Turto teisinis rėžimas lr ck ir lr sšk lyginamasis aspektas
5 (100%) 1 vote

Turto teisinis rėžimas lr ck ir lr sšk lyginamasis aspektas

ŠIAULIŲ UNIVERSITETAS

Turto teisinis rėžimas

LR CK ir LR SŠK lyginamasis aspektas

Šiauliai 2004

Turinys

Įvadas ……………………………………………………………………………..2

1. Turto teisinis režimas………………………………………………………3

2. Sutuoktinių nuosavybė…………………………………………………….3

2.1. Bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė……………..3

2.2. Asmeninė sutuoktinių nuosavybė………………………..3

3. Vedybų sutartimi nustatytas sutuoktinių turto teisinis režimas……………………………………………4

4. Šeimos turtinio teisinio režimo pabaiga, turto padalijimo būdai………………………….4 Išvados……………………………………………………………………………….5

Literatūra…………………………………………………………………………..6

Įvadas

Pradedant rašyti ir lyginamuoju aspektu nagrinėti CK sir SŠK įstatymus, reglamentuojančius sutuoktinių turtinį teisinį režimą, pirmiausia reikėtų apibūdinti kas yra turtas.

Sąvoka “turtas” nėra vienareikšmiška. Tiesiogiai ji suprantama kaip daiktai, turtinės teisės ir turtinės pareigos, pinigai. Šį žodį dar galima nagrinėti siauruoju ir plačiuoju požiūriu. Siauruoju požiūriu “turtas” reiškia daiktą ar daiktų visumą, o plačiuoju požiūriu – tai daiktai, turtinės teisės bei pareigos, išimtinės teisės, žaliavos, prekės pastatai, pinigai, prekių ir paslaugų ženklai t.t., o taip pat veiksmai ir veiksmų rezultatai – tai paslaugų teikimas, darbų atlikimas ir panašiai.

Šiame darbe bus analizuojami ir lyginami turto teisinio režimo įstatymai CK ir SŠK, kuris jau nebegalioja. Bandysiu atskleisti ir aprašyti svarbiausius aspektus apie turto teisinio režimo rūšis, bendrosios jungtinės ir asmeninės sutuoktinių nuosavybės skirtumus, turto padalijimo būdus, pastebėti pagrindinius įstatymų skirtumus ir darbo gale padaryti išvadas.

1. Turto teisinis režimas, jo rūšys

Turto teisinis režimas gali būti skiriamas pagal įstatymus ir sutartis. Nustatytas pagal įstatymus, kurie reglamentuojami CK 3.87- 3.100 straipsniuose, yra teigiama, jog įstatymų numatyto turtinio teisinio režimo esmė: sutuoktinių turtas įgytas po santuokos sudarymo yra bendras ir vedybų sutartimi, kuri reglamentuojama CK 3.101- 3.108 straipsniais. Turto teisinis režimas nustatomas vedybų sutartimi tik tuo atveju, jei vedybų sutarties sąlygos nepažeidžia įstatymų numatytų normų, moralės. Pasirašius vedybų sutartį turtas yra abiejų sutuoktinių, kitaip tariant tai įvardijama kaip turtas (pvz. Gyvenamoji patalpa, kilnojami daiktai), kuris gali būti ir yra naudojamas bendriems šeimos poreikiams tenkinti. Apie šiuos aspektus ir turtinio režimo sampratą nėra minima anksčiau galiojusiame SŠK.

2.Sutuoktinių nuosavybė

2.1.Bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė

Sutuoktinių nuosavybė gali būti bendra ir asmeninė. Apie bendrą jungtinę sutuoktinių nuosavybę kalbama CK 3.88 straipsnyje, o SŠK 21 straipsnyje. Abiejuose kodeksuose yra pasakyta, jog santuokos metu įgytas turtas yra bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, tačiau skirtumas yra tas, jog SŠK nėra įvardijama tai, kad bendra nuosavybe taip pat gali būti laikoma pajamos(iš darbinės ir intelektinės veiklos), vaisiai, gauti iš iš asmeninio sutuoktinio turto, išmokos, dividendai, pensijos, pašalpos. CK 3.88 straipsnio 2 dalyje įvardijama, jog bendroji sutuoktinių jungtinė nuosavybė yra tol, kol nėra įrodyta, kad tai yra asmeninė vieno sutuoktinio nuosavybė.

2.2. Asmeninė sutuoktinių nuosavybė

Ši sąvoka reiškia, jog asmeninė nuosavybė yra tik tam asmeniui priklausantis turtas, jei vedybų sutartyje nenumatyta kitaip. Apie asmeninį turtą rašoma CK 3.89, o SŠK- 22 straipsnyje. Galima įžvelgti pagrindinį skirtumą, jog CK išvardijama daugiau punktų, kurie apibrėžia asmeninę sutuoktinių nuosavybę. SŠK nėra paminėta, jog asmeninė nuosavybė ir intelektinės bei pramoninės nuosavybės teisės, kurios nebūtinai gali būti turtinės, taip pat daiktai, kurie naudojami asmeniniam verslui, lėšos, gautos kaip žalos atlyginimas arba įgytas turtas už asmenines lėšas yra asmeninė sutuoktinio nuosavybė. CK 3.89 straipsnyje rašoma, jog asmeninė nuosavybė gali būti įrodinėjama rašytiniais įrodymais, liudytojų parodymais, o anksčiau galiojantis SŠK to neišskiria.

Šiuo metu Jūs matote 58% šio straipsnio.
Matomi 578 žodžiai iš 1004 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.