Darbo teisės metodo ypatumai
5 (100%) 1 vote

Darbo teisės metodo ypatumai

DARBO TEISĖS METODO SĄVOKA

DARBO TEISĖS METODO YPATUMAI

DARBO TEISĖS REGULIAVIMO METODAS KAIP PAGRINDAS ATRIBOTI DARBO TEISĘ NUO GRETIMŲ DARBO TEISEI TEISĖS ŠAKŲ

IŠVADOS

LITERATŪRA ……………………………………………………………….10

DARBO TEISĖS METODO SĄVOKA

Prieš pradedant kalbėti apie darbo teisės reguliavimo metodą, derėtų prisimint bendrąją teisės teoriją ir prisimint, kas yra teisės metodas apskritai.

Taigi, teisinio reguliavimo dalykas ir metodas yra pagrindas visą teisę skirstyti į šakas. Teisinio reguliavimo dalyko struktūrą sudaro reguliuojamų visuomeninių santykių subjektai ir objektai. Todėl, savaime aišku, kad skirstyti teisę į teisės šakas vien tik pagal reguliavimo dalyką būtų per maža, nes tokiu atveju būtų apibūdinta tik visuomeninių santykių sistema. Todėl neišvengiamai iškyla teisinio reguliavimo metodo, arba tiesiog – teisės metodo, būtinybė.

Teisės metodas – teisės poveikio visuomeniniams santykiams būdas, metodų ir priemonių paveikti reguliuojamus visuomeninius santykius visuma. Dalykas yra materialiosios teisės normų atribojimo pagal šakas kriterijus. Tuo tarpu metodas yra tarsi papildomas, išvestinis iš dalyko.

Būtina pabrėžti, kad teisės reguliavimo metodas kiekvienoje teisės šakoje, žinoma, kad tarp jų ir darbo teisėje, turi savų ypatumų.

Apibūdinę bendrai kas yra teisės reguliavimo metodas, pabandykime atskleisti darbo teisės kaip atskiros teisės šakos reguliavimo metodo ypatumus.

Darbo teisė yra palyginti jauna teisės šaka, susifromavusi gana vėlai. Dar nuo Senovės Romos imperijos laikų buvo manyta, kad atskiros darbo teisės šakos arba tiesiog darbo teisės nėra, o darbo teisiniai santykiai reguliuojami civilinės ir komercinės teisės normomis. Darbo sutartis buvo laikyta tik viena iš daugelio civilinės teisės sutarčių. Tokia koncepcija išliko net iki XIX-XX amžiaus. Ši koncepcija atsisipindėjo net ir 1804 Napaleono civiliniame kodekse ir net 1896 metų Vokietijos imperijos civiliniame kodekse. Darbo jėga ilgą laiką buvo traktuojama kaip prekė, todėl buvo taikoma civilinės ir komercinės teisės normos. Ir tik XIX amžiaus pabaigoje po pramoninių revoliucijų Vakarų Europoje ir JAV susifromavus gausiam gyventojų sluoksniui, kurio pagrindinis pragyvenimo šaltinis tapo darbo jėga, atsirado poreikis ir būtinybė formuotis naujai teisės šakai – darbo teisei.

Todėl savaime yra aišku, kad dėl savo naujumo, jaunumo darbo teisė neturi būdingo tik jai teisinio reguliavimo metodo, kaip nuo senų laikų žinomos tokios teisės šakos kaip civilinė teisės šaka, kuriai būdingas civilinis teisinis reguliavimo metodas, ir baudžiamoji teisė, kurios pagrindinis teisinio reguliavimo metodas yra administracinis teisinis.

DARBO TEISĖS REGULIAVIMO METODO YPATUMAI

Kas gi būdinga darbo teisės reguliavimo metodui? Atsakymas būtų vienareikšmis – darbo teisėje taikomas ir administracinis teisinis, ir civilinis teisinis metodai, būdai ir priemonės.

Galima išskirti tokius pagrindinius darbo teisės reguliavimo metodo ypatumus:

1) savita darbo teisės normų kūrimo tvarka;

2) ypatinga darbo teisinių santykių subjektų teisinė padėtis;

3) specifiniai darbinių teisių gynimo ir darbinių pareigų vykdymo užtikrinimo būdai.

Trumpai apie kiekvieną iš jų.Savita darbo teisės normų kūrimo tvarka. Darbo teisės normų kūrimo tvarką sąlgoja tokios struktūros buvimas kaip darbuotojų profesinės sąjungos. Jos dalyvauja teisės normų, kurios reguliuoja darbo, su darbu glaudžiai susijusius santykius, kūrimo procese. Lietuvos Respublikos profesinių sąjungų įstatyme yra įtvirtinta nuostata, kad “profesinės sąjungos ir jų susivienijimai teikia pasiūlymus valstybinės valdžios ir valdymo institucijoms dėl norminių aktų darbo, ekonominiais klausimais, priėmimo, pakeitimo ar panaikinimo.” Taigi, per profesines sąjungas darbuotojai tokiu būdu įgyja teisę įtakoti priimamus norminius aktus, jų turinį, tokiu būdu ginti savo teises, pakreipti norminių aktų leidybą sau palankia linkme.

Ypatinga darbo teisinių santykių subjektų teisinė padėtis. Šį ypatingumą sąlygoja tai, kad darbo teisinių santykių subjektai teisiškai yra lygūs, tačiau viena šalis – darbuotojas – privalo paklusti vidaus darbo tvarkai, tai yra, jis yra darbdavio valdžioje, pavaldus darbdaviui. Taigi, čia sutinkama administracinio teisinio reguliavimo metodo požymių.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 662 žodžiai iš 2017 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.