Nekilnojamo turto rinka Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Nekilnojamo turto rinka Lietuvoje

Nekilnojamojo turto rinkos apžvalga

2004 m., vasaris

VILNIUS

Gyvenamųjų patalpų rinka

https://ntbumas.lt

Gyvenamųjų patalpų rinkoje vis dar jaučiasi pasiūlos trūkumas. Trūksta tiek naujos, tiek senos statybos butų. Tai, kad rinkoje bus naujų butų perteklius, nežada vien ta aplinkybė, kad iš numatomų Vilniaus mieste pastatyti (ar jau pastatytų) šiais metais 2500 butų, jau parduota arba rezervuota daugiau nei 70 proc. butų. Sparčiai vyksta rezervacija butų, kurie bus priduoti tik 2005-aisiais metais. Laikai, kai visiškai pabaigtuose ir priduotuose naudoti daugiabučiuose namuose bus galima rinktis butus, atrodo ateis dar negreitai.

Nieko gero mažesnes pajamas gaunantiems pirkėjams nežada ir naujoji Statybos įstatymo pataisa, kuri įpareigoja daugiabučius namus priduoti naudojimui tik visiškai įrengus juose esančius butus, tad prekė – butas su daline apdaila – artimiausiu metu gali virsti retenybe, o neturtingesniems žmonėms įsigyti naujos statybos butą, o paskui jį jau savo jėgomis įsirengti, viltys dar labiau sumažėjo. Šiai dienai „miegamuosiuose“ Vilniaus miesto rajonuose siūlomų pirkti naujos statybos butų su daline apdaila kainos svyruoja nuo 1 800 iki 2 600 Lt/m2. Apdailos įrengimas (priklausomai nuo darbų kokybės, medžiagų, statybinės bendrovės) turėtų kainuoti nuo 400 iki 800 Lt/m2. Tad su visiška apdaila naujos statybos butų kainos „miegamuosiuose rajonuose“ šokteltų iki 2 200–3 400 Lt/m2.

Antra vertus, nepinga ir senos statybos butai blokiniuose ir monolitiniuose (1975–1995 m. statytuose) namuose: už vieno kambario butą Viršuliškėse, Karoliniškėse, Lazdynuose prašoma nuo 70 000 Lt iki 80 000 Lt (t.y. nuo 2 100 iki 2 400 Lt/m2), o naujesniuose rajonuose „miegamuosiuose rajonuose“ Justiniškėse, Pašilaičiuose, Fabijoniškėse už tokį patį butą norima gauti nuo 80 000 iki 90 000 Lt (t.y. nuo 2 000 iki 2 500 Lt/m2). Dviejų kambarių butai senesniuose rajonuose (Viršuliškės, Karoliniškės, Lazdynai) šiai dienai kainuoja nuo 90 000 iki 110 000 Lt (nuo 1 800 iki 2 000 Lt/m2), o Justiniškėse, Pašilaičiuose, Fabijoniškėse už dviejų kambarių butą prašoma dar daugiau: 95 000–130 000 Lt (nuo 1 900 iki 2 600 Lt/m2). Trijų kambarių butų kainos tiek Viršuliškėse, Karoliniškėse, Lazdynuose, tiek Justiniškėse, Pašilaičiuose, Fabijoniškėse yra panašios – čia dažniausiai prašoma nuo 110 000 iki 130 000 Lt (nuo 1 800 iki 2 100 Lt/m2). Keturių butų kainos tiek senesniuose, tiek naujesniuose „miegamuosiuose“ rajonuose svyruoja nuo 120 000 iki 150 000 Lt (nuo 1 500 iki 1 800 Lt/m2).

Žemiau esančiame paveiksle pateikiamas senos ir naujos statybos butų kainų palyginimas tarp senesnių miegamųjų rajonų (Viršuliškių, Lazdynų, Karoliniškių) ir naujesnių: Fabijoniškių, Pašilaičių ir Justiniškių. Kainos pateiktos Lt/m2.

Iš pateikto paveikslo matyti, kad praraja, išaugusi tarp senos ir naujos statybos butų 2002 m. pabaigoje – 2003 m. pradžioje, ryškiai sumažėjo. Tai lėmė daug spartesnis senos statybos butų kanų kilimas metų bėgyje. Lyginant su 2003-ųjų metų vasario mėnesiu, miegamuosiuose rajonuose 1-2-3 kambarių senos statybos butų kainos šoktelėjo nuo 30 iki 50 proc., o naujos statybos butų kainos šoktelėjo „tik“ 15–25 proc. intervale.

Centre, Senamiestyje ir prestižiniuose rajonuose (Antakalnyje, Žvėryne) kainų skirtumas tarp senos ir naujos statybos butų taipogi nėra toks ryškus. Gerai įrengtų butų kaina Senamiestyje senuose (iki 1940 m. statytuose) namuose svyruoja nuo 3 500 iki 5 000 Lt/m2. Naujos statybos arba naujai rekonstruotuose pastatuose prašoma panašiai: nuo 3 500 iki 6 000 Lt/m2. Neremontuotų butų senos statybos namuose kainos dažniausiai svyruoja nuo 2 000 iki 3 500 Lt/m2. Antakalnyje ir Žvėryne butų kainos kiek žemesnės: senos statybos nuo 2 000 iki 3 000 Lt/m2, o naujos statybos įrengtų butų kainos dažniausiai svyruoja nuo 3 000 iki 4 000 Lt/m2.

KAUNAS

Komercinių patalpų rinka

2004 metų pradžioje didelių pokyčių komercinės paskirties nekilnojamojo turto objektų rinkoje Kaune nematyti. Kaip ir praėjusiais metais, klientai pageidavo nuomotis nedideles (30-50 m2) prekybinės paskirties patalpas judriose miesto vietose (Laisvės alėja, Savanorių pr., patalpos, esančios šalia didžiųjų prekybų centrų). Deja, šių patalpų pasiūla vis dar mažesnė už paklausą.

Biuro patalpų segmente pastaruoju metu pastebimas susidomėjimas mažomis 40 – 60 m2 biuro patalpomis miesto centre arba netoli jo. Taip pat klientus domino ir didesnės – 100 – 300 m2 patalpos. Šiuo metu pagrindiniai klientų keliami reikalavimai biuro patalpoms – kompiuteriniai tinklai, didelė automobilių stovėjimo aikštelė, reprezentatyvi vidaus apdaila ir t.t. Pastaruoju metu dėl didėjančios konkurencijos mažėja modernių biurų nuomos kainos.

Gamybinių patalpų rinkos segmentas išliko daugmaž stabilus. Paklausiausios buvo mažo bei vidutinio dydžio gamybinės bei sandėliavimo patalpos – nuo 100 iki 1000 m2 ploto su visomis komunikacijomis bei geru susisiekimu. Mažas patalpas dauguma klientų pageidavo nuomotis, o didesnes – įsigyti. Taip pat mūsų klientai pageidavo įsigyti ir didesnes 2000 – 7000 m2 gamybines/sandėliavimo patalpas.

Žemės sklypų
rinkoje pastaruoju metu labiausiai klientus domina galimybė įsigyti žemės judriose Kauno miesto vietose. Vis labiau paklausūs tampa investicinio pobūdžio sklypai. Klientus domina nedideli 20 – 50 arų, taip pat ir didesni 1 – 2 ha sandėliavimui bei gamybai arba geroje vietoje komerciniu požiūriu esantys žemės sklypai. Pagrindiniai reikalavimai, keliami ieškomiems sklypams – patogus susisiekimas bei visos komunikacijos.

KLAIPĖDA

Gyvenamųjų patalpų rinka

Metų pradžia nebuvo labai aktyvi šiame sektoriuje. Dažniausiai buvo užbaigiami gruodį pradėti tiek pirkimo – pardavimo, tiek nuomos sandoriai. Kainų lygis per sausio mėnesį nepakito ir kainos už butus vis dar išlieka aukštos. Tačiau pastebima, kad potencialūs pirkėjai jau nepuola pirkti butų, namų už tokias aukštas kainas.

Jaučiamas didesnis aktyvumas naujų namų statybose. Vis daugiau atsiranda objektų, kurių statybos bus pradėtos per šiuos metus (planuojamas pridavimas iki 2004 m. pabaigos – 2005 m. pradžios). Nors statybų ir daugėja, tačiau jų dar nepakanka, kad būtų patenkinta vis dar auganti paklausa tokio tipo butams, namams.

Džiugios žinios pasiekia iš kurortinių miestelių (Palanga, Neringa). Čia jaučiamas suaktyvėjimas tiek senesnės statybos namuose, tiek ir naujos statybos sektoriuje (2004 m. rinkoje turėtų pasirodyti ne vienas naujos statybos gyvenamosios – rekreacinės paskirties objektas). Analogiškai kaip ir Klaipėdoje, šis rinkos segmentas yra populiariausias tarp potencialių pirkėjų.

Gyvenamosios paskirties žemės sklypų rinkoje taip pat nėra gausu, nors klientų norinčių įsigyti žemės sklypą ir jį naudoti savo reikmėms (ten statytis namą) netrūksta. Iš kitos pusės, didžioji dauguma tokių žemės sklypų savininkų susilaiko nuo sklypo pardavimo, ir tikisi geresnėmis sąlygomis parduoti žemę, kai Lietuva įstos į Europos sąjungą.

Vasario mėn. tikimasi šiokio tokio suaktyvėjimo šiame sektoriuje. Prognozuoti kainų lygį sunku, tačiau tikimasi, kad jis išliks toks pat. Jei kainos ir kils, smarkiai jos augti neturėtų.

Komercinių patalpų rinka

Kaip ir gyvenamajame sektoriuje, analogiška situacija yra ir tarp komercinių patalpų. Sausio mėn. yra gana vangus. Gal šiek tiek šis sektorius yra aktyvesnis, tačiau dažniausiai sausio mėn. vyksta žvalgybos, t.y. potencialūs klientai ieško tiek patalpų komercijai, tiek biurų patalpų, tiek sandėlių ar gamybinių patalpų. Dažniausiai tai yra naujos firmos, kurios naujais metais plečia savo veiklą ir ieško patalpų įsikūrimui (prekybai, sandėliavimui, gamybai). Kainų lygis nekito ir išlieka daugmaž stabilus.

2003 m. prasidėjusios statybos vyksta toliau. Tiesa yra numatoma ir naujų projektų. Tačiau jie kol kas dar yra tik brėžiniuose.

2004 m. turėtų būti ypatingi administracinių patalpų sektoriuje. Rinkai ruošiamasi pateikti keletą daugiaaukščių pastatų (aukštingumas sieks nuo 10-ies iki 22-ų aukštų), kuriuose planuojama įrengti administracines patalpas. Sausio mėn. vyksta paruošiamieji darbai šiems projektams.

Jaučiamas nemažas susidomėjimas ir sandėliavimo patalpomis. Tačiau dažniausiai tai būna iki 200 m2 ploto sandėliai.

Analogiška situacija ir su komercinės paskirties žemės sklypais. Potencialių investuotojų yra, tačiau patrauklių investicijoms žemės sklypų nelabai, arba tiesiog kartais investuotojus atbaido gana aukštos sklypų kainos.

Kaip ir gyvenamąjį sektorių, taip ir komercinį suaktyvinti turėtų vasario mėnuo. Logiškai mąstant, jei per sausio mėnesį potencialūs klientai išsirinks patalpas, tai jie per vasarį-kovą turėtų juose įsikurti ir iki pavasario vidurio atsidaryti, bei pasiruošti pavasario – vasaros sezonui, kai rinka tampa itin aktyvi.

2004 m., balandis

VILNIUS

Gyvenamųjų patalpų rinka

Būsto rinka ir toliau išlieka aktyvi – didelę paklausą turi žemės sklypai, butai tiek naujos, tiek ir senos statybos namuose, nauji individualūs bei sublokuoti gyvenamieji namai. Nors lyginant su 2003 – ųjų metų pabaiga, rinkos dalyvių aktyvumas yra sumažėjęs, aukščiau minėto nekilnojamojo turto paklausa vis dar viršija pasiūlą Kainos lyginant su 2003 metų pradžia yra gerokai išaugusios (nuo 20 iki 50 proc. priklausomai nuo turto rūšies). Iš 2004 metais numatytų užbaigti naujos statybos butų liko neparduota ne daugiau nei 10 proc., be to labai aktyviai vyksta butų rezervacija namuose, kurie bus baigti statyti tik 2005 metais. Kaip visada ypač paklausūs yra tiek naujos, tiek senos statybos butai prestižiniuose rajonuose: Senamiestyje, Žvėryne, Antakalnyje ir kt. Kadangi trūksta žemės sklypų arčiau miesto ribų, didesnę nei anksčiau paklausą įgyja žemės sklypai ir atokesnėse Vilniaus miesto apylinkėse: 10-20 km spinduliu nuo Vilniaus miesto centro. Esant didelei naujos statybos butų paklausai, ypatingai trūksta sklypų tinkamų daugiabučių statybai. Sklypai, kuriuose pagal suteiktą leidimą galima vykdyti daugiabučių namų statybas arba sklypai, kuriuose jau baigiami detalaus planavimo darbai, lyginant su 2003 metų pradžia, pabrango iki 100 proc. Aukšta naujos statybos butų paklausa bei sąlyginai nedidelė pasiūla, brangstanti žemė, laukiamas statybų savikainos brangimas – tai
veiksniai lemiantys naujos statybos butų kainų augimą. Iki metų pabaigos jų kainos turėtų išaugti dar 5-10 proc. Antra vertus, reikia pripažinti, kad nors pastaruoju metu išperkami beveik visi statomi ar dar tik numatomi statyti butai, pirkėjų reikalavimai tiek būsto, tiek aplinkos kokybei auga. Tad pirkėjai augančiose būsto kainose tikisi pamatyti ir augančią parduodamo būsto kokybę. Nors pastaruoju metu reikalavimai kokybei dėl nedidelės parduodamo būsto pasiūlos ir įvairovės nėra esminiai, galima teigti, kad ateityje, išsilyginus paklausos ir pasiūlos santykiui, didesnį konkurencinį pranašumą turės tos statybos ir investicinės bendrovės, kurių darbų kokybė kels mažiau abejonių.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 1677 žodžiai iš 5024 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.