labai susiję, vieno bruožo pakitimas sąlygoja ir kitų bruožų kitimą. Ši grandininė reakcija vadinama „charakterio logika“. Ši kategorija labai svarbi tada, kai vienas pradinis bruožas (pagrindinis) yra labai ryškus ir jo poveikis kitiems bruožams labai didelis. Būtent šis pagrindinis charakterio nukrypimo bruožas ir sąlygoja akcentuoto nepilnamečio charakterio struktūrą. Žmonės, turintys tam tikrą akcentuotą charakterio bruožą yra labai panašūs vieni į kitus, būtent dėl šios priežasties įmanoma išskirti tam tikrus jų charakterių tipus.

Yra daugybė teorijų aiškinančių charakterio nukrypimo priežastis, bet mano pranešime svarbiausia yra akcentuoti tam tikrus nepilnamečių teisės pažeidėjų charakterių tipus ir jų įtaką paauglių nusikalstamumui.

Pasak profesoriaus V. Justickio, pagrindiniai charakterių nukrypimai, būdingi teisės pažeidėjams yra šie:

o Hipertiminis;

o Epileptoidinis;

o Isteroidinis;

o Silpnavališkas.

Hipertiminis charakterio nukrypimas

Pasak tarptautinių žodžių žodyno, pirmoji žodžio dalis „hiper“ rodo normos viršijimą, tai galima daryti išvadą apie šio charakterio nukrypimo bruožus vien tik iš jo pavadinimo.

Bazinis hipertimiko bruožas – aktyvumas: sugebėjimas ir siekimas išeikvoti labai daug fizinių ir psichinių jėgų.

Kiti pagrindiniai hipertimiko bruožai:

o Didelis paauglio aktyvumas matomas išoriškai – jis akivaizdus ir draugams ir tėvams, mokytojams.

o Pažintinis aktyvumas – hipertimikas sunkiai išgyvena monotoniją, jis trokšta vis naujų įspūdžių pažinčių, įvykių, dinamikos, būtent dėl šių priežasčių jis labai sunkiai pripranta, jei išvis pripranta, prie uždaro tipo įstaigų (mokykla, pataisos darbų kolonija ir kt.).

o Emocinis aktyvumas – hipertimikas mėgsta stiprius ir aštrius pojūčius. Juos traukia rizika, avantiūra.

o Bendravimo aktyvumas – jie dažniausiai turi labai daug draugų, pažįstamų. Jie yra „natūralūs kompanijos lyderiai“. Paauglių kompanijoje jie dažniausiai yra pavojingų sumanymų iniciatoriai.

o Psichinis atsparumas – hipertimikai lengviau ištveria stresus, psichinę įtampą, geriau už kitus žmones ištveria nemigą.

o Optimizmas. Nerūpestingumas – jie linkę manyti, kad visada viskas baigsis gerai, labai pasitiki savo jėgomis. Mano, kad nesėkmė – tai atsitiktinumas, jog kitą kartą bus viskas gerai.

o Hipertimikai nesugeba susikoncentruoti ties vienu tikslu, jie dažniausiai nebaigia savo pradėto darbo, greitai imasi kito.

o Hipertimikai dažnai nesugeba valdyti savo aktyvumo. Jiems aktyviems būti labai lengva, problemų kyla, kai turi būti kantrus, ramus.

o Dar reiktų pabrėžti jų nervinės sistemos ypatumą – jų nervinė sistema iš kitų žmonių išsiskiria savo stiprumu, o stipriai nervų sistemai reikalingas tam tikras stimulų kiekis ir kuo ta sistema stipresnė, tuo daugiau stimulų jai reikia. Šie paaugliai jaučia vadinamąjį „stimulų badą“, kuris verčia ieškoti veiklos, aplinkos, kuri tą stygių kompensuotų. Būtent šis aspektas ir paaiškina hipertimiko charakterio bruožų visumą.

Tai bendri hipertiminio charakterio nukrypimo bruožai, tačiau jų pagrindu susiformuoja tam tikri hipertimiko teisės pažeidėjo asmenybės ypatumai, kurie sąlygoja teisės pažeidimų padarymą:

o Dauguma jų pažįsta asocialius asmenis ir su jais palaiko gan glaudžius ryšius, kartu leidžia laiką.

o Visi labai anksti pradeda girtauti.

o Savo gyvenimą apibūdina kaip „tikrą“: „Mes gyvename ir jaučiame, kad gyvename. Jokiu būdu nenorėčiau pasikeisti vietomis su paklusniu mamytės sūneliu“ ir panašiai apibūdina savo aktyvų, žaismingą, nors ir nusikalstamą veikimo būdą.

o Hipertimikai dažnai nusikalstamą veiką padaro tiesiog įsilinksminę, dėl to tarsi išnyksta riba tarp „galima – draudžiama“.

o Dažnas hipertimiko teisės pažeidimų padarymo motyvas – nuotykių ieškojimas, o teisės pažeidimas – lengviausias ir paprasčiausias nuotykis.

o Dažnai hipertimikai yra antivisuomeninių grupių lyderiai. Jie nuteikia grupę nuotykiui, avantiūrai. Dar svarbus bruožas – kad jie sugeba paversti nusikalstamą veiką nuotykiu, žaidimu.

o Jie dar sugeba nusikalstamos veikos metu kontroliuoti „žaidimą“, koreguoti jo veiką, kad nuotykis
per anksti nepasibaigtų.

Epileptoidinis charakterio nukrypimas

Kalbant apie šį nukrypimo tipą, reikia akcentuoti du esminius bruožus – tai agresyvumas ir psichinių procesų inertiškumas.

o Agresyvumas – polinkis agresyviai reaguoti į tuos reiškinius kurie individui nepatinka.

o Nepasitikėjimas kitais žmonėmis – epileptoidai nemėgsta atvirumo, nuoširdumo. Dažniausiai jie neturi draugų, jų santykiai su priešinga lytimi yra labai sudėtingi: sunkiai patiki meilės nuoširdumu, yra labai pavydus.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 855 žodžiai iš 1643 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.