Pasaulio kalbos
5 (100%) 1 vote

Pasaulio kalbos

Įvadas

Pasaulyje yra per 3000 kalbų,kurios pagal kilmę grupuojamos į daugelį kalbų šeimų.

Kiekviena šeima apima iš vienos kalbos vadinama prokalbe,kilusios ir dėl skirtingos raidos nutolusias kalbas.

Didžiausia iš šeimų-indoeuropiečių kalbos.16-19 a.(europiečių kolonizacijos laikais)jos išplito visuose žemynuose.

Indoeuropiečių kalbų šeimą sudaro keliolika jos šalių,iš kurių dabar didžiausia yra indoiranėnų kalbos.

Baltų kalbų šaka tuo tarpu viena iš mažiausių:lietuviškai ir latviškai tik apie 5 mln. žmonių.

Tačiau pasaulyje yra ir tokių kalbų,kuriomis šneka vos keli tūkstančiai ar net keli šimtai žmonių.

. Genetinė kalbų giminystė Mūsų kalba priklauso kalbų šeimai,kuri paprastai vadinama indoeuropiečių kalbų šeima(ji taip vadinama todėl, kad ją sudaro Indijoje ir Europoje vartojamos kalbos).Indoeuropiečių kalbos žinomos jau 3500 metų.Pagaliau jos labiausiai paplitusios geografine prasme:indoeuropiečių kalbomis kalba beveik pusantro milijardo žmonių-maždaug pusė Žemės gyventojų.

Iš tų kalbų,kurios labiausiai genetiškai susijusios su musų [danų]kalba,vusų pirma pasirinktina gotų kalba ,buvo vartojama maždaug nuo 200-ųjų iki 500-ųjų metų didelėje Europos dalyje-nuo Ispanijos vakaruose iki Krymo rytuose,-į kurią 4 šimtmetyje buvo išversta Biblija.

Kalbų šeimos

Visame pasaulyje nustatyta daugybė kalbų šeimų.Yra skirtingo giminystės laipsnio šeimų.Joms pavadinti vartojami įvairūs terminai,kuriuos[danų kalboje]nustatė Raskas.Labai didelė kalbų šeima,pavizdžiui,indoeuropiečių,vadinama tiesiog kalbų šeima.Šeima skirstoma į kalbų klases,jos-į kalbų grupes,o grupės-į kalbų šakas.

Trumpa šeimų apžvalga:

I.Indoeuropiečių kalbų šeima

1. Germanų kalbų klasė

A.Rytų germanų kalbų grupė

a.Gotų šaka.Ją sudaro keletas kalbų.

b.Skandinavų šaka.Seniausia šios šakos kalba yra senoji skandinavų kalba,išlikusi runų įrašuose;tai yra seniausia ir archajiškiausia iš visų germanų kalbų.Vėlesnės kalbos skyla į dvi atšakas:vakarų skandinavų(islandų,Farerų salų,norvegų kalbos)ir rytų skandinavų(švedų,danų).Nuo 1530 iki 1814 metų danų kalba buvo oficialioji ir bendrinė kalba Norvegijoje;norvegų valstybės kalba arba knygų kalba,yra danų kalba,kiek paspalvinta norvegų kalbos elementais.1938 matais kaip kompromisas buvo priimta trečia bendrinė kalba “samnorsk”,arba “bendroji norvegų.

B.Vakarų germanų kalbų grupė

a.Anglų-frizų šaka.Anglų kalba,į Angliją patekusi kartu su emigrantais iš žemyno ir paplitusi Britanijos imperijoje bei Jungtinėse valstijose;frizų kalba,kuria kalbama išilgai Šiaurės Olandijos ir bokietijos vakarų pakrantės.

b.Nyderlandų-vokiečių šaka.tai nyderlandų kalba,kuriai priklauso dvi rašytinės kalbos-olandų ir flamandų(Olandijoje ir Belgijoje),bei badinamųjų burų kalba afrikansas(Pietų Afrikoje);taip pat vokiečių žemaičių ir vokiečių aukštaičių kalbos.

Germanų kalbos sudaro indoeuropiečių kalbų klasę,kuriomis kalba daugiausia žmonių-daugiau negu 400 milijonų.Dauguma jų kalba anglų kalba,kuri,po kinų kalbos,yra labiausiai paplitusi pasaulyje.

2.Keltų kalbų grupė

A.Gėlų kalbų grupė.Tai airių kalba,Škotijos gėlų kalba,patekusi į Škotiją V amžiuje kartusu airių imigrantais;dabar išnykusi meniečių kalba,vagtota Meno saloje.

B.Britų kalbų grupė

a.Žemyno britų šaka:galų kalba,išlikusi įrašuose;išnyko,užkariavus Galiją ir įsiviešpatavus Romos Imperijai.

b.Salos britų šaka:valų kalba vesle;jau mirusi kornų kalba Kornvalyje;bretonų kalba,į Bretanę patekusi V ir VI aamžiuje kartu su emigrantais iš Didžiosios Britanijos;yra net keturios skirtingos bretinų rašomosios kalbos.

3.Italikų kalbų klasė

A.Rytų italikų kalbų grupė,istorinių laikų priešaušryje daug labiau paplitusi,negu vakarų italikų kalbų grupė.

a.Umbrų-samnitų kalbų šaka:umbrų kalba,buvo paplitusi Umbrijos srityje;samnitų kalba,vartota Italijos pietuose kartu su oficialiąja oskų kalba

b.Leponto šaka šiaurės vakarų Alpėse.

B.Vakarų italikų grupė

a.Sicilios šaka

b.Žemyno šaka,kurią,be keleto mažai palitusių kalbų,sudaro lotynų kalba,vartota vakarų Laciume,aplink Tibro žiotis ir Romos mieste.Visos italikų kalbos,išskyrus lotynų,išnyko jau Antikos lakais ir žinomos tik iš užrašų.Lotynų kalba,priešingai,suklestėjo kaip reta kalba;istorinių laikų priešaušryje vartota mažesnėje teritorijoje negu Zelandijos sala(joje įsikurusi Danijos sostinė Kopenhaga),paskui ji įsiviešpatavo pusėje žemyno.Baigiantis antikiniams laikams,ji peraugo į romanų kalbas,ir dabar galima skirti šešias jos naujojo pavidalo atšakas:

italų-sardų(italų kalba vartojama Italijos pusiasalyje,Sicilijoje ir iš dalies
Korsikoje;sardų kalba-Sardinijoje ir iš dalies Korsikoje);

ispanų-romanų(ispanų kalba vartojama didesnioje Ispanijos dalyje,šiaurės vakarų Afrikos dalyje,visoje Amerikoje į pietus nuo JAV,išskirus braziliją,taip pat Filipinuose ;portugalų kalba-Portugalijoje ir abrazilijoje,taip pat azoruose ir Maderos saloje;galisų kalba-Ispanijos šiaurės vakaruose);

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 767 žodžiai iš 2518 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.